Nehéz pontos képet kapni arról, hogy mi a helyzet az utóbbi napokban egyre hevesebb összecsapásokat elszenvedő Szíriában. Az érkező hírek azonban egyre súlyosbodó helyzetet sugallnak.
Az AFP francia hírügynökség szerint csütörtök délelőtt 20 000 ember gyűlt össze a dél-szíriai Deraában, hogy eltemesse a szerdai tüntetések áldozatait.
A legnagyobb ellenzéki megmozdulásoknak otthont adó Deraa egyik kórházában dolgozó orvos a Reutesrs hírügynökségnek közben azt mondta el, hogy csak szerdán ő maga 25 halott tüntetőt látott. Mindannyiukat lőtt sebbel vitték a kórházba. Közben a város utcáin folyamatosan cirkálnak a kormány felfegyverzett katonái.
Az al-Dzsazíra szerint 26 halottja és 40 sérültje van a bengázi bombázásoknak.
Tripoliban emberek gyülekeznek a célpontok körül, melyeket szerintük a francia légierő meg fog támadni - a líbiai tévé szerint Kadhafi hívei, akik szeretik a vezért.
Az ellenállók feltartóztatták a kormányerőket, és kiszorították őket Bengáziból, mondta egyik szóvivőjük a Reutersnek. Sokan az utcán ünnepelnek, a levegőbe lőnek és azt éneklik, győzedelmesek vagyunk.
Ha vége a párizsi megbeszélésnek, már indulhat is a katonai akció első hulláma, értesült a Reuters.
A Skóciából indult vadászgépek Norfolkban, Angliában szálltak le. (BBC)
Az al-Dzsazíra Tripoliban tartózkodó tudósítója szerint az állami tévében egyáltalán nem beszéltek a tűzszünetről, és úgy tűnik, azt csakis a nemzetközi közvéleménynek szánta Kadhafi.
Több száz autó hagyja el Bengázit, hogy kelet felé meneküljenek, olyan területekre, amik még az ellenállók kezén vannak.
"Miért kell megvárnia a világnak, hogy megöljenek minket? Amikor az ENSZ döntött, nagyon boldogok voltunk, de magunkra hagytak minket a gyilkosainkkal" - mondta egy helyi lakos a Telegraphnak.
A líbiai állami tévé szerint Abdel Fatah Junesz volt belügyminiszter, aki március elején átállt az ellenállók oldalára, visszatért Kadhafi táborába. A tévében felvételt is mutattak arról, ahogy mosolyogva élteti Kadhafit. Az ellenállók ugyanakkor azt mondják, a hírből semmi sem igaz, és ez is csak Kadhafi propagandája. A háború már a médiában is folyik.
Két RAF Tornado típusú vadászgép szállt fel Skóciából, azt azonban nem lehet biztosan tudni, hogy hova indultak, írja a BBC.
A Reutersnek nyilatkozó szemtanúk szerint Bengázi belvárosába pickupokban érekznek a gépfegyveres katonák, akik a könnyűfegyverzetű ellenállókkal harcolnak. "Európa és Amerika elárult minket, miért?" - mondta egy helyi lakos.
Nem csak Bengáziban zajlanak a harcok, Miszrátát is támadják a Reuters beszámolója szerint, egyelőre a városon kívülről. A város vízellátását elvágták.
Megerősítették a lázadók, hogy az övék volt a lelőtt gép, írja a Guardian tudósítója.
David Cameron, Hillary Clinton és Nicolas Sarkozy fél 1-kor találkoznak Párizsban, egy órával a hivatalos nemzetközi megbeszélés előtt.
A brit miniszterelnök elindult, hogy részt vegyen a csúcstalálkozón, ami után elvileg akár meg is indulhat a katonai akció.
Eddig ellentmondásos hírek érkeztek a lelőtt gépről, valószínű azonban, hogy valójában a lázadók egyetlen gépe volt ez, melyet Kadhafi erői lőttek le.
Több vezetőnek is írt levelet Kadhafi.
Obamának azt üzente: "Az egész nép engem támogat, és készek meghalni értem. Az al-Kaidával kell harcolnom. Ön mit tenne?"
Ban Kimunnak, Sarkozynek és David Cameronnak pedig azt: "Ez nem a maguk országa. Nincs joguk beavatkozni abba, ami itt történik. Líbia nem a maguké."
Ha a nemzetközi közösség nem cselekszik, katasztrófa lesz ma Bengáziban, mondta Musztafa Abdul Dzsalil, az ellenzéki Nemzeti Tanács vezetője.
Tele vannak a kórházak sebesültekkel, a lázadóknak pedig nincsenek megfelelő fegyvereik, hogy szembeszálljanak Kadhafi erőivel, írja az al-Dzsazíra.
Egy ellenzéki csoport közleménye szerint reggel óta bombázzák Bengázit, az ostrom ebben a pillanatban is tart.
"Köszönjük az ENSZ döntését, köszönjük a légtérzárat, köszönjük a tűzszünetet" - üzenik a nemzetközi közösségnek.
Szíriában is kormányellenes tüntetések voltak péntek este több városban. A rendőrség erőszakkal oszlatta fel a demonstrációkat, az összecsapásokban legalább öt ember meghalt.
A Damaszkusztól 120 kilométerrel délre fekvő Deraa városában a rendfenntartók éles lőszert használtak a tüntetők ellen. Öten meghaltak, több száz tüntető megsebesült.
Tüntettek Damaszkuszban is, ott nem voltak halálos áldozatok.
Mintha csak a lázadók kérdésére válaszolna, az al-Dzsazíra francia kormányzati forrásokra hivatkozva azt írja, minden készen áll a támadáshoz technikailag, már csak a politikai döntésre van szükség.
A BBC jelentése szerint kadhafi erői beértek Bengáziba. Khalid al-Sayeh, a lázadók egyik szóvivője közben azt mondta a Reutersnek:
"Nyugat felől beértek a városba. Hol vannak most a nyugati hatalmak? Azt ígérték, támadni fognak?"
Az al-Dzsazíra szerint ezrek menekülnek Bengázi külvárosából kelet felé. A kadhafista erők már a külvárosnál járnak.
A líbiai kormány hivatalos álláspontja szerint valójában őket támadták meg Bengázinál, méghozzá az al-Kaida fegyveres csoportjai. Azt mondják, a lázadók sértik meg a légtérzárat azzal, hogy helikopterekkel és vadászgépekkel támadják őket. (al-Dzsazíra)