Két robbanás hallatszott a kelet-líbiai Adzsbadijában, jelentette az AFP. A város körül Kadhafi erői két helyen táboroznak, onnan lövik a várost.
Arra kér minden embert Tripoliban, hogy folytassák, amit elkezdtek, és vessenek véget ennek a brutális rezsimnek, mondta a kedden lemondott és a tüntetők mellé állt volt líbiai belügyminiszter. (BBC)
A felkelőké a Tripolitól 65 kilométerre található Szabrata városa, állítja szemtanúkra hivatkozva az al-Arabíja.
Egy tizenhat fős bizottság vette át Bengázi, a hét elején a tüntetők kezére került második legnagyobb líbiai város ügyeinek intézését, számolt be róla a BBC tudósítója. A bizottság biztosítja, hogy a bankok nyitva tartsanak, és a boltoknak is legyenek készleteik. A városban annak ellenére is rend és nyugalom van, hogy nincs jele katonáknak és rendőröknek az utcákon, állítja a tudósító.
Továbbra is főként Szuk al-Dzsuma kerületből érkeznek hírek összecsapásokról Tripoliból, a korábban szemtanúk által leírt több tízezres kormányellenes tömeg még nem jutott el a Zöld térre, ahol korábban Kadhafi is beszédet mondott a híveinek.
Távozásra szólította fel Kadhafit a kedden posztjáról lemondott líbiai belügyminisztert. Abdul Fattah Junisz al-Abidi szerint Kadhafi feltehetően megőrült, és már csak napjai lehetnek hátra a hatalomban. Szerinte a líbiai vezető a végsőkig fog harcolni. (BBC)
A Reutersnek nyilatkozó tüntetők azt állítják, hogy megszerezték Zavíja irányítását, más szemtanúk ugyanakkor még lövésekről számolnak be. A város csütörtökön véres összecsapások helyszíne volt, a biztonsági erők állítólag légvédelmi rakétákkal is lőtték az embereket.
Az al-Arabíja szerint ötvenezer tüntető indult meg a Tripolitól csak 25 kilométerre található Tadzsurából a fővárosba. Órákon belül csatlakozhatnak a Tripoliban utcára vonult felkelőkhöz.
Arról már korábban beszámoltunk, hogy az EU diplomatái megállapodtak a Líbia elleni szankciókról, azt azonban még nem lehet tudni, hogy ezek mikor lépnének életbe. A BBC úgy tudja, hogy a jövő hét elején vezethetnek be hivatalosan is fegyverembargót vagy éppen rendelhetik el a bankszámlák befagyasztását.
Szemtanúk szerint a felkelők kezében van Tripoli több része is, írja Szultan al-Kaszemi.
A tunéziai átmeneti kormány bejelentette, hogy legkésőbb július közepén megtartják a választásokat az országban. A minisztertanács közleményéből nem derül ki, hogy elnök- vagy parlamenti választást ígértek. A nap során Tuniszban több mint százezres tömegtüntetés volt a kormány ellen. A belügyminisztérium épületénél a rendőrök figyelmeztető lövéseket adtak le, amikor a tüntetők felmásztak az épület kerítésére. (MTI)
Az al-Dzsazíra szerint az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa felfüggesztette Líbia tagságát, és elítélte az erőszakot, jelentette Szultan al-Kaszemi, az egyiptomi Nation publicistája a Twitteren.
A Tripolitól délnyugatra található hegyekben három települést is megszereztek a felkelők, jelentette a Reuters.
A légibázis főparancsnoka a líbiai állami tévében tagadta, hogy a tüntetők mellé állt volna a Mutika légibázis, noha korábban több forrás is ezt állította. Szerinte a bázis nincs veszélyben, minden műveletet a szokásos menetrendben végeznek. (BBC)
Magyar kezdeményezésre az ENSZ emberi jogi tanácsa szavazás nélkül, konszenzussal a líbiai hatalom erőszakos fellépését elítélő határozatot hozott. Magyarország az EU nevében hívta össze az ülést és mutatta be a határozatot. (MTI)
A BBC több nézője is arról számolt be, hogy több (szub-szaharai) afrikait is megtámadták a bőrszínük miatt Líbiában, mivel Kadhafi külföldi zsoldosainak nézték őket. Egy török munkás azt mondta a BBC-nek, hogy az egyik csádi kollégáját megölték, amiért zsoldosnak hitték. Az állítások valóságtartalmát a BBC szerint nem lehet ellenőrízni.
Összecsapásokról érkeznek hírek a miszratai repülőtér közeléből, írják a Twitteren. Ugyanakkor hivatalos források nem erősítették meg ezt az információt.
A Tripoliban zajló összetűzések miatt az Egyesült Államok az ottani nagykövetségének bezárásán gondolkozik, mondta egy amerikai tisztivselő a Reutersnek. Ugyanakkor még nem döntötték el, mit lépnek.
Kadhafi az elmúlt napokban az al-Kaidát emlegette, most azt mondta, hogy legyőznek bármilyen külföldi összeesküvést, a külföldi médiát pedig kutyáknak nevezte.
Azt is kijelentette, hogy szükség esetén felfegyverezheti támogatóit, hogy legyőzzék az ellene indult felkelést. "Ha szükséges, felnyitjuk a fegyverraktárakat és felfegyverezzük a líbiai népet. Líbia lángba borul majd" - fenyegetett.
A dél-koreai hadsereg héliumbalonokról hárommillió szórólapot szórt szét Észak-Korea felett. A szórólapokon az elmúlt két hónap arab forradalmairól tájékoztatják a sztálinista elnyomásban élő északiakat. "A diktatúrák bukásra vannak ítélve" - írják a szórólapokon. Észak-Korea lakói más forrásból valószínűleg nem is értesülhettek a történtekről. (Bloomberg)
"Készüljetek Líbia védelmére, készüljetek az olaj védelemére, készüljetek a méltóság védelmére" - jelentette ki Kadhafi a téren összegyűlt híveinek, akik pár százan lehettek. "Akik nem szeretnek, nem érdemlik meg az életet."
"Énekeljetek, táncoljatok, és készüljetek. Én is a tömeggel vagyok,Tripoli központjában vagyok, együtt harcolunk majd, legyőzzük őket" - mondta, az ENSZ Biztonsági Tanácsának közelgő ülése előtt bármilyen külföldi beavatkozásra utalva, majd csókokat dobált az egybegyülteknek.
Az állami tévében látható képeken Kadhafi egészen váratlanul, usánkában beszélt a Zöld téren híveihez, akik a líbiai vezető képeit mutatták fel. Több forrás szerint élőben szólt a támogatóihoz a líbiai vezető, de a felvételen még nincs sötét, ezért a BBC szerint feltehetően korábban készült.
Egy Twitter bejegyzés szerint legalább negyven ember megsebesült vagy meghalt az egyik tripoli városrészben, ahol a leghevesebb lövöldözések voltak eddig, állítják egy helyi orvosra hivatkozva. Hivatalos források ezt nem erősítették meg.
Miközben a világ gazdag országai repülőkkel és hajókkal, többé-kevésbé szervezetten menekítik állampolgáraikat, több szegény országnak komoly gondot okoz a mentés. Líbiában több 60 ezer bangladesi és 30 ezer Fülöp-szigeteki is dolgozik. "Korlátozottak az eszközeink" - nyilatkozta Benigno Aquino Fülöp-szigeteki elnök. A bangladesi vezetés pedig elismerte, hogy nincs kidolgozott tervük. (MTI)
Az EU tagállamai megállapodtak, hogy szankciókat léptetnek életbe Líbiával szemben és befagyasztják a Kadhafi-család vagyonát, mondta egy neve elhallgatását kér európai forrás. Arról, hogy a szankciók mikor lépnek életbe, és hogy mikor fagyasztják be Kadhafiék vagyonát, még nem született döntés. (MTI)
Barack Obama amerikai elnök heves telefonálgatásba kezdett az elmúlt napokban, Sarkozy, Cameron, Berlusconi után nemrég Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnökkel beszélt. Az AFP szerint egyetértettek abban, hogy a líbiai vezetőket felelősségre kell vonni a tüntetők elleni erőszakért.
"Az ima után lövöldözés kezdődött, amikor az emberek kiáramlottak a mecsetből. Sok szomszédom meghalt, a bátyám egyik lábát is eltalálták, a helyzet borzalmas. Helikopterek az égen" - számolt be a rezsim erőinek péntek délutáni támadásáról egy szemtanú a BBC-nek Tripoliból. Szerinte háborús helyzet alakult ki a főváros egyes részein, a biztonsági erők minden eszközzel próbálják megakadályozni a gyülekezéseket. Ennek ellenére óriási tömeg tart a Zöld térre.
Meg nem erősített tripoli források szerint a sértül tüntetőkért érkező mentőkben valójában a rezsim emberei érkezhetnek, és onnan lőhetik a tüntetőket, állítja a Sabab ifjúsági mozgalom és a BBC egyik olvasója.