Abbamaradt Miszrata bombázása, miután a nemzetközi erők vadászgépei megint megjelentek a város felett, állította egy felkelő a városból a Reutersnak.
Amerikai internetforgalom-figyelő csoportok szerint egész Líbia területén lekapcsolták az internetet.
Újabb országra terjedtek át a tüntetések pénteken: Mauritánia fővárosában, Nouakchottban is rendszerváltást követeltek, itt is diákok és itt is facebookos szervezés után. A tüntetés békés volt, a résztvevők csak Kadhafi képeit égették el.
Az Associated Press jelentése szerint a kormány hivatalosan nem reagált, ugyanakkor éppen ma jelenették be, hogy földet osztanak 110 ezer embernek.
Mauritánia Északnyugat-Afrikában, az Atlanti-óceán partján helyezkedik el, 3,3 millió lakossal. Iszlám köztársaság, hivatalos nyelve az arab. Érdeklődéssel figyeljük az itteni fejleményeket is.
Ellentmondásos hírek érkeznek Zavíja városából. Az állami tévé már arról beszél, Kadhafi erői visszafoglalták a várost, szemtanúk ugyanakkor az al-Dzsazírán azt mondták, ebből semmi sem igaz.
Amíg várunk Kadhafi beszédére, összefoglaljuk, mi történt eddig ma Líbiában. A legkomolyabb harcok Zavíja városban zajlottak, ahol mintegy kétezer ellenálló a végső összecsapásra készül a kormányerők ellen. A másik fontos harctér a Rasz Lanuf repülőtér, melyet egyes jelentések szerint már elfoglaltak a Kadhafi-ellenes erők. Tripoliban óriástüntetéseket terveztek mára, de túl sokan nem vettek részt, jellemzően félelemből. A rendőrök könnygázzal és éles lőszerrel oszlattak. A jelentések szerint zsinórban harmadik napja bombázták Azsdabíja városát.
A BBC szerint Kadhafi hamarosan újabb beszédet mond az állami tévében. A tüntetések kezdete óta a vezető többször is mondott beszédet, ezek általában szürreálisak és kissé összefüggéstelenek, közben pedig kifejezetten fenyegető hangvételűek voltak.
A Líbiából érkező hírek alapján azt gondolhatnánk, hogy a hadsereg kizárólag a Khamisz-brigádból áll. Ahol a kormányerők támadnak, ott a felkelők őket vélik felismerni a támadókban. A Khamisz-brigádról eddigi hírek alapján úgy tudtuk, hogy bár a köznyelv brigádként emlegeti, ami pedig magyarul dandár lenne, valójában a líbiai hadsereg 32. önálló zászlóaljáról van szó. Ugyanakkor a Wikipedia vonatkozó szócikke szerint a Khamisz-brigád - vagy, a zavart fokozandó, a Khamisz-zászlóalj - valóban dandárszintű egység, ráadásul, hogy még zavarosabb legyen a dolog, a 32-es számú. A szócik szerint a líbiai hadseregnek három elitdandárja van összesen tízezer katonával, mindegyik dandárt egy Kadhafi-fiú irányítja.
A brit haditengerészet befogott egy Líbiába tartó hajót, a fedélzetén 160 millió dollárral. A hajó Líbiába tartott, de nem tudott kikötni. A visszaúton a haditengerészet feltartóztatta. A brit hatóságok tájékoztatása szerint a hajó nem sokkal azelőtt indult útnak, hogy az ENSZ elrendelte volna a líbiai vezetők vagyonának zárolását. (BBC)
Több jelentés szerint is a felkelőké a Rasz Lanuf-i reptér. A Reuters helyszíni tudósítóját két felkelő is telefonon tájékoztatta a frontvonalról. (Guardian)
Legalább négy halottja van a harcoknak Rasz Lanuf határában, egy olajipari létesítmény közelében. Az AFP beszélt egy a frontról visszavonuló felkelővel, aki szerint a kormányerők Grad rakétákkal is lövik őket. "Négy ember halt meg az orrom előtt, egy rakéta találta el őket" - mondta. A BM-21 Grad 122 milliméteres tüzérségi rakéta-sorozatvető rendszer.
A felkelők blogja, a Libyafeb17.com szerint a zavíjai harcokban elesett az oldalukra állt Huszain Darbuk ezredes is.
A Reuters tudósítója elérte a Rasz Lanuf-i frontot. Jelentése szerint a város sok helyütt lángol, víjognak a szirénák. Egyre több felkelő érkezik nehézfegyverzettel, már egy légvédelmi gépágyút is felállítottak.
A Reuters és a libya17.com blog értesülései szerint légierővel támadják a felkelőket Rasz Lanuf határában. A felkelők blogja szerint vadászgépek bombázták a fontos olajkikötő elfoglalására érkezett felkelőket, a Reuters riporterének beszámolója szerint helikopterekről nyitottak tüzet, a felkelők pedig kézifegyverekkel próbálták visszaverni a támadást.
Szemtanúk szerint legalább ötvenen haltak meg Zavíjában a kormányerők és a felkelők ősszecsapásában, és háromszázan megsebesültek, jelentette az al-Jazeera. Az al-Arabíja kórházi forrásokra hivatkozva 13 halottról számolt be. (BBC)
A megkérdőjelezhető hitelességű líbiai állami tévé jelentése szerint "megtévedt fiatalok" egy csoportja átadta fegyvereit a helyi népi bizottságnak - ez a kadhafista államigazgatás helyi szervének a neve. A fiatalokat "nem tették jogliag felelőssé, még a nevüket se jegyezték fel", mondta a tévé. Kadhafi szerdai beszédében ígért amnesztiát azoknak, akik leteszik a fegyvert. (BBC)
A Sky News beszámolója szerint a kormányerők tüzet nyitottak az ellenzéki tüntetőkre Zavíjában. A Tripolitól 50 kilométerre nyugatra fekvő város a felkelők kezén, de a kormányerők ostromgyűrűjében van. A Kadhafihoz hű erők - állítólag itt is a Khamisz brigád harcol - délelőtt rohamot indítottak a város ellen, de nem sikerült elfoglalniuk, a harcokban tíz felkelő vesztette életét. A pénteki ima után tüntetők vonultak a hadsereg állásai felé, ahonnan tüzet nyitottak rájuk.
A Khamisz brigád eredendően az elit 32. önálló zászlóalja. Egy zászlóalj támogató alakulatokkal együtt jellemzően 3-400 emberből áll, nagy biztossággal kizárható, hogy egyszerre az összes helyen ott legyenek, ahol állítólag bevetik őket.
A Reuters egyik tudósítója húsz kilométernyire megközelítette a frontot, jelentése szerint intenzív tüzérségi bombázás zaja hallatszik Rasz Lanuf felől.
Jelentések szerint a kadhafista erők visszavonultak Bregától, a front most 130 kilométerre nyugatra tolódott, Rasz Lanufnál harcolnak. Bár a kadhafisták a homokvihart használják visszavonulásuk fedezésére, a felkelők üldözésükre indultak. (BBC)
A jemeni ellenzék szerint Szaleh elnök elutasította tárgyalási ajánlatukat. Az ellenzék egyik fő követelése az volt, hogy Szaleh az év végén mondjon le, de ő közölte, hogy kitölti 2013-ig tartó mandátumát. (BBC)
Akkor vonulnak Tripoli ellen, ha bevezetik és betartatják a repülési tilalmat Líbia felett, nyilatkozta a felkelők egyik szóvivője az al-Jazeera arab adásának. (BBC)
A Guardian helyszíni tudósítója szerint több száz autóval indultak biztonsági erők a Tadzsura negyedbe a tüntetések leverésére. Az újságírókat elterelték a helyszínről, egy embert pedig, aki az újságíróknak nyilatkozott, őrizetbe vettek.
Az AFP jelentése szerint Tripoli főterén, a Zöld téren is összecsapások robbantak ki, itt viszont ellenzéki és kadhafista tüntetők támadtak egymásra.
A Sabab ifjúsági mozgalom értesülései szerint nemcsak a Tadzsura negyedben vannak tüntetések, a főváros más részeiről is jelentettek összecsapásokat. A hadsereg könnygázt és kézifegyvereket vetett be.
A Reuters jelentése szerint lövéseket hallani a Tadzsura negyedben, ahol a pénteki ima után annak ellenére tüntetések kezdődtek, hogy Kadhafi fiának elitalakulata, a Khamisz brigád tankokkal vonult az utcákra. Tadzsurában a legutóbbi jelentések szerint több százan tüntettek a Murad Aga mecset előtt.
A hét elején dezertáló Murad Hemaja, aki a nemzetközi szerezetekkel vol Líbia hivatalos kapcsolattartója azzal magyarázta átállását, hogy megelégelte a mészárlásokat. "A történtek miatt álltam át, a mészárlások, a jogaikért demonstráló ártatlan civilek meggyilkolása miatt. Ez a rezsim elvesztette legitimációját" - nyilatkozta a BBC-nek. Hemaja a hét elején még Tripoliban volt, mígnem Genfbe küldték, de helyette Kairóba ment és megtagadta Kadhafit.
A csütörtöki tüntetéssel szemben az ott letartóztatottak szabadon engedését követelő demonstráció békésen zárult, a tüntetők a helyi kormányzóság elé vonultak, majd hazatértek. (CNN)
A csütörtökön kinevezett Eszam Saraf miniszterelnök színpadról szólt a Tahrír tériekhez Kairó belvárosában. Azt ígérte, mindent megtesz követeléseik teljesüléséért. A BBC jelentése szerint Saraf mellett a Muzulmán Testvériség képviselői is a színpadon voltak, ami példa nélküli a köztársaság történetében. Saraf Mubarak 2004-2005-ben ugyan miniszterként szolgálta Mubarakot, de január-februárban aktiv résztvevője volt a Tahrír téri megmozdulásoknak, kinevezése jelentős fordulat. Elődjét, Ahmad Safikot még Mubarak nevezte ki január 31-én.
Az AP jelentése szerint legalább ezer tüntető követeli a rezsim bukását a Murad Aga mecset előtt Tripoli Tadzsura negyedében. A demonstráció a pénteki imádság után kezdődött, akár egy hete, amikor a biztonságiak a tüntetők közé lőttek. Most a retteget Khamisz brigád, azaz a líbiai hadsereg elit 32. zászlóalja biztosítja a környéket, tankokkal.