Oroszország lakosságának 64 százaléka nem támogatja a Líbia elleni nyugati katonai akciót, derül ki egy csütürtökön nyilvánosságra hozott közvéleménykutatás eredményeiből.
Ahogy Mubarak beszéde esetében, melyet a lemondása előtti napon mondott, ezúttal sem lehet semmi biztosat tudni arról, miről lesz szó. Még azt sem, hogy élőben, vagy felvételről megy majd. Mindenestre az, hogy ezúttal valóban Moamer Kadhafi, és nem a fia fog beszélni, mint vasárnap este, jelezheti, hogy fontos dolog készül.
Meg nem erősített hírek szerint a Migraha törzs is szembeszállt Kadhafival, a Tuareg és a Warfela törzsek már vasárnap a tüntetők mellé álltak. (al-Dzsazíra)
Az al-Arabíja szerint Kadhafi hamarosan beszédet mond. Ha Líbiában is az egyiptomi tempót követik, ez akármennyi időt jelenthet.
Levelet kaptunk egy olvasónktól, akinek kollégái Tripoliban dolgoznak. Az érintettek és a cég nevét nem írjuk le, mert olvasónk szerint kollégáit megfigyelik. A levél a lehallgatott munkásokról, akik gépágyúzást hallanak, itt olvasható.
Egy zaklatott tripoli lakos telefonon azt nyilatkozta a BBC-nek, hogy az általa látott, a fegyvertelen tüntetőkre vadászó "zsoldosok" nem arabok, hanem fehérek: vagy olaszok vagy kelet-európaiak lehettek. A férfi beszámolt arról, hogy egy lakásából bámészkodó nőt a saját erkélyén lőttek agyon a zsoldosok. A zavaros helyzetre jellemző, hogy a sokkos állapotban beszélő férfi azt mondta, a felesége telefonon hallott a tőlük távolabb történt repülőgépes támadásokról, miközben a hírek szerint nincs is telefonszolgáltatás.
Az ENSZ főtitkárával szemben a venezuelai diplomata csak a líbiai kollágájától hallotta, hogy az Ezredes még Tripoliban tartózkodik - írja az Al Dzsazíra blogja..
Az osztrák hadsereg egyik szállítógépe, a fedélzetén 60 uniós állampolgárral a tripoli reptéren rekedt, a teljes légtérblokád miatt - jelentette a dpa. Más jelentésekből úgy tűnik, a zárlat oka az, hogy a hadsereg éjszaka is folyamatos légicsapásokat mér különböző településekre.
A jelek szerint az éjszaka sem hozott megnyugvást: repülőgépekkel támadta, majd tankoszlopokkal vette be a hadsereg a Tripolitól keletre található Miszratah városát - írja az Al Dzsazíra blogja.
Két újabb líbiai vadászpilóta tagadta meg, hogy a tömegbe lőjön az ország második legnagyobb városában - jelentette az Al Dzsazíra. Ők nem külföldre menekültek, hanem leszálltak a helyi reptéren.
Most éppen a tökéletes nevű brazil külügyminiszter, Antonio Patriota cáfolja, hogy Kadhafi hozzájuk menekült volna.
Nicolas Maduro venezuelai külügyminiszter cáfolta, hogy Kadhafi hozzájuk menekült volna. A líbiai vezető szerinte Tripoliban maradt és "ura a helyzetnek".
A BBC az osztrák hadseregre hivatkozva azt jelentette, hogy Tripoli felett lezárták a légteret. Az egyiptomi hadsereg közben a Twitteren osztotta meg a nyilvánossággal, hogy a líbiai hadsereg visszavonult a közös határ közelében található állásaiból.
Rendkívül ellentmondók akár ugyanannak a hírforrásnak is a líbiai értesülései. A BBC például egyszerre számol be arról, hogy a helyiek valamiféle végső leszámolásra készülnek hétfő éjjel, és arról, hogy bizonyos kerületek egészen elcsendesedtek. Az Al Dzsazíra arab adására hivatkozva több blog és twittelő írja, hogy több vidéki városban - például El Zavijában - repülőgépekről és tankokról is lövik a tiltakozókat.
Nem meri elhagyni a focipályát az a több ezer török építőmunkás, akik a harcok elől oda menekültek - írja a Guardian. Törökország itt komoly befektetőnek számít, Zafer Caglayan külgazdasági miniszter szerint körülbelül 15 milliárd dollárral. Legalább 25 ezer török dolgozik összesen Líbiában. Az országban mindenhol fosztogatnak, természetesen a külföldi cégeknél is. A Reuters számol be egy csapat török építőmunkás meneküléséről, az ő munkahelyüket a keleti országrész Al Bajda nevű városában rohanták le fosztogatók, de végül megelégedtek a számítógépekkel.
Szerkesztőségi cikkben állt ki a Washington Post amellett, hogy a nemzetközi közösség lépjen fel Kadhafi ellen. „Ami Líbiában történik, az emberiesség elleni bűncselekmény" - írja a Washington Post. A lap szerint fel kell függeszteni a Líbiával való kapcsolatot és akár az ENSZ Biztonsági Tanács elé is vinni az ügyet. Az Egyesült Államoknak és ez Európai Uniónak egyértelművé kell tennie, hogy ha a jelenlegi vezetés erőszakkal marad hatalmon, annak hosszútávú következményei lesznek, akár az olajvásárlás beszüntetése is. „A lényeg, hogy a világ összes diktátora megértse, nem mészárolhatja le a népét büntetlenül" - írja a Washington Post.
Itt egy érdekes, a Wikileaks-táviratok alapján összeállított összefoglaló a Guardianből, Kadhafi diktátor nagy, bizarr és széthúzó családjáról, angolul olvasóknak. Kiderül belőle például, hogy a vasárnap megdöbbentően fenyegető tévébeszédet mondó Szaif Al Iszlam, az Ezredes második legidősebb fia a család reformistájának számít, a London School of Economicson phD-zett és ő volt a klán arca a Nyugat felé, emiatt sok líbiai a külföldiek talpnyalójának tartotta.
A tripoli repteret és a fővárost elkerülő autópályagyűrűt építő brazil Odebrecht bejelentette, hogy mind az 5000 külföldi alkalmazottját (közülük csak 187-en brazilok) kimenekíti Líbiából.
Kadhafi az arab csúcstalálkozók vicce a bizarr ruháival - mondta az Al Dzsazírán a "Saria és élet" című műsorával 40 millió nézőt vonzó tévéprédikátor, Juszuf Al Karadavi. Elítélte a civil lakossági elleni véres támadásokat és parancsmegtagadásra szólította fel a líbiai hadsereget. Kadhafit bolondnak és brutális zsarnoknak nevezte és felszólított minden hívőt az ezredes megölésére. Al Karadavi adásaiban a demokrácia és a terrorizmus ellen beszél, de az izraeli civilek megölését nem ítéli el, a feleségverést elfogadható eszköznek tartja, ha az "enyhe" és halállal büntetné a homoszexualitást. A teológus-médiasztár az Egyesült Államok és Nagy-Britannia területéről is ki van tiltva.
A német kormánynak nincsenek információi arról, hogy Kadhafi külföldre szökött volna. Guido Westerwelle német külügyminiszter a ZDF kérdésére nem tudta megerősíteni azt az információt, hogy a líbiai vezető Venezuelába távozott volna. Erre korábban William Hague brit külügyminiszter utalt.
A tripoli repülőtéren rekedt az osztrák hadsereg szállítógépe fedélzetén 15 osztrák és 45 EU-állampolgárral, közölte a Der Spiegel. A bécsi védelmi minisztérium szóvivője azt mondta: jelenleg az egész légtér le van zárva. A Máltára induló gépnek este fél hétkor kellett volna felszállnia, de a startot elhalasztották, mert sok utas nem ért oda időben a repülőtérre.
Megerősítette az Al Dzsízíra kairói tudósítója, hogy 100 busszal szállítják haza az egyiptomiak első hullámát Líbiából. Elhangzott viszont, hogy majdnem egymilliónyian élnek a szomszédos országban és döntő többségük távozni akar.
Aki kíváncsi a Kadhafi-családra, itt megnézheti az Ezredest, 8 fiát, egy lányát és két feleségét. Utóbbiakról képtelenség fotót találni, így csak reménykedni tudunk, hogy második felesége, Safia Farkash nem magyar származású.
Tarantinós fordulatot adhat a líbiai eseményeknek, ha az extrém szokásairól ismert diktátor be tudja vetni személyes testőrségét, a kizárólag csinos - és ellenőrizetlen források szerint szűz - kommandósnőkből álló Amazon Gárdát. Az egység állítólag kizárólag jól kiképzett, gyilkolni és meghalni kész nőkből áll.
A New York Times szerint Tripoli belvárosába furgonokkal érkeznek a külföldi zsoldosoknak tűnő fegyveresek, akik a rohamrendőrökkel harcoló tüntetőkre lőnek.
Olaszország után Egyiptom is kimenti állampolgárait a forrongó Líbiából. Hoszam Zaki külügyminisztériumi szóvivő elmondta, hogy már útra is kelt Líbiából a hadsereg által küldött 100 autóbusz. A határon sátortábor várja a kimentett egyiptomiakat.
Az összes líbiai követség folytassa a munkáját, függetlenül a rezsimtől - kérte Torontóból Ali Ricsi, az ország bevándorlásügyi minisztere.
Tunézia hivatalosan is kérte az elűzőtt Ben Ali feleségének, Leila Trabelsinek a kiadatását, állítja a külügyminisztérium egyik tisztviselője. (BBC)
Nem enged a demagógiának, jelentette ki Mohamed marokkói király, miután az alkotmányos reformokért tüntettek Rabatban. Szerinte az ország működő demokráciát épít. (Reuters)
A Líbiával és a Kadhafi-klánnal hagyományos szoros kapcsolatokat ápoló Olaszország kedden repülőgépeken menekíti ki állampolgárait. Az akcióban az Alitalia gépeit fogják használni.