Franco Frattini olasz külügyminiszter azt mondta a CNN hírtelevíziónak, hogy azt reméli, lesz olyan afrikai ország, amely felajánlja, hogy menedéket nyújt Kadhafinak, ha az hajlandó elhagyni Líbiát.
Olaszország az utóbbi napokban nyíltan beszélt arról, hogy Kadhafinak fel kellene ajánlani valamiféle egérutat. Ugyanakkor Frattini most azt is hozzátette, hogy a menedék nem azt jelentené, hogy Kadhafit nem lehetne később esetleg bíróság elé állítani.
Az AP hírügynökség által megkérdezett líbiaiak vegyes véleménnyel voltak az ENSZ döntéséről. Néhányan örültek neki, de sokak gondolkodnak hasonlóan, mint ez a bengázi tüntető: „Nem akarunk külföldi beavatkozást. Ez egy népi forradalom. Obama csak a saját érdekeit nézi, mi viszont a miénket, ami Kadhafi leváltása."
Kadhafi és fiai diplomáciai védettségét felfüggesztették, tudta meg a BCC William Hague brit külügyminisztertől. Ez világossá teszi, mit gondolunk a vezetői státuszáról, mondta Hague.
A Vöröskereszt jelentése szerint szombaton több mint tízezren lépték át a tunéziai határt Líbiából. A szervezet területi vezetője szerint már humanitárius válság alakult ki, az újabb érkezőket már nem tudják elhelyezni.
Amikor az ENSZ BT döntött arról, hogy a Nemzetközi Büntetőbírósághoz fordulnak a líbiai vérengzések ügyében, a kínai döntés volt a leginkább kétséges, ez ugyanis precedensértékű ügy lehet. Végül Kína képviselője is igennel szavazott, és kifejezte aggodalmát a Líbiában dolgozó kínaiak miatt. (BBC)
Kadhafinak „következményekkel" kell szembenéznie, ha nem állítja le a tüntetőkkel szembeni erőszakot, mondta Catherine Ashton, az EU kül-, és biztonságpolitikai főképviselője az AFP-nek.
„Líbia most már egy polgárháború közepén van, ami elérte Tripolit is" - mondta Kevin Rudd ausztrál külügyminiszter az al-Dzsazírának.
Miután Bengáziban már teljesen átvették az uralmat a felkelők, a várossal együtt Kadhafi fontos ingatlanjai is a kezükbe kerültek. Többek között a vezető egyik palotája is, ami nemcsak luxusnyaraló, hanem atomcsapás esetén is biztonságos földalatti termei is vannak. Az elfoglalt palotáról az al-Dzsazíra készített riportot.
Az ENSZ BT döntött arról is, hogy azonnal a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé terjeszti a tüntetők elleni véres hatósági fellépés kivizsgálásának,
lletve a civilek haláláért felelős személyek felelősségre vonásának az ügyét.
Szombaton éjjel az ENSZ Biztonsági Tanácsa utazási korlátozásokat vezetett be Kadhafi és közvetlen környezete ellen, valamint döntött bankszámláink befagyasztásáról is. A testület mély aggodalmát fejezte ki a líbiai helyzet miatt, elítélte az erőszakot és a polgári lakosság elleni erő alkalmazását, az emberi jogot széles körű és módszeres megsértését. (MTI)
Tony Blair volt brit miniszterelnök telefonon beszélt Kadhafival, akit figyelmeztetett, hogy utolsó esélye van a líbiai helyzet békés rendezésére, ellenkező esetben a NATO beavatkozhat országában, értesült a Sky News. A Sky News úgy tudja, hogy Blair - aki jelenleg az ENSZ, az Európai Unió, az Egyesült Államok és Oroszország közös közel-keleti békemegbízottja - pénteken beszélt telefonon Kadhafival.
Líbia washingtoni nagykövete bejelentette a Bengáziban alakuló átmeneti kormány támogatását. (Reuters)
A héten lemondott líbiai igazságügyi miniszter szerint a volt belügyminiszter által kezdeményezett átmeneti kormány előkészül a három hónap múlva tervezett választásokra, írja az AFP-re hivatkozva Szultan al-Kaszemi, az egyiptomi Nation publicistája.
Ignazio La Russa védelmi miniszter szerint Olaszország felfüggesztette a Líbiával 2008-ban kötött szerződését, amely többek között azt is megtiltotta, hogy bármilyen katonai műveletben vegyen részt Kadhafi rezsime ellen, és területét sem lehetne használni ilyen okokból. (Wall Street Journal)
Katonai repülők érkezhettek al-Zavíja fölé, a felkelők kezére került városból pedig megpróbálták használni ellenük a megszerzett légvédelmi fegyvereket, állítja az al-Hurra. Összecsapásokról nem érkeztek hírek. Szintén a tévé állítása szerint a felkelők őrizetbe vettek négy embert, akik megpróbálták megmérgezni a helyi ivóvizet. (Szultan al-Kaszemi)
Szemtanúk szerint több ezren tüntetnek Ománban, reformokat, és a korrupció megszüntetését követelik, számolt be róla az al-Hurra. (Szultan al-Kaszemi)
Barack Obama amerikai elnök azt mondta Angela Merkel német kancellárnak, hogy Kadhafinak távoznia kell. Obama telefonon beszélt a német kancellárral, és a Fehér Ház szerint azt mondta neki, hogy ha egy vezető egyedül azért ragaszkodik hatalmához, hogy erőszakot alkalmazzon a népe ellen, akkor elveszítette a legitimációját, és azt kell tennie, ami az ország érdeke: "most kell távoznia". Obama először ütött meg ilyen kemény hangot a líbiai helyzettel kapcsolatban. (AP)
A Wall Street Journal szerint ápolónője, és bizalmasa, Galina Kolotnicka is otthagyja Kadhafit. Az ukrán asszony állítólag pénteken felhívta a családját, és azt mondta nekik, hogy hamarosan hazaérkezik. Egy Wikileaksen kiszivárgott amerikai távirat szerint Kolotnicka fontos Kadhafinak, mivel ő ismeri a napirendjét, és állítólag valamiféle romantikus kapcsolat is volt köztük. Lánya szerint Kolotnicka kilenc éve van Líbiában, egy kórházban dolgozott, mielőtt Kadhafi maga mellé vette. Állítólag több ukrán nővér is dolgozott Kadhafinak.
Egy Bengázitól délre található olajban gazdag területen élő három törzs is bejelentette, hogy csatlakoznak "a nép felkeléséhez" és ha szükséges, akkor megvédik majd az olajkutakat. A három törzs az al-Zuvaja, az el-Mdzsabra és az al-Avajila. (Reuters)
Szlovákia bezárta líbiai nagykövetségét, tájékoztatott a szlovák külügyminisztériumra hivatkozva a közszolgálati TASR hírügynökség. A szlovák diplomatákat egy francia repülőgép szállítja haza. A líbiai diplomáciai feladatokat a helyzet rendezéséig ezentúl a kairói szlovák nagykövetség fogja ellátni.
Újabb részletek derültek ki Mohamed Abud al-Dzselejl volt líbiai belügyminiszter nyilatkozatából, amelyben kijelentette, hogy átmeneti kormány felállításán dolgozik Bengáziban. Abud al-Dzselejl az ország egysége mellett foglalt állást, szerinte Líbia szabad, és Tripoli a fővárosa, vagyis az általa szervezett kormány nem egy elszakadó Kelet-Líbiát vezetne.
A volt miniszter azt is elmondta a Kurina líbiai lap szerint, hogy egyedül Kadhafi felelős "az elkövetett bűnökért", és a líbiai vezető törzsét nem hibáztatják. Ezt Líbia törzsi megosztottsága miatt hangsúlyozhatta. (Guardian)
Csehország bejelentette, hogy vasárnap szintén bezárja tripoli nagykövetségét. A cseh diplomatákat még a nap folyamán evakuálják a líbiai fővárosból, mégpedig magyar segítséggel, jelentette be Vít Kolár cseh külügyi szóvivő. Részleteket nem közölt.
A Reuters úgy tudja, hogy a hét elején posztjáról lemondott volt líbiai belügyminiszter megkezdte egy átmeneti kormány megalakítását Bengáziban. Az egyelőre nem világos, hogy az említett kormányt az ország jelenlegi kabinetjének helyére, vagy csak a felkelők által megszerzett keleti országrész vezetésére szánják. (al-Dzsazíra)
Az afrikai (szub-szaharai) harcosok a végsőkig kitartanak Kadhafi mellett, állítja egy Maliból jelentkező politikusra hivatkozva az AP. A Maliban élő politikus szerint legalább tizenhatezer tuareg lehet a líbiai biztonsági erők között, főként Tripoliban és Szabhában, többekkel sikerült beszélnie telefonon, és megerősítették, hogy meg kell védeniük Kadhafit. A politikus által említett katonák ugyanakkor feltehetően nem egyeznek meg a hét elején Bengáziban és több városban is bevetett külföldi zsoldosokkal.
Egyre többet nyilatkozik Moamer el-Kadhafi másodszülött fia, Szaif, akit egyre inkább előtérbe toltak a héten. Szaif arról beszélt az al-Arabíjának adott interjújában, hogy Kelet-Líbia nem tud elszakadni az ország többi részétől. Szerinte jelenleg fegyveres felkelés zajlik Líbiában, azonban ez nem tart majd örökké. Azt mondta, hogy Bengáziban a tömegoszlatásra nem kiképzett katonák idegesek lettek és tüzet nyitottak, amivel feldühítették a tüntetőket, ez pedig ördögi kört indított el. (BBC)
Továbbra is ezrek várakoznak induló gépekre a tripoli reptéren rögtönzött sátrakban, közben folyamatosan indulnak a külföldieket kimenekítő gépek, írja Nic Robertson, a CNN tudósítója a Twitteren.
Szombaton bezárt Kanada líbiai nagykövetsége, este pedig a brit nagykövetség is bezárt, munkatársai az utolsó angol géppek már el is hagyták az országot. A britek közben megkezdték a Líbia déli részén rekedt állampolgárok kimenekítését is, amihez katonai helikoptereket használtak. Vélhetően az akcióval nem várták meg a líbiai kormány beleegyezését.
Hosszú cikkben számol be a pénteki tüntetések után Tripoliban kialakult helyzetről a New York Times. Az amerikai lap azt állítja, sok helyszíni forrással is tudott beszélni a történésekről.
A lap többek közt arról ír, hogy mesterlövészek és légvédelmi fegyverekkel is lőtték a tüntetőket Kadhafi katonái, akiknek arra is volt gondjuk, hogy a sebesülteket és a halottakat még a kórházakból is összegyűjtsék, hogy így próbálják eltüntetni a mészárlás nyomait.
Egy tripoli orvos arról beszélt a lapnak, hogy csak ő maga legalább 68 halálos áldozatot látott. Fogalma sincs, hogy Kadhafi emberei hiva viszik a sebesülteket. Kadhafi fegyveresei állítólag több mentőautót is elkötöttek, és ezekből lőttek a tüntetőkre.
Részleteket csak akkor mondanak, ha már nem veszélyezteti a feladat sikeres végrehajtását.
Miután pénteken minden eddiginél nagyobb tüntetések voltak Jemenben, szombaton két befolyásos törzsi vezető is bejelentette, hogy a Szaleh elnök távozását követelők mellé áll. Ráadásul az egyik vezető éppen Szaleh törzsének, a hasidoknak az egyik elöljárója. Jemen valamennyi arab ország közül talán a legtradicionálisabb, ahol a törzsi kötelékeknek legalább olyan fontosak, mint az iszlám, ezért a mostani átállásoknak nagy a jelentősége, mivel a törzsfőnök véleményét általában valamennyi alattvalója magáévá teszi.
Jemen fővárosában, Szanaában a pénteki ima után több tízezren tüntettek, és legalább négyen haltak meg a kormányerőkkel folytatott összecsapáspkban.