A líbiai telefonos hálózatok blokkolása miatt szinte lehetetlen kommunikálni az országban. Az egyiptomiak felajánlották segítségüket, egyiptomi mobilszolgáltatók SIM-kártyáit szállították a két ország határára, mert azok a határ líbiai oldalán is használhatók. Líbiában az Egyiptommal határos keleti országrészben a legerősebbek a tiltakozók. (Sabab Líbia)
Az arab al-Jazeera felvételei a szerda éjszakai bengázi ünnepről.
Egyre több jel utal rá, hogy az ország keleti része után nyugaton is megrendült Kadhafi hatalma. Az országból Tunéziába menekült egyiptomiak beszámolói szerint már a Tripolitól 120 kilométerre nyugatra lévő Zuara városa is az ellenzék kezén van. (BBC)
A New York Times helyi forrásokon alapuló beszámolója szerint Kadhafi csütörtökön vérfürdőt rendezhet Tripoliban. A cikk szerint több ezer zsoldos járja a líbiai főváros utcáit. "A főbb kereszteződésekben mindenféle egyenruhába öltözött fegyveresek vannak, akik készek végrehajtani azokat a parancsokat, amit a hadsereg megtagadott, azaz készek tüzet nyitni a tiltakozókra" - írja a lap. A tripoliak szerint a nagy mozgósítás egyben azt is jelzi, hogy közeleg Kadhafi hatalmának a vége. (Guardian)
A katonai beavatkozás lehetőségét kizárta, de a repüléstilalmi zóna bevezetését megfontolandó ötletnek nevezte a líbiai eseményekről a France Inter rádiónak nyilatkozó francia hadügyminiszter. Alan Juppe reményét fejezte ki, hogy Kadhafi "utolsó pillanatait éli meg vezérként". (BBC)
Az al-Jazeera jelentése szerint Kadhafi-párti fegyveresek indultak Tripli déli kerületébe, al-Zaviába, ahonnan a lakosság nemrég kiűzte a líbiai hadsereg elitalakulatát. Az ország keleti részéből érkező jelentések szerint az ottani lakosság fegyverkezik, állítólag Tripoli felszabadítására készülnek.
Egyelőre meg nem erősített hírek szerint a líbiai lázadók elfoglalták Tripoli egyik déli kerületét al-Zaviát is. Az Arab Revolution blog jelentése szerint a helyiek elűzték a Líbiai hadsereg elitalakulatát, a 32. zászlóaljt. A zászlóalj Kadhafi hatodik fia, Khamisz irányítása alatt áll, Líbiában csak Khamisz-brigádként emlegetik.
Szerda esti hírek szerint Kadhafi hadihajókat rendelt Tripoli kikötőjére, gyaníthatóan azért, hogy szükség esetén azokkal is lőhesse a hatalma megdöntésére törő lázadókat. Ezen az angol nyelvű weboldalon részletesen bemutatják a líbiai hadiflottát. (BBC)
A BBC líbiai tudósítója szerint Moamer Kadhafi Líbia egyre kisebb része fölött gyakorol csak hatalmat, látszólag már a végső ütközetre készülve tripoli házában barikádozta el magát. A palotája környékét erősen felfegyverzett civil milicisták védik, szemtanúk szerint tankok is vannak a környéken. Egy nemrég nyilvánosságra került videó szerint az ellenzék már Tripolitól nyugatra is átvette egy város ellenőrzését.
Leszállt az első, Líbiából kimenekített briteket szállító repülő a gatwicki reptéren. A kimenekítetteket pszichológusok várják a reptéren, hogy segítsék feldolgozni az elmúlt napok testi-lelki megpróbáltatásait, jelentette a PA brit hírügynökség.
Az al-Jazeera jelentése szerint 8 dollárral 119,8 dollárra nőtt az irányadó Brent olajár a tőzsdén, egy nap alatt. Gazdasági elemzők szerint a 120 dolláros olajár már jelentős hatással lehet a világgazdaságra.
Az indiai kormány tájékoztatása szerint egy ezer utas szállítására alkalmas hajójuk elérte Líbia partjait. Líbiában 18 ezer indiai él, akiket a kormány most próbál kimenekíteni. (BBC)
Elégedetlen az egyiptomi ellenzék az eddigi fejleményekkel, írja a Twitteren az Arab Revolution blog. A tüntetők 12 követeléséből eddig csak öt teljesült és további kettőre teljesítésére tett ígéretet az átmeneti kormányzat. A teljesült követelések: Mubarak távozott, Omár Szulejmán alelnök bejelentette, hogy nem indul a szeptemberi elnökválasztáson, feloszlatták a parlamentet, kirúgták a tájékoztatási minisztert és az állami tévében is ismertették a tüntetők követeléseit. Ígéretet tettek a szükségállapot felfüggesztésére és a január 25-e óta letartóztatott ellenzékiek szabadon bocsátására. A titkosrendőrség felszámolásáról egyeztetések folynak. A kijárási tilalmat nem függesztették fel, csak enyhítették, az egyetemi őrség (egyfajta politikai rendőrség) feloszlatása viszont még szóba se jött, ahogy azt sem vizsgálják még, hogy ki uszította rá a felfegyverzett mubarakistákat a Tahrír téri tüntetőkre. "A forradalom folytatódik!" - adta ki a jelszót az Arab Revolution.
Martin Chulov, a Guardian helyszíni tudósítója szerint egy brit hadihajó érkezett Bengázi kikötőjébe, hogy megkezdje a városban rekedt brit állampolgárok kimenekítését. Jelentése szerint a városban az összes kormányzati épületet szétverték, a lázadók most az egykori kémközpontnál gyülekeznek, ahol a hadseregtől zsákmányolt fegyvereket osztják szét.
Parancsot adott a jemeni biztonási erőknek Ali Abdalah Szaleh elnök, hogy kerüljék az összecsapásokat az ellenzéki tüntetőkkel, sőt, lehetőleg védjék meg őket és akadályozzák meg azt is, hogy a kormánypárti tüntetők rájuk támadjanak. Szaleh közleményét Jemen washingtoni nagykövetsége hozta nyilvánosságra. (MTI)
A Twitteren és egyéb közösségi oldalakon terjedő hírek alapján szerkesztett térképet egy líbiai felhasználó arról, hogy az ország egyes városaiban ki éppen az úr. A térkép alapján az ellenzék az ország keleti részét teljesen a hatalmába kerítette, de már több nyugati város is az övék a sűrűn lakott tengerparti sávban. A rezsim még tartja magát Tripoliban és a tengerparti Szidrában, illetve az ország belső részein.
A Fehér Ház attól tartott, hogy túszul ejthetik a Líbiában tartózkodó amerikaiakat, ha Obama túl támadóan lép fel Líbiával szemben, részben ezért sem szólalt meg idáig az amerikai elnök, állítják névtelen kormányzati források Ed Henrynek, a CNN Fehér Házi tudósítójának.
Kadhafi lánya, Ajsa azt mondta a líbiai állami tévében, hogy még nem értesítették arról, hogy az ENSZ megfosztotta jószolgálati nagyköveti címétől, egyben tagadta, hogy a napközben terjedő híreknek megfelelően Máltára próbált volna szökni. (BBC)
Barack Obama amerikai elnök először beszélt közvetlenül a líbiai helyzetről sajtótájékoztatóján. "Elítéljük az erőszak alkalmazását Líbiában, a szenvedés és a vérontás gyalázatos és elfogadhatatlan" - jelentette ki. Szerinte az erőszakos fellépés sérti a nemzetközi egyezményeket. Mint mondta, felkérte a tanácsadóit, hogy dolgozzák ki az összes lehetséges válaszlépést. Kadhafi tegnap esti vádjaira reagálva azt mondta, hogy a demonstrációk mögött a líbiai nép, nem pedig az Egyesült Államok vagy más külső hatalom áll.
Obama bejelentette, hogy Bill Burns külügyi államtitkárt Európába és a közel-keleti térség országaiba küldi, hogy konzultációkat folytasson a líbiai helyzetről, Hillary Clintont külügyminiszter pedig hétfőn az Emberi Jogok Tanácsának genfi ülésén vesz részt. (Guardian, BBC)
Ban Kimun ENSZ-főtitkár szerint a világ egységben szólalt fel a líbiai erőszak ellen, "az ártatlanok haláláért felelősöket pedig meg kell büntetni."
Moamer el-Kadhafi egyfajta "Nép Atyja" tanácsadói szerepre készül bármilyen új líbiai vezetés mellett, mondta a líbiai vezető egyik fia, Szádi a Financial Timesnak adott interjújában. Szádi azt is elmondta, hogy az elmúlt napokban fokozatosan előtérbe tolt bátyja, Szaif új alkotmányon dolgozik, erről pedig hamarosan bejelentést is tesz.
Kadhafi másodszülött fia, az előtérbe tolt Szaif beszélt az állami tévében, szerinte normálisan telik az élet Líbia nyugati részében. "A kikötők, iskolák és repülőterek nyitva vannak. A probléma a keleti országrésszel van" - mondta. Kedd este elterjedt a hír, hogy Szaif nemzetközi sajtótájékoztatót tart majd, ez azonban végül nem történt meg. (BBC)
A Fehér Ház tájékoztatása szerint Barack Obama amerikai elnök magyar idő szerint 23:15-kor értékeli a líbiai helyzetet. (BBC)
Hillary Clinton amerikai külügyminiszter megint elítélte a líbiai erőszakot, szerinte a nemzetközi közösségnek egységes álláspontot kell képviselnie az ügyben. Az Egyesült Államok segíteni akar líbiai népének, de a feladat szerinte a helyzet változékonysága és bizonytalansága miatt is nagyon nehéz. Arra kérte az amerikaiakat, hogy hagyják el minél előbb Líbiát. (Guardian)