"Kadhafi katonáit látjuk járőrözni a városban. Nem merünk kimenni az utcákra. Még harcolnak a negyedben" - írta a BBC-nek Ahmed Zavíjából. Zavíja a Tripolihoz legközelebbi város, amely a felkelőké. A Kadhafihoz hű erők két dandárja napok óta ostrom alatt tartja a várost, ahol a felkelők szerint még legfeljebb négy napra elég ellátmány lehet.
A BBC szerint több forrás is állítja, hogy bombázzák a repülőteret Bregában, amely már szerdán is ostrom alatt volt, napközben négyszer is gazdát cserélt, de végül visszafoglalták a felkelők.
Úgy tűnik, hogy Kadhafinak sikerült elérnie az erőszak alkalmazásával, hogy lelassítsa a tüntetéseket Tripoliban, a fővárosiak nem szívesen kezdenek újra demonstrálni, jelentette a csütörtök reggeli helyzetről a BBC helyszíni tudósítója.
"Láttam a repülőt, a robbanást, aztán a krátert" - mondta egy szemtanú a Reutersnek Bregából, szerinte csütörtök reggel is légicsapást mértek a városra, az olajmérnöki egyetem közelében.
Az ellenzék Bengáziban legfeljebb abban fogad el közvetítést, hogy valamilyen távozási stratégiát dolgozzanak ki Kadhafinak és a családjának, ezen kívül párbeszédre szerintük már nincs idő. (al-Dzsazíra)
Hugo Chávez venezuelai elnök a héten felajánlotta, hogy közvetítene a líbiai konfliktusban, és az al-Dzsazíra úgy tudja, hogy Kadhafi néhány órája elfogadta az ajánlatot. A tévé szerint az Arab Liga is üdvözölte a tervet.
A felkelők megerősítették állásaikat Aszdabíja városánál, ahol szerdán a kormányerők megpróbáltak lebombázni egy fegyverraktárt, azonban nem sikerült komolyabb károkat tenniük az épületben. (BBC)
Moammer Kadhafi líbiai elnök fegyveresei foglyul ejtettek három holland katonát vasárnap az észak-afrikai országban, amikor a katonák polgári lakosokat akartak kimenekíteni - tudta meg az AFP csütörtökön a hágai védelmi minisztériumtól. A tengerészgyalogság katonáinak foglyul ejtéséről a De Telegraaf című napilap számolt be, és a haderőnem egy meg nem nevezett tisztségviselője megerősítette ezt. A védelmi minisztérium pedig közölte, hogy a katonák szabadon engedése érdekében "intenzív diplomáciai tárgyalásokat" folytatnak. A katonák helikopterrel Szirt városából menekítettek ki éppen két civil, egy hollandot és egy másik európait, amikor közvetlenül földet érésük után a fegyveresek megtámadták őket. A két polgári személyt a líbiaiak elvitték Hollandia tripoli nagykövetségére, majd elhagyhatták az országot - írta a lap. (MTI)
Több meg nem erősített forrás is azt állítja, hogy nem sokkal korábban robbanásokat lehetett hallani Bengáziban, azonban azóta már újra minden csendes, repülőket pedig nem láttak a város felett. Egyelőre próbálják kideríteni, hogy mi történt, ha valóban robbanásról van szó, írja a Sabab ifjúsági mozgalom a Twitteren.
Meghalt egy hathónapos csecsemő az éjszakai hidegben, mialatt családja három nap alatt átkelt a sivatagon a tunéziai határig Líbiában, mondta el a gyászoló nigériai apa a Reutersnek. (BBC)
A Juventus nem aggódik a Kadhafi-család vagyonának esetleges befagyasztása miatt. A líbiai állami befektetési társaság 7,5 százalékos részesedéssel rendelkezik a klubban. Andrea Agnelli, a Juventus elnöke azt mondta, majd akkor lépnek, ha Olaszország valóban befagyasztja a Kadhafi-vagyont. Nagy-Britannia és Kanada már meglépte ezt. (BBC)
"Líbia alaposan különbözik a tunéziai és az egyiptomi forradalmaktól. Ez egyre inkább háborúvá válik" - írja Ben Wedeman, a CNN tudósítója a Twitteren.
Evan Hill, az al-Dzsazíra tudósítója is megerősítette, hogy a tüntetők kiűzték Bregából Kadhafi csapatait. Négy halottról tud, az egyik áldozat egy 12 év körüli fiú.
Franciaország második legnagyobb helikopterhordozója, a Mistral a líbiai partokhoz megy, hogy segítsen a menekülteken, jelentette be a védelmi minisztérium. Egyiptomi vendégmunkásokat fognak kimenekíteni egy uniós terv keretében. (AFP)
Noha katonai szakértők szerint a líbiai légvédelem nem lehet különösebben erős, Mike Mullen, az amerikai egyesített vezérkar főnöke kijelentette: azt jelentős fenyegetésként kell felfogni.
Egy szemtanú szerint legalább húszan megsérültek a szerdai összecsapásokban Bregában, az ellenzék nyolc, a Kadhafi-hadsereg három katonát veszített. Ezt más forrásból nem erősítették meg. (BBC)
Az UNHCR eddig 12 ezer embernek nyújtott menedéket a tunéziai határon. Abban bíznak, hogy huszonnégy óra alatt a kétszeresére emelkedhet ez a szám. Az AP jelentése szerint 180 ezer ember szeretné elhagyni Líbiát. (BBC)
Robert Gates amerikai védelmi miniszter elmagyarázta, az ő olvasatában mit is jelent a légtérzár. "Nevezzük nevén a dolgokat. A légtérzár egy Líbia elleni támadással kezdődik, amelynek során leromboljuk az ország légvédelmi rendszerét, ezután nyugodtan röpködhetünk, és nem kell aggódnunk, hogy a fiainkat lelövik." (BBC)
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) egyik szóvivője elmondta, hogy egy kisfiú meghalt az éjjel a tunéziai határon, halálát kihűlés okozta. (BBC)
Légicsapást mértek a Kadhafi-ellenes tüntetőkre Bregában, de a rakétatámadásban senki sem sérült meg. Az AFP jelentése szerint az ünneplő tömegtől néhány méterre csapódtak be a rakéták. (BBC)
A guardianos Julian Borger jelentése szerint Kadhafihoz hű erők vették át az ellenőrzést a líbiai-tunéziai határátkelőnél. Újra felhúzták az ország hivatalos, tiszta zöld zászlaját, és gyümölcslevet osztogatnak a menekülteknek, írta a Twitteren.
Hillary Clinton amerikai külügyminiszter szerint Kadhafi ezredesnek "további vérontások nélkül most kell távoznia". Az amerikai kormány most azon dolgozik, hogy "a világ felháborodását cselekvésé és eredményekké alakítsa", mondta a szenátus külügyi bizottságának meghallgatásán. Az amerikai kormány segélyszervezete, a USAid tájékoztatása szerint azon dolgozik, hogy élelmiszert és gyógyszereket juttasson az országba. (BBC)
Alain Juppe francia külügyminiszter szerint egyelőre nincs ok katonai bevatkozást tervezni "a jelenlegi kontextusban". "Gondolkozzanak el a NATO beavatkozásának várható következményein is. Ez akár egységesítheti is az arab közvéleményt a Földközi-tengertől északra lakókkal szemben. Ezért is jeleztük ódzkodásunkat az Észak-atlanti Tanács ülésén." (BBC)
Kadhafi szerdai beszéde, aminek a közvetítése egy óra után megszakadt, összesen három órás volt. A Guardian összegzése szerint a líbiai vezető megengedőbb volt, mint eddigi beszédeiben, például sajnálatát fejezte ki mindkét oldal veszteségei miatt. Egyben bejelentette, hogy nincs kifogása az ellen, ha a nép a kormánytól független sajtót szeretne. Mivel fiától úgy értesült, hogy a nép alkotmányt akar, ezt sem ellenezné, már ha tényleg ezt akarja a nép. (Guardian)
Kihajózott a Szuezi-csatornából a Földközi-tengerre az amerikai tengerészgyalogság két partraszállóhajója, a USS Kearsarge és a USS Ponce. A hajókon kétezer tengerészgyalogos és 42 helikopter van. A hajókat azért vezényelték a térségbe, hogy megerősítsék a földközi-tengeri amerikai flottát. (AP)
Nemzetközi katonai beavatkozást kért az ellenzéki Líbiai Nemzeti Tanács, azaz a bengázi átmeneti kormány. Szóvivőjük, Hafiz Ghoga szerint az ENSZ-nek kéne felhatalmazást adnia az "afrikai zsoldosok" elleni légitámadásokra. "Konkrét célpontok, a zsoldosok fellegvárai elleni támadásokat kérünk" - idézte a Reuters. Ghoga szerint a zsoldosok bevetése "megszállásnak" számít. "Elítéljük a külföldi erők jelenlétét Líbiában. Jelentős különbség van a ez és a stratégiai légitámadások között" - mondta.
Az amerikai szenátus külügyi bizottságának befolyásos elnöke, John Kerry egykori demokrata elnökjelölt szerint a nemzetközi közösségnek készen kell állnia a repülési tilalom elrendelésére Líbia felett, jelentette a Reuters. (BBC)
Brit és francia segítséggel menekítik Líbiából az egyiptomi állampolgárokat. Nagy-Britannia hatezer, Franciaország ötezer egyiptomi állampolgár kimenekítését vállalta a Reuters jelentése szerint.
A háborús és emberiesség elleni bűncselekmények ügyében illetékes hágai Nemzetközi Bíróság vizsgálatot kezdett a Líbiában történtek miatt, jelentette az al-Jazeera.