Moamer el-Kadhafi egyfajta "Nép Atyja" tanácsadói szerepre készül bármilyen új líbiai vezetés mellett, mondta a líbiai vezető egyik fia, Szádi a Financial Timesnak adott interjújában. Szádi azt is elmondta, hogy az elmúlt napokban fokozatosan előtérbe tolt bátyja, Szaif új alkotmányon dolgozik, erről pedig hamarosan bejelentést is tesz.
Tripoli Tadzsura nevű külvárosának lakói azt mondták az Al Dzsazírának, hogy az utcákon halott tüntetők hevernek, de a rokonaik a folyamatos lövöldözés miatt képtelenek elvinni a testeket.
Az al-Dzsazíra szerint F-16-os gépeket láttak Tripoli felett, melyek a tüntetőkre lőttek. Ez azért lehet érdekes, mert a libyafeb17.com ellenzéki honlap szerint a líbiai hadseregnek nincsenek ilyen gépei.
Saját csatornáin a líbiai ENSZ-misszióhoz is a neten találhatókkal egybevágó hírek érkeznek: Líbiában a karhatalom válogatás nélkül lő bárkire, aki mozog.
A líbiai állami tévé még mindig a Kadhafi mellett tüntetőket mutatja, és a képernyőn futó szöveges sávban arra szólít fel mindenkit, hogy fogjanak össze az országukra törő szabotőrök ellen. Több internetes hírforrás úgy tudja, hogy lelépett az ország olajügyi miniszeter, a korábban küülügyminiszteri posztot is betöltő Sukri Ganem.
Hivatalosan is kérvényezte a január 14-én megbuktatott és az országból elmenekült diktátor, Zine al-Abidin Ben Ali kiadatását Szaud-Arábiábá az új tunéziai kormány. A 23 évi uralom után megbukott Ben Ali állítólag kórházban lábadozik, mert elmenekülése után szélütést kapott. A tunéziai átmeneti kormány bíróság elé akarja állítani az elnökségét megdöntő tüntetéseken történt halálesetek miatt. (BBC)
Az egyiptomi főügyész megküldte a bíróságnak a volt belügyminiszter, Habib al-Adli és a volt turisztikai miniszter, Zohei Garranah elleni vádiratot, jelentette a BBC a egyiptomi állami hírügynökségre hivatkozva. A két miniszter ellen még Mubarak lemondása előtt indított vizsgálatot korrupció gyanújával.
Információink szerint személyesen adja ki a parancsokat Kadhafi ezredes, a tüntetőket az ő kifejezett parancsára lövik - mondta a BBC-nek Ibrahim Al Debasi, líbiai ENSZ-nagykövet-helyettes. A diktátor már nem félelmetes, az óceán túlpartjáról legalábbis, Al Debasi ugyanis közölte, hogy az ENSZ-missziójuknak pillanatnyilag senki sem parancsol, és le sem mondanak hiszen nem Kadhafi ezredest, hanem a líbiai népet képviselik.
A leváltott elnök, Hoszni Mubarak külföldön befektetett vagyonának zárolását kérte az érintett országoktól Abdel Madig Mahmud egyiptomi főügyész. Az EU tagállamai már korábban felajánlották, hogy hivatalos kérés esetén befagyasztják Mubarak vagyonát. (BBC)
A Guardian jelentése szerint Marokkóban, miután a vasárnapi békés tiltakozás zavargásokba torkollt, folytatódtak az erőszakos cselekmények. Az északi kikötővárosban, al-Hoceimában felgyújtottak egy bankot, ahol öten bennégtek. A belügyminisztérium adatai szerint vasárnap a korábban becsültnél többen, az ország 57 városában összesen negyvenezren demonstráltak. A tüntetések szervezői elítélték a zavargásokat, amiket szerintük a focimeccsekről hazatérő huligánok robbantottak ki.
A Tripoliból jelentkező, brit állampolgárságú Musrat elmondása szerint most is sokan vannak a város utcáin. Óriási a rémület, Kadhafi távozására nemhogy nem számítottak, de el sem tudták képzelni a dolgot, hiszen a diktátor olyan régen, több, mint 40 éve uralkodik, hogy az ország lakóinak többsége nem is ismer másféle rendszert - mondta a férfi a BBC élő adásában.
Ez a kép állítólag azt mutatja, hogy tripoli tüntetők a cipőjükkel dobálják meg a kivetítőn az Al Dzsazíra adásában beszélő Szaif Al Iszlam Kadhafit, a diktátor fiát.
Friss hír a BBC-től: a britek úgy tudják, hogy amikor a líbiai diktátor hétfőn napközben telefonon beszélt Ban Kimun ENSZ-főtitkárral.
Áradnak a részletek a dezertőr pilótákról: az AP hírügynökség szerint a radarok kijátszása végett egészen alacsonyan repülve jutottak a a líbiai légtérből. Az AP úgy tudja, mindketten ezredesek, és mindketten politikai menedékjogot kértek. Az AP azt is megerősítette, hogy nem sokkal a gépek előtt két civil helikopter is leszállt Máltán, a fedélzetes hét, gaát francia állapolgárnak mondó utassal.
Most erősítette meg a BBC azt a hírt, hogy a két, Máltára szökött Mirage vadászbombázó pilótája a fegyvertelen tüntetők bombázására kapott parancsot. A Reuters szerint az egyikük politikai menedékjogot kért.
Anders Fogh Rasmussen felszólította a líbiai hatóságokat, hogy azonnal hagyják abba a fegyvertelen civilek elleni támadásokat.
A világmédia kedvencévé vált Ibrahim Al Debashi ENSZ-nagykövet-helyettes a BBC-nek azt mondta, a líbiai diktátor nem fogja megtartani a hatalmat, a dolog napok kérdése, akár úgy, hogy lemond, akár úgy, hogy elkergetik. A diplomata szerint az ezredest bíróság elé kell állítani az Abu Saleem börtönben elkövetett vérengzésért, a mostani gyilkosságokért és minden egyéb bűne miatt, amit 43 éves uralkodása alatt Líbia ellen elkövetett.
Jemenben 11. napja tartanak a tüntetések. A CNN jelentése szerint a fővárosban 3500-an tüntetnek, Ádenban pedig erőszakos összecsapások robbantak ki. A Human Rights Watch összesítése szerint a tüntetések kezdete óta 12-en vesztették életüket.
Az Al Dzsazíra szerint a líbiai diplomata cáfolta a diktátor távozását. Az Al Arabijának nyilatkozva Ibrahim Al Debasi, a líbiai ENSZ-nagykövet helyettese azt mondta: "Kadhafinak mennie kell!"
Az Al Arabiya szemtanúkra hivatkozva 160-ra becsüli a Tripoliban ma eddig megölt tüntetők számát. A líbiai állami tévé adása közben folyamatosan mutatnak egy feliratot, ami arra inti a nézőket, hogy maradjanak távol azoktól a területektől, ahol a hadsereg akciókat hajt végre törvénysértő szabotőr csoportok ellen. A BBC szerint a mészárlások miatt időközben lemondott a líbiai igazságügyminiszter. Szokás szerint meg nem erősített hírek szólnak arról, hogy Kadhafi külföldi zsoldosokat vetett volna be. A BBC úgy tudja, a fővárostól nyugatra komoly összecsapások folynak a hadsereg változásokkal szimpatizáló alakulatai és a Kadhafihoz hű erők között.
Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia segíteni akar Egyiptomnak a demokratikus átmenet folyamatában. William Burns amerikai külügyi államtitkár sürgette az egyiptomi vezetőket, hogy konkrét lépésekkel építsék ki a bizalmat a demokrácia felé vezető úton, például a három évtizedes rendkívüli állapot feloldásának és a politikai foglyok szabadon bocsátásának révén. David Cameron brit kormányfő ugyancsak a rendkívüli állapotról szóló törvény megsemmisítését szorgalmazta. (MTI)
ZubinGulati nagy formában twitel Tripoliból: a Zöld tér felől a kisebb fegyverek mellett gépfegyverropogást is hallott, amit így közölt a világgal:
Machine gun fire, small arms fire in direction of Green Square in #Tripoli #Libya No sign of Anarchists
Olaszországban teljes készültséget rendeltek el hétfőn a légierő összes támaszpontján, miután röviddel korábban két Líbiából érkező harci repülőgép és két civil helikopter szállt le váratlanul Máltán - jelentette az MTI az ANSA olasz hírügynökségre hivatkozva.Az éppen Abu Dzabiban tartózkodó olasz védelmi miniszter köreiből származó értesülés szerint helikoptereket irányítottak át az olasz félsziget déli részére.
Bár a telefonvonalak elhallgattatása után szinte lehetetlen megbízható információkat szerezni, az Al Dzsazíra és más hírszerkesztőségek egyre több, állítólag szemtanúktól származó beszámolót közölnek arról, hogy a hadsereg napközben és kora este repülőkről, helikopterekről és hajókról lőtt különböző fővárosi lakónegyedeket, illetve tüntető csoportokat..
Az Al Dzsazíra angol adásának legfrissebb híre szerint Bengázi fölött továbbra is feket füst lebeg, a városban folyamatosan lövik a tüntetőket, a felvételeken sérült vagy halottnak látszó társaikat mentik a demonstrálók.
Az Al Dzsazíra angol nyelvű adása szerint a két, Máltára szökött líbiai vadászpilóta azt vallotta a helyi hatóságoknak, hogy azért dezertáltak, mert nem akartak tüntetőket bombázni Bengáziban. A tévécsatorna úgy tudja, a két tiszt Tripoliból szállt fel, majd a parancs szerint Bengázi fölé repültek, ahol parancsot kaptak a város megtámadására. A pilóták, elmondásuk szerint egészen alacsonyra ereszkedve megbizonyosodtak róla, hogy kollégáit tényleg bombázzák a tüntetőket, majd úgy döntöttek, hogy ebben nem vesznek részt, és Málta felé fordultak. A máltai reptér környékén állítólag líbiai menekültek gyülekeznek, és hősként éltetik a dezertáló katonákat. (Ez az információ nem vág össze azzal a korábbi hírrel, hogy a gépek helikoptereke kísértek volna.)
Szemtanúk szerint a líbiai haditengerészet hajói tüzet nyitottak a tengerparton fekvő főváros több kerületére - jelentette be Salem Gnan, a Londonban működő, Nemzeti Front Líbia Felszabadítására nevű ellenzéki szervezet szóvivője. Gnan úgy tudja, hogy a flotta egy, a városközponttól távolabb fekvő lakóövezetet ágyúzott.
India, Nagy-Britannia, Kína, Indonézia és Svédország után Bangladesben is lemondott a líbiai nagykövet, jelentette az Al Dzsazíra.
Kocsik dudálnak, rendőrautók szirénáznak, az Omar Muktah utca felől kézifegyverek zaja hallasztik - twitelte az előbb ZubinGulati Tripoliból.
Egy arab hírblog úgy tudja, a hadsereg vadászgépei tüzet nyitottak egy csoport, a fővárosba, Tripoliba igyekvő tüntetőre.
Közvetett és meg nem erősített információ a BBC-től: Chloe Arnold algíri tudósító egyik megbízható embere ellátogatott Kadhafi rezidenciájához, ahol csak néhány lézegő őrt látott, és úgy véli, a diktátor már elhagyta a helyszínt.