A szeptemberre kiírt parlamenti választások előtt felfüggesztik az évtizedek óta érvényben lévő szükségállapotot Egyiptomban, jelentette be a hatalmat átmenetileg gyakorló Legfelsőbb Katonai Tanács. Az elnökválasztás időpontját ugyanakkor egyelőre nem határozták meg.
Keményen önkritikus beszédet mondott Kuvaitban, az első öbölháború lezárásának 20. évfordulóján David Cameron. A brit miniszterelnök szerint országa bűnös, már-már rasszista előítéletből azt képzelték, hogy a muzulmánok képtelenek a demokráciára. Elítélte azt az évtizedes brit gyakorlatot, hogy "elnyomó rezsimeket" támogattak a stabilitás érdekében. Ezt beszédében "rossz választásnak" nevezte, hiszen "a jelenlegi események is igazolják, hogy ha megtagadják az emberektől az alapvető jogokat, az nemhogy nem garantálja a stabilitást, hanem éppen ellenkezőleg, veszélyezteti azt". (Guardian)
A Sabab ifjúsági mozgalom más forrásból meg nem erősített értesülései szerint lemondott posztjáról Szabri Sádi, a líbiai Afriqiyah légitársaság igazgatója. Döntését azzal indokolta, hogy nem hajlandó gépeket adni Kadhafinak, hogy az elnök külföldi zsoldosokat hozzon az országba a forradalom leverésére.
Az al-Jazeera megszólaltatta Musztafa Ben Halimot, aki 1954-57 között volt Líbia miniszterelnöke, jelenleg pedig Dubajban él száműzetésben. Halim szerint "ez a forradalom a méltóségról és a szabadságról szól".
Az al-Jazeera jelentése szerint az ország keleti részében a hatalmat magukhoz ragadó ellenzékiek kiterjesztették ellenőrzésüket a líbiai-egyiptomi határra. Így már az újságírók és a segélyszállítmányok is bejuthatnak az országba, míg a sérülteket át tudják szállítani Egyiptomba orvosi ellátásra.
Egyiptom katonai szállítógépekkel igyekszik kimenekíteni Líbiában rekedt állampolgárait. A mentőakció az ország külügyminisztere szerint nagy nehézséget jelent, mivel Líbiában másfél millió egyiptomi él. (al-Jazeera)
A Bahreinben újrakezdődöt tüntetéseken több tízezren követelik ismét a kormány távozását az AFP hírügynökség szerint.
Dmitrij Medvegyev aggodalmát fejezte ki az Interfax hírügynökségnek, hogy a mostani zavargások után fanatikusok juthatak hatalomra a Közel-Keleten, és évtizedeken át tartó nyugtalanság lehet belőle. Közben Oroszország is elkezdte állapolgárainak evakuálását Líbiából.
Kadhafi volt protokollfőnöke szerint Kadhafi mindent megpróbál majd, hogy Líbiában maradjon és nem fog lemondani. A Reutersnak nyilatkozó Nuri al-Mismari szerint Kadhafi tárgyalásokat kezdett a törzsi vezetőkkel.
Franciaország is három repülőt küld Líbiába, hogy kimenekítse azokat a francia állampolgárokat, akiknek a jelenléte "nem szükséges" ott. (BBC)
A Sabab ifjúsági mozgalom tagjai az egyiptomi határon, Salum határátkelőjénél várják a Líbiába vágyó újságírókat és segítik eljutásukat Bengáziba.
A Guardiannak nyilatkozó líbiai sebész szerint (aki Londonban él, de folyamatos kapcsolatban van Líbiában lévő rokonaival) Tripoliban alapvetően nyugodt a helyzet, de továbbra is afrikai zsoldosok masíroznak az utcák, hogy biztosítsák, senki se kezdjen gyülekezni.
Mi hiába hivogatjuk Magyarország líbiai nagykövetségét, de laptársunk, az Origó elérte Marton Béla nagykövetet. "A hajam égnek állt, amikor ezt meghallottam" - reagált arra a Twitteren terjedő hírre, hogy a magyar nagykövetség tetejéről mesterlövésezk lőtték a tüntetőket. Marton szerint "ragyogóan felszerelt" katonák vetettek véget hétfőn a káosznak Tripoliban, amikor szétkergették a tüntetőket. Marton "nem tapasztalta" hogy a várost bombázták volna, bár nem zárta ki, hogy más városokban történhetett ilyen.
Két egyiptomi katonai repülő szállt le Líbiában, hogy egyiptomi állampolgárokat szállítson haza, jelentette be az egyiptomi külügyminiszter.
Bár a CNN Líbiába bejutó tudósítója, Ben Wedeman szerint az ország keleti részét gyakorlatilag már az ellenzék ellenőrzi, egyelőre nem sikerült kapcsolatba lépnünk azzal a két dernai forrással, akiknek a telefonszámát a Sabab ifjúsági mozgalom adta meg szerkesztőségünknek. Derna az ország keleti részén, Tobruk és Bengázi között van. Wedeman jelenleg Tobrukban, az egyiptomi határ közelében tartózkodik.
A CNN Líbiába bejutott tudósítója, Ben Wedeman szerint az ország keleti része lényegében a tüntetők kezén van. Az ellenállók "népi tanácsokat" alapítottak, hogy valamiféle rendet fenntartsanak.
Nincsenek egyértelmű vezetők, úgy tűnik, a társadalom minden részének tagjai részt vesznek valamilyen módon. Egy helyi férfi azt mondta, akkor fordult az egész közösség egyértelműen a kormány ellen, amikor elkezdtek éles lőszert használni. Az országnak ezen a részén a hadsereg nagy része átállt, a katonák elégetik lőszereiket a sivatagban.
Wedemannak több helyi azt mondta, látták a helikoptereket és vadászgépeket Tripoli felé tartani. A kormány továbbra is tagadja, hogy légierőt vetett volna be a tüntetők ellen.
Leírása szerint a boltok nyitva vannak, az áramellátás működik. Az utakon a legnagyobb forgalmat az egyiptomiak okozzák, akik tízezrével hagyják el az országot.
A BCC szerint Tripoliban nagyon erős a fegyveres jelenlét, a városon kívül azonban szinte semmilyen ellenőrzés nincs. A kedd eddig csendesebb volt a tegnapi brutális támadások után, az emberek mintha egyelőre félnének előjönni.
Londonban is tüntettek a líbiai nagykövetség előtt, az egyik tüntető pedig felmászott a követség erkélyére, és kicserélte a zöld zászlót a forradalmi háromszínű változatra. Az esetről videó is készült.
Körülbelül 30 líbiai tüntet a Nagy Népi Szocialista Líbiai Arab Jamahiriya budapesti nagykövetsége közelében a Stefánia út-Ajtósi Dürer sor sarkán. Tudósítónk jelentése szerint a forradalmi szelek itt is érezhetők. A követségről kijött két dolgozó és átállt a tüntetőkhöz. Az emberek transzparenseket és a lelőtt áldozatok képét tartják a magasba, és magyarul azt kiabálják, hogy "szabadságot Líbiának". Egy tüntető zászlót akart kitűzni a követségre, és könyökével betörte a bejáratnál lévő faliújság üvegét. A rendőrök odaléptek hozzá.
A kuvaiti parlamentben mondott beszédet David Cameron brit miniszterelnök. Cameron általánosságban beszélt a közel-keleti helyzetről, konkértan csak Líbiát említette egyszer. Azt mondta, a briteket sokkolta ez az erőszak, amely szerinte nem megoldás. Figyelmeztette a muszlim fiatalokat a radikalizálódás veszélyeire is.
Egyik külföldi vállalat hagyja el az országot a másik után. A legújabb nagyhal a sorban a Royal Dutch Shell: a cég jelentése szerint minden dolgozójuk elhagyta az országot, irodájuk bezárt. (BBC)
A képen látható lőszerek közül a bal szélsőt vetették be a líbiai katonák a védtelen tüntetők ellen. A .50-es kaliberű gépágyúlőszert általában járművek és épületek ellen szokták bevetni. A hírekből és halott líbiaiakat mutató, sokkoló fotókból, és kórházi beszámolókból arra lehet következtetni, hogy a legnagyob kaliberű lőszer robbanófejes változatát is használta a líbiai hadsereg a fegyvertelen tüntetők ellen, amikor helikopterekről és vadászgépekről a tömegbe lőttek.
Ugyan hivatalosan senki sem erősítette meg, de a szemtanúk egybehagnzó beszámolói szerint Moamer Kadhafi a légierőt is bevetette a líbiai lázongás leverésére. Az ENSZ történetében nem példa nélküli, hogy ilyen esetekben a polgári lakosság védelmében beavatkozik egy ország belügyeibe. 1991-ben Irakban, 1995-ben Bosznia-Hercegovinában hoztak létre ENSZ-határozattal repüléstilalmi zónát, ahol a NATO, illetve az amerikai légierő repülői ellenőrizték, hogy a harcoló felek ne vethessenek be légierőt - Boszniában az amerikai gépek még szerb tüzérségi állásokat is bombáztak. A NATO legnagyobb európai légi bázisa az észak-olaszországi Avianóban van, légvonalban 1500 kilométernyire Tripolitól, azaz riasztás esetén egy órán belül Tripoli fölött lehetnének a szövetséges gépek.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa kedden, magyar idő szerint délután háromkor ülésezik.
A Sabab ifjúsági mozgalom segítségével kapcsolatba léptünk egy Tripoli közelében élő fiatal nővel, akit csak Marjamként fogunk megnevezni. Marjam, aki folyamatosan kapcsolatban áll Tripoliban élő ismerőseivel, azt mondta, hogy jelenleg is tüntetnek a fővárosban, ahova az egész országból érkeznek a tüntetők. Az ellenzékiek minden erejüket a Tripolira koncentrálják, hogy megfékezhessék a hadsereg vérengzését. "Nem félünk" - válaszolta arra a kérdésünkre, hogy tartanak-e a támadásoktól. Mint mondta, a tömegnek Bengáziban is sikerült elűznie a rezsim katonáit, ebben bíznak Tripoliban is.
A repülőtér kifutópályáját teljesen lerombolták Bengáziban, a repülők nem is tudnak is leszállni. (BBC)