A BBC nagy tekintélyű tudósítója, John Simpson is azok közt az újságírók között volt, akiket Tripoli Tazsúra nevű külvárosába vittek a líbiai kormány emberei, hogy megmutassák nekik a szövetséges légicsapások eredményét.
Kadhafiék azt próbálták bemutatni, hogy a nyugati hatalmak civil célpontokat is lőnek, Simpson szerint azonban igyekezetük elég átlátszó volt.
"Egy állítóllag rakétatámadást szenvedett tanyát mutattak nekünk. Volt ott pár rakétadarab meg egy kis lyuk a földön, ahova valami leeshetett. A ház falain lévő kis lyukak viszont egyértelműen nem repeszektől származtak, ahogy állították nekünk, hanem kézifegyverekből. Elég amatőr módon oldották meg az egészet."
Florent Marcie dokumentumfilmes azt állítja, hogy a felkelők kezében van Zintan is, a Tripolitól 120 kilométerre délnyugatra lévő város. Ugyanakkor azt is elmondta az AFP-nek, hogy Kadhafi erői körbeveszik a települést.
"Arra kérem a líbiai átmeneti tanácsot, hogy javítson megjelenésén a médiában. Most kíváló kommunikációs képességekkel megáldott embereket kell kinevezniük" - írja Proud Libyan a Twitteren.
A korábbi híreknek ellentmondva az al-Dzsazíra azt állítja, hogy tüzérségi támadás kezdődött Zavíja ellen, a várost körbeveszik a Kadhafihoz hű erők. Reggel az AP még úgy tudta, hogy a várost már visszaszerezték Kadhafi hívei.
Ellentmondó hírek érkeznek Kadhafi állítólagos tárgyalási ajánlatáról, most az AFP azt állítja, hogy a bengázi tanács vezetője (vagyis elvileg a volt igazságügyi miniszter) szerint nem állítanák bíróság elé Kadhafit az elkövetett bűnök miatt, ha lemond és elhagyja az országot. A BBC megjegyzi, hogy Kadhafi nem tölt be hivatalos tisztséget, ezért nem tud lemondani, ráadásul tripoli tudósítója szerint a fővárosban sem látszik a kadhafisták hangulatán, hogy vezetőjük valóban távozni akarna. A hivatalos álláspont szerint Kadhafi nem hajlandó távozni a hatalomból.
Kína hűvösen reagált a Líbia fölé tervezett esetleges repüléstilalmi övezetre. Szerintük először a már elfogadott szankciókat kellene az országoknak alkalmazniuk Líbia ellen, és egyben minden oldalt arra sürgettek, hogy párbeszéd és más békés eszközök segítségével kezeljék a konfliktust. (Guardian)
Kétezer rab lázadt fel egy börtönben Szanaában, Jemen fővárosában, több tucat őrt túszul ejtettek, és a tüntetőkkel együtt Száleh elnök lemondását követelik. (AP)
A Comore-szigetek elnöki gárdájában szolgáli líbiai katonák a parancsra várnak, hogy visszatérjenek Tripoliba, állítja a HZK-Presse helyi hírügynökség. Ugyanakkor a katonák továbbra is megvédik Szambi elnököt, amíg nem kapnak új parancsokat, írják. (BBC)
A jemeni külügyminiszter arra sürgette a külföldi adományozókat, hogy hatmilliárd dollárral segítsenek a következő öt évben teljesíteni a tüntetők követeléseit. A tüntetők ugyan Száleh elnök lemondását követelik, de a külügyminiszter szerint valójában fejlődésre és gazdasági növekedésre van szüksége az országnak, mivel a mostani helyzet mind Jemen gazdasági problémáinak az eredménye. (Guardian)
Egy szemtanú azt állítja, hogy Kadhafi erői visszaszerezték Zavíját, az eddigi legközelebbi várost Tripolihoz, amely a felkelők kezére került. Hétfőn átfogó támadást indítottak, ugyanakkor estére még úgy tűnt, hogy a várost megvédték a felkelők. Viszont a szemtanú szerint jelenleg tankok járőröznek az utcákon. A BBC ugyanakkor felhívja rá a figyelmet, hogy már korábban is érkeztek olyan hírek, hogy a várost elvesztették a felkelők, ezek azonban valótlannak bizonyultak. (AP)
A líbiai állami tévé tagadja, hogy Kadhafi egyik küldöttje felvette volna a kapcsolatot a bengázi tanáccsal, hogy a líbiai vezető távozásáról tárgyaljon. Az al-Dzsazíra ugyanakkor úgy tudja, hogy a tanács nem követelné Kadhafi büntethetőségét, ha lemond hatalmáról. A Guardian szerint nem kizárt, hogy Kadhafi azért dobta be az ügyet, hogy lássa a tanács reakcióit.
Az al-Dzsazírának szemtanúk azt mondták, hogy az előbb jelentett légicsapást egy másik is megelőzte egy órával korábban. Egyik sem követelt áldozatokat, de egyre több kráter tátong a város közelében.
A bengázi tanács médiával kapcsolatot tartó tagja, Musztafa Gheriani azt mondta a Reutersnek, hogy tényleg megkereste őket Kadhafi egyik embere, hogy a líbiai vezető távozásáról egyeztessen. Ezt azonban állítása szeritn elutasították, mivel nem tárgyalnak olyannal, aki líbiai vért ontott és még mindig ezt teszi. "Miért bíznánk egy ilyen emberben éppen most?" - tette fel a kérdést.
Eddig is látható volt, hogy elsősorban a légi fölény jelent fontos előnyt Kadhafi erőinek a felkelőkkel szemben, ezért nem véletlen, hogy már napok óta nemzetközi szinten és a felkelők között is a már belengetett repüléstilalmi övezetről vitatkoznak.
Most Michael Clarke professzor, a londoni Royal United Services Institute egyik munkatársa úgy vélte, hogy a légtérzárnak politikai, szimbolikus jelentősége lenne, de valójában igazán komoly hatása nem lesz. Szerinte a nemzetközi közösségnek inkább kommunikációs és taktikai segítséget kellene nyújtania a felkelőknek. "Ez a harc Tripoliban dől el, nem a partvidéken" - mondta. (BBC
Moammer Kadhafi keresi a módját annak, miként állapodhatna meg távozásáról a lázadókkal - értesült az al-Dzsazíra arab hírtévé és két arab lap; az értesülést líbiai hivatalos forrásból nem erősítették meg. Az al-Dzsazíra úgy tudja, Kadhafi javasolta a felkelőknek a parlament ülésének összehívását, amelyen kidolgoznák, hogy bizonyos garanciák fejében miként mondana le a hatalomról. A csatorna szerint Kadhafi a felkelők kezén lévő keleti országrészt irányító ideiglenes tanácsnak - vagyis minden bizonnyal a Bengáziban megalakult Líbiai Nemzeti Tanácsnak - tette az ajánlatot.
A katari hírtévé tanácsbeli forrásaitól úgy értesült, Kadhafi lemondásáért cserébe személyes, illetve családja biztonságára vonatkozó garanciákat kért, és ígéretet arra, hogy nem állítják bíróság elé. Az al-Dzsazíra tudósítóját Bengáziban úgy tájékoztatták, hogy a tanács elutasította az ajánlatot, mert az Kadhafi "méltóságteljes visszavonulásával" érne fel, amely sértené a Kadhafi-rendszer áldozatainak emlékét. (MTI)
Nyolc ember meghalt, és több mint húsz megsebesült a Zavíja elleni hétfői támadásokban. A Kadhafihoz hű erőknek nem sikerült a várost bevenniük, mert a lakosság nagy része a felkelőket támogatja, bár a mai volt a legkeményebb támadás a város ellen. (al-Dzsazíra)
Szádi Kadhafi az al-Arabíjának adott interjújában részben testvérét, Szaifot okolta a felkelésért. Szerinte ugyanis Szaif és a miniszterek dolga lett volna például az áremelkedés problémáját kezelni, de ők nem tették. (BBC)
Az Öböl menti országok külügyminiszterei közleményben kérték az ENSZ Biztonsági tanácsát, hogy minden szükséges eszközt vessen be a polgári lakosság megvédéséért Líbiában – a repülési tilalmi övezetet is beleértve. (BBC)
A NATO amerikai nagykövete bejelentette, hogy a a szövetség már 24 órában ellenőrzi a líbiai légteret. A tagországok hétfőn döntöttek úgy, hogy az eddigi tízről 24 órára emelik az AWACS-gépek repülési idejét. A folyamatos ellenőrzés elengedhetetlen a további katonai lépésekkel kapcsolatos döntésekhez. (Washington Post)
Szádi Kadhafi, a líbiai vezető fia szerint apja azért nem mond le, mert akkor az országban polgárháború törne ki. Líbiából Szomália válna, ahol törzsek háborúznának egymás ellen. (BBC)
Frank Gardner, a BBC szakírója szerint az elfogott SAS kommandó sorsa már akkor megpecsételődött, amikor a csapat Líbiába érkezett, ugyanis a Chinook helikopter zajára azonnal felfigyeltek a katonák. Gardner rákérdezett, hogy nem lett volna-e egyszerűbb a kommandósoknak partra szállni Bengáziban, majd taxit fogni, és azzal elmenni a felkelők vezetőihez, a kormány illetékese elismerte, bölcsebb lett volna.
A Fehér Ház közölte, hogy nem zárja ki a szárazföldi erők líbiai bevetésének lehetőségét, de ez csak a sokadik opció. (BBC)
Kaid esz-Szebszi miniszterelnök bejelentette, hogy feloszlatja a titkosrendőrséget. A gyűlölt szervezet feloszlatása a Zin el-Abidin ben Ali elnök rendszere ellen harcolók egyik legfontosabb követelése volt. (BBC)
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter közölte, hogy Oroszország nem egyezne bele egy esetleges katonai beavatkozásba Líbiában. Egy erről szóló döntést Moszkva meg tud vétózni az ENSZ Biztonsági Tanácsában. (BBC)
Az Egyesült Arab Emírségek külügyminisztere felszólította az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy védje meg a líbiai népet. Azt ugyanakkor nem fejtette ki, hogy ezt pontosan hogyan gondolja. (BBC)
Barack Obama amerikai elnök szerint a NATO a katonai lehetőségeket is mérlegeli válaszul a líbiai helyzetre. Obama megismételte, hogy elfogadhatatlan a líbiai nép elleni erőszak a kormány részéről, a felelősöket pedig elszámoltatják majd. (BBC)
A miszratai felkelők egyik szóvivője azt mondta, hogy újabb támadástól tartanak, de számítanak a kelet felől érkező felkelőkre, hogy aztán együtt indulhassanak meg Tripoli ellen. Keleten ugyanakkor egyelőre megakadt a felkelők előretörése Bin Dzsavad és Rasz Lanuf között, ráadásul még a Kadhafi bástyájának számító Szirtén is át kellene utána jutniuk valahogy. A miszratai szóvivő abban bízik, hogy a város nem áll teljesen Kadhafi mellett és így kellemes meglepetés is érheti a felkelőket, ha egyszer elérnek odáig. (BBC)
Repülők szálltak el Zintan felett, írta a LibyaFeb17.com. Arról ugyanakkor nem érkeztek hírek, hogy az elmúlt napokban békés várost is bombázták volna.
William Hague brit külügyminiszter azt mondta, hogy ő engedélyezte "egy kis diplomata csapat" kiküldését Líbiába, a körülmények miatt pedig fegyveres védelemre volt szükségük. Hazahívták őket, miután félreértés volt a szándékaik körül, állította. A Guardian nemzetbiztonsági szakírója szerint a felkelők által elfogott, de állítólag már elengedett csoport nem diplomatákból, hanem az SAS hat kommandósából és az MI6, a hírszerzés két tisztjéből állt. Hague szerint a csapatnak sikerült találkoznia egy ellenzéki vezetővel, de úgy ítélték meg, hogy jobb, ha hazahívják őket. (Guardian)