A Brazíliában tartózkodó Barack Obama amerikai elnök telefonon beszélgetett a jordán királlyal Líbiáról. Egyetértettek abban, hogy fel kell lépni Kadhafi ellen.
Szerinte a "lázadók" semmit nem jelentenek, jelentéktelenül kevesen vannak és csak lemásolják a tunéziaiakat és az egyiptomiakat. A holnap reménysége szerinte a líbiai népben és a biztonságban rejlik. "Ezek a patkányok elérhetik az olajmezőket, és felrobbanthatják őket" - mondta. Állítása szerint kőről kőre építette fel Bengázit, és még most is építi, azonban "ők" azért jöttek, hogy elpusztítsák.
"Azt akarjátok, hogy Amerika jöjjön, és úgy uralkodjon, mint Afganisztánban, Irakban és Pakisztánban?" - tette fel a kérdést. Felszólította híveit, hogy menjenek az utcákra, vegyék el a fegyvereket, és adják át a hatóságoknak a terroristáknak nevezett lázadókat.
Mindenkit felszólított, hogy ha szeretik Moamer Kadhafit, akkor a gyerekekkel együtt vonuljanak utcára és tisztítsák meg azokat a tüntetőktől. "Ha erővel kell fellépnünk, akkor erővel fogunk fellépni akár már ma este, a nemzetközi törvények és a líbiai alkotmány tiszteletben tartása mellett" - mondta. Megismételte, hogy ő nem elnök, ezért nem is tud lemondani. Az utolsó csepp véréig harcolni fog a líbiai néppel a háta mögött, állította.
A beszédben elrejtett reformok részeként bejelentette, hogy 23-ról 30-ra emelik a Forradalmi Tanácsok számát, ezzel elvileg helyi szinten erősítik a vezetőket.
Kadhafi színpadias mozdulattal levette a napszemüvegét, majd az olvasószemüvegét felhelyezve a Zöld Könyvből olvas fel. Ezt 1976-ban írta Mao Vörös Könyvének mintájára, a könyv egy útmutatás a hatalomról és a mindennapi életről.
"Azért hatoltunk be Bengáziba, hogy felszabadítsuk" - mondta. Állítása szerint Amerika és Nagy-Britannia ellen kezdtek háborút líbiai földön. Szerinte a hatalom nem az övék, a hatalom évtizedek óta a népé.
Kadhafi szerint az összes afrikai ország Líbiára figyel, ahogy a világ összes vezetője is. Szerinte a tüntetők az ördög szolgái, akik megszégyenítik az országot.
Kadhafi szerint a tüntetők olyan fiatalok, akiknek hallucinogén szereket adtak. "A harcok egészen addig folytatódni fognak az utcákon, amíg fel nem szabadítjuk a líbiai földet" - jelentette ki.
"Itt akarok meghalni mártírként" - mondta a beszéde közben folyamatosan rugózó Kadhafi. "Nem fogok lemondani, mint a többiek" - mondta feltehetően Ben Ali tunéziai, és Hoszni Mubarak egyiptomi elnökre utalva.
A lendületes stílusban beszélő Kadhafi szerint "ennek a csapat patkánynak azért fizettek, hogy eltorzítsák a forradalmatokat" és a Líbiáról kialakult képet. Magáról azt mondta, hogy nem az ország elnöke, hanem a forradalom vezetője. Kadhafi a 86-ban amerikai gépek által lebombázott rezidenciájából beszél.
Ezúttal nem kellett a hétfőhöz hasonlóan öt órát várni rá, Kadhafi elkezdte a beszédét. Az előzetesen kiszivárgott információk szerint reformokat jelent be.
A human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezet szerint legalább 62 ember halt meg vasárnap óta Tripoliban a zavargásokban. (BBC)
A bahreini király több politikai fogoly szabadon engedését elrendelte, állítása szerint ezzel is eleget tettek a tüntetők egyik követelésének. (AP)
Líbiában tartózkodik az INA 77 dolgozója, kimenekítésüket még szervezik,mondta kedden az MTI-nek a magyar Mol Nyrt. horvát
leányvállalatának illetékese. Valamennyi munkatárs biztonságban van, az ellátásuk pedig megfelelő, mondta Marina Burazer, az INA PR-osztályának helyettes vezetője. Hozzátette: nem rendelkezik információval a Líbiában rekedt dolgozók állampolgárságáról, de úgy gondolja, magyar nincsen közöttük.
Olasz források egy líbiai hadihajót véltek felfedezni a máltai partok közelében. Hétfőn két líbiai vadászbombázó pilótája szökött át Máltára, most előfordulhat, hogy a hadihajó is dezertál. (al-Dzsazíra)
Több száz tüntető gyülekezik az egyiptomi demonstrációk szimbolikus helyszínén, a Tahrír téren, ezúttal Ahmed Safík miniszterelnök kormányának lemondását követelve. (BBC)
Hosszabb beszélgetésből kiragadott és félreértett, de valóban szerencsétlen megfogalmazásnak tartja a külügyminisztérium Marton Béla tripoli nagykövet nyilatkozatát, ami szerint "ragyogóan felfegyverzett" katonák fékezték meg a káoszt hétfőn Líbia fővárosában. A nagykövet "állig felfegyverzettet" értett a "ragyogóan felfegyverzett" alatt.
Magyar idő szerint délután három után összeült az ENSZ Biztonsági Tanácsa, hogy megvitassa a líbiai helyzetet. Ban Kimun ENSZ-főtitkár felszólította Kadhafit, hogy vessen véget az erőszaknak. "Ha Líbia továbbra is erőszakot alkalmaz a saját népe ellen, akkor elkerülhetetlenek lesznek a szankciók" - mondta Guido Westerwelle német külügyminiszter a várható döntésről. (BBC)
A líbiai állami tévé szerint Kadhafi a Zöld téren fog beszélni a líbiai néphez, a tévében látható, amint Kadhafit támogató kisebb csoportok érkeznek a térre Tripoliban. A Reuters úgy tudja, Kadhafi bejelenti, hogy decentralizálja hatalmát. (BBC)
"Az Egyesült Államok, ahogy minden másik ország a világban megvizsgálja, hogyan tudnánk támogatni a változást, de minden egyes ország saját népének kell döntenie a saját jövőjéről" - mondta a Líbiában, Egyiptomban és Tunéziában folyó eseményekről Mike Mullen admirális, az amerikai Egyesített Vezérkar. (al-Dzsazíra)
Irán is felfüggesztette az olajkitermelését Líbiában, a Mehr hírügynökség pedig bejelentette, hogy 48 órán belül evakuálják állampolgáraikat az országból. (Guardian)
A BBC egyik olvasójának beszámolója szerint óriási menet indult Bahrein fővárosában, Manamában a Gyöngy térre, ahol már most is több tízezren vannak. Az olvasó szerint végül akár százezernél is többen lehetnek majd a téren.
Bengáziban, Tripoliban és Miszratában is bezárták a kikötőket, állították hajózási források a Reutersnek. A zárlat a kereskedelmi és a személyi hajózást is érinti.
A líbiai állami tévé szerint hamarosan beszédet mond Kadhafi, ez azonban az eddigi gyakorlatot ismerve akár órákat is jelenthet. A líbiai vezető már hétfő este belengette, hogy megszólal, azonban végül egy alig félperces beszédben csak azt erősítette meg, hogy Tripoliban van, nem menekült el Venezuelába. (BBC)
Az al-Dzsazíra több forrásból is úgy értesült, hogy a hétfői bombázások fegyverraktárak ellen irányultak, a rezsim felteheteőn azt próbálta megakadályozni, hogy a tüntetők fegyverekhez juthassanak. A líbiai külügyminiszter-helyettes hétfő este valójában csak azt tagadta, hogy civil területeket bombáztak volna repülőkről.
A líbiai állami tévében Kadhafi-párti tüntetőket mutatnak a tripoli Zöld téren, ugyanakkor százan sincsenek. Néhányan líbiai zászlókat tartanak és líbiai vezetők képeit mutatják fel. Mások csak egykedvűen álldogálnak. (BBC)
Arra kényszerítettek minket, hogy a rezsim és a milíciák tagjait kezeljük, nem pedig a saját népünket, írta egy orvos Tripoliból a BBC-nek. Állítása szerint sokan haltak meg az elmúlt két napban, ahogy többen, ő is mészárlásról beszélt.
Hollandia katonai repülőgépet küld Tripoliba, hogy kimenekítse az állampolgárait, jelentette be az ország védelmi minisztériuma. (AFP)
A BBC egyik olvasója azt írta, hogy bizalmas források szerint a katonák megrohamoztak egy hotelt is hétfő este. Az állítólagos lövöldözésben senki sem sérült meg, de laptopokat és útleveleket vittek el külföldiektől. A beszámolót hivatalos források nem erősítették meg.
Az olajtermelő országok informális tanácskozást tartanak Rijádban, a szaúd-arábiai fővárosban, hogy áttekintsék az észak-afrikai helyzetet, mondta egy olasz kormányzati forrás a Reutersnek.
A CNN bahreini tudósítója, Arwa Damon jelentése szerint nincs nyoma rendőröknek vagy katonáknak Manamában, ahol több tízezren követelik a kormány és a miniszterelnök távozását. A tüntetők legfőbb jelszava: "Nem síiták, nem szunniták, csak bahreiniak!"