A jemeni fejlemények kezdenek legalább annyira érdekessé válni, mint a líbiaiak. Átállt a felkelők oldalára Ali Mohszen al-Ahmar, az államfő féltestvére, és egy sor magas rangú katona, politikus és diplomáciai testület, köztük a budapesti nagykövetség.
Száleh elnök külügyminisztere eközben Szaúd-Arábiában tartózkodik. Emlékezetes, hogy a bahreini lázadást szaúdi katonák fojtották vérbe.
A fellázadt féltestvér, az eddig kíméletlenségéről ismert tábornok ugyanakkor nem tekinthető a demokrácia bajnokának.
Ötszáz fekete-afrikai menekült érkezett hétfőn Líbiából Máltára két hajón, jelentette be a szigetország védelmi ereje. A főként szomáliai és eritreai származású menekültek között nők és gyerekek is vannak. Mint elmondták, három napot töltöttek a tengeren, mire Gozo szigetére, a Dahlet Qorrot kikötőjébe értek. Többen betegek közülük, és volt, aki kényszerből tengervizet ivott.
A líbiai felkelés kezdete óta ők az elsők, akik az észak-afrikai országból hajón érkeztek Máltára. Líbia a felkelés előtt együttműködött az Európai Unióval az illegális bevándorlás feltartóztatásában, de a külföldi beavatkozás miatt a kormány felmondta az erről szóló megállapodást. (MTI)
A brit védelmi minisztérium bejelentette, hogy két, Miszratánál felderítést végző Tornado vadászgépe kilőtte a Kadhafi-erők két tankját és két páncélosát. (Guardian)
Több szíriai diplomata és ellenzéki politikus szerint Aszad szíriai elnök lehet, hogy valóban bejelenti már kedden az 1963 óta érvényben lévő rendkívüli állapot feloldását, de szerintük "legalább olyan rosszat", például egy terroristaellenes törvényt vezet majd be. (BBC)
Az Egyesült Államok fokozatosan kivonná hadihajóit a Földközi-tengerről, miután a NATO átveszi a líbiai hadműveletek irányítását, mondta egy amerikai katonai tisztviselő a Reutersnek. "Vannak ilyen tervek, de ez mindenképpen fokozatos lesz, nem hirtelen történik meg" - mondta.
Szirtében sokkal feszültebb a helyzet, mint Tripoliban, számtalan robbanás, repülők köröznek a város fölött, a helyiek "Sarkozy!" kiáltásokkal reagálnak, írják a Twitteren.
A líbiai állami tévében bemondták, hogy Ghirjanban és Muzdában is katonai és polgári célpontokat is bombáznak a nemzetközi erők. (BBC)
Román repülőterekről is felszállhatnak amerikai légi utántöltő repülőgépek az ENSZ felhatalmazásával folyó líbiai hadművelet támogatására, jelentette be a bukaresti köztársasági elnöki hivatal. (MTI)
Az Egyesült Arab Emírségek az olajkitermelés fokozásával pótolja a líbiai helyzet miatti kiesést, jelentette a Reuters az ország Opec-es vezetőjére, Ali Obajd al-Jabhunira hivatkozva.
A felkelők megrongálták a Kadhafi-erők két tankját Miszratánál, jelentette be az egyik szóvivőjük. (al-Dzsazíra)
Barack Obama amerikai elnök, Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök, David Cameron brit miniszterelnök és Angela Merkel német kancellár videókonferenciát tart a líbiai helyzetről. (AFP)
A bengázi Átmeneti Nemzeti Tanács azt ígérte, hogy megbocsátanak Kadhafi azon támogatóinak, akik szembefordulnak a líbiai vezetővel. "Arra kérjük a Kadhafi körüli embereket, hogy hagyják el őt. Ha megteszik, akkor megbocsátjuk nekik tetteiket" - mondta Abdulhafiz Ghoga. (BBC)
Fél óra után felpakolták a külföldi újságírókat a buszukra, és visszaindultak Tripoliba, jelentette Nic Robertson, a CNN tudósítója a Twitteren. Miszratából gépfegyverek hangját lehetett hallani, miközben elhagyták a város külterületeit.
A líbiai állami tévé a Kadhafi erői által megszerzett miszratai külvárosból mutat képeket, ezeken Kadhafi támogatói zöld zászlókat és a líbiai vezető arcképeit lengetik. (BBC)
John Simpson, a BBC tudósítója is azok között a külföldi újságírók között van, akiket a kormány buszoztatott Miszrata külvárosába. Simpson szerint sok nyoma van a harcoknak, a város fölött fekete füst száll. Szerinte megszervezték az újságírók érkezését, Kadhafihoz hű tüntetők mellett az állami tévé is a helyszínen van. A város nagy részét ennek ellenére még mindig a felkelők ellenőrzik.
A felkelők előretörése megakadt Szirtétől 70 kilométerre, erősítette meg Chris McGreal, a Guardian tudósítója. A felkelők próbálnak haladni, de Kadhafi erői rakétákkal állták útjukat.
Aszad szíriai elnök kedden beszédet mond, várhatóan bejelenti majd az 1963 óta érvényben lévő rendkívüli állapot felfüggesztését, valamint több korlátozást is eltöröl majd, mondta Faruk al-Saraa alelnök az állami tévében. (BBC)
A legnagyobb bahreini síita ellenzéki csoport, az al-Vifak szerint 250 embert vettek őrizetbe, 44-en pedig eltűntek mióta a kormányerők keményen lecsaptak a tüntetőkre két héttel ezelőtt. Csak vasárnap és hétfőn 35 család jelezte nekik, hogy eltűnt egy családtagjuk egy katonai ellenőrző pontnál. (BBC)
Francia vadászgépek lebombáztak egy líbiai parancsnoki központot Tripolitól 10 kilométerre, jelentette be a védelmi minisztérium. A légicsapásokat azonban még szombaton és vasárnap éjszaka mérték, hétfőn nem hajtottak végre akciókat, tették hozzá. (BBC)
A szíriai hatóságok elengedték a Reuters két újságíróját, akiket még két nappal ezelőtt vettek őrizetbe Damaszkuszban. A két újságíró már Libanonban van. (BBC)
David Cameron brit miniszterelnök a brit alsóházban mondott beszédében arról beszélt, hogy a királyi légierő Tornado vadászgépei Kadhafi több lőszerraktárát is kilőtték éjszaka. Egyben a felszabadított városokba érkező humanitárius segélyek fontosságára hívta fel a figyelmet. (BBC)
Az Egyiptomot vezető katonai tanács tovább rövidítette a kijárási tilalmat, amely éjjel 2-től 5-ig lesz érvényben. (Reuters)
Az Arab Liga reméli, hogy véget érnek majd a katonai akciók Líbiában, és így politikai rendezésre is lehetőség lesz, mondta Hisam Juszef, a szervezetet a keddi londoni konferencián képviselő delegáció vezetője. (BBC)
A felkelők egyik szóvivője megint azzal vádolta Kadhafi erőit, hogy élő pajzsként használnak civileket a nagyrészt még mindig a felkelők által irányított Miszrata közelében, jelentette az al-Arabíja.
Megállítottak minket, és itt veszteglünk egy katonai ellenőrző pontnál Miszratától 50 kilométerre, nem tudni, miért, írja a külföldi újságírókat a városba szállító buszról Nic Robertson, a CNN tudósítója a Twitteren.
A kedden Londonban Líbiáról rendezett csúcstalálkozó várhatóan politikai kereteket ad majd a továbbiakhoz, mondta Oana Lungescu, a NATO szóvivője. Ez szerintük lehetőséget adhat majd a végén békés megoldásra Líbiában. David Cameron brit miniszterelnök és Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök közös közleményt adott ki, eszerint kedden a nemzetközi közösség egybegyűlik, hogy új kezdetet támogasson Líbiában, írja a BBC.
A kialakult helyzetről tartott konferencián Magyarországot Martonyi János külügyminiszter képviseli majd. A találkozón számba veszik az eddigi lépéseket, értékelik a líbiai helyzetet, és áttekintik a civilek elleni erőszak megakadályozáshoz szükséges további lépéseket. A konferencia további célja, hogy létrehozzon egy olyan nemzetközi fórumot, amely rendszeres találkozók során vitatné meg a Líbiával kapcsolatos elképzeléseket.
A líbiai külügyminisztérium tűzszünetet hirdetett a nagyrészt még mindig a felkelők kezén lévő nyugat-líbiai Miszratában. "A terroristaellenes egységek már nem lőnek a fegyveres terroristákra, akik terrorizálták a várost" - áll a közleményben. Szerintük a hetek óta ostromlott városban már biztonságos és nyugodt a helyzet. Egyben hangsúlyozták elkötelezettségüket a tűzszünet mellett, amely érvényben van. (BBC)
Már a felkelőké a Szirtétől 70 kilométerre keletre lévő Harava város, írják a Twitteren. Úgy tűnik, hogy a felkelők fokozatosan közelebb kerülnek Kadhafi szülővárosához, azonban az al-Dzsazíra tudósítója szerint Kadhafi erői nagyjából 60 kilométerre a településtől ásták be magukat.
A NATO néhány napon belül veszi át teljes mértékben a líbiai hadműveletek irányítását, jelentette be Oana Lungescu, a szervezet egyik szóvivője. Az átmenet jelenleg is zajlik, de ez nem azonnali, különböző szakaszai vannak, mondta. A NATO ugyanakkor már átvette a Líbia feletti légtérzár betartatásának feladatát. (BBC)
A NATO líbiai hadműveletének irányításával megbízott kanadai Charles Bouchard tábornok tagadta, hogy a nemzetközi erők légicsapásai valójában légi támogatást nyújtanának a felkelők előrenyomulásához. Szerinte a nemzetközi katonai akció kizárólag a civilek védelméről és a légtérzár betartatásáról szól, jelentette az AP.
Szemtanúk szerint nagyjából négyezer tüntetőt próbáltak könnygázzal feloszlatni a szíriai Deraa városában, lövéseket is hallani lehetett, de ezeket feltehetően csak a levegőbe adták le a biztonsági erők. (AP)