Két RAF Tornado típusú vadászgép szállt fel Skóciából, azt azonban nem lehet biztosan tudni, hogy hova indultak, írja a BBC.
A Sabab ifjúsági mozgalom szerint továbbra is lövi Bengázi külterületeit Kadhafi nehéztüzérsége, az áldozatok száma percről percre nő.
Két amerikai F-15-ös is felszállt az angliai Lakenhealth amerikai légibázisról, írja a Press Association. Hozzáteszik, hogy az amerikai gépek 1986-ban is onnan indultak bombázni Líbiát. Az eddigi hírek alapján ugyanakkor úgy tűnt, hogy az Egyesült Államok legalábbis az első hullámban inkább háttérben marad, és nem vesz részt a légicsapásokban.
Francia katonai források szerint nemcsak Rafale, hanem Mirage vadászgépek is részt vesznek a Líbia elleni akcióban. (al-Dzsazíra)
A felkelés kezdetén az ellenzékhez csatlakozó Abdel Fatah Junesz volt belügyminiszter azt mondta az al-Dzsazírának, hogy ellentétben egyes hírekkel, nem tért vissza a kormány oldalára, most is Bengáziban tartózkodik, és irányítja a harctéri műveleteket.
Az al-Arabíja szerint olasz gépek is felderítő küldetéseket kezdtek, feltérképezik a célpontokat Líbia fölött. Ezt egyelőre más források nem erősítették meg.
A brit, francia és kanadai gépek vehetnek részt az első Líbia elleni légicsapásokban, amelyek még szombaton kezdődhetnek, mondta Mark Rutte holland miniszterelnök Párizsban. Ez ugyanakkor ellentmond annak a korábbi hírnek, miszerint a kanadai gépeknek még időre van szükségük a felkészülésre. (BBC)
A csúcstalálkozó után David Cameron brit miniszterelnök kijelentette, hogy Kadhafi megszegte a tűzszünetet, ezért eljött a cselekvés ideje. (Guardian)
A párizsi csúcstalálkozó után Nicolas Sarkozy francia elnök bejelentette, hogy megegyeztek abban,biztosítják az ENSZ Biztonsági Tanácsának légtérzárról és a civilek védelméről szóló határozatának betartatását. Azt is elmondta, hogy minden eszközzel, különös tekintettel a katonai lehetőségekre megakadályozzák a líbiai nép elleni támadásokat.
Megerősítette, hogy a francia vadászgépek már elkezdték a légtérzár felállítását Líbia felett, különös tekintettel Bengázira. A francia légierő megakadályozza, hogy Kadhafi repülői civileket támadjanak, de a vadászgépeik arra is készen állnak, hogy a civileket fenyegető tankokat megtámadják.
Szerinte világos üzenetet küldtek pénteken Kadhafinak, hogy vezessen be azonnali tűzszünetet. Szerinte ennek ellenére Kadhafi katonái szombat délelőtt ennek ellenére is fokozták támadásukat Bengázinál. Sarkozy ugyanakkor azt is világossá tette, hogy Kadhafi még mindig eleget tehet a nemzetközi közösség összes követelésének, és ezzel elkerülheti a legrosszabb következményeket. Akkor újra megnyílnak a diplomáciai lehetőségek előtte.
Francia katonai források szerint a bombázásra is használható Rafale vadászgépek egész nap folytatják a felderítést, eddig nem ütköztek ellenállásba, jelentette az AFP. Egyelőre hivatalos információ még mindig nincs arról, hogy jelenleg is a líbiai légtérben vannak-e a gépek, és mennyi gépről van szó.
Az al-Arabíja párizsi tudósítója szerint már éjszaka felvételeket készítettek Líbiáról, hogy meghatározzák a lehetséges célpontokat. A tudósító úgy tudja, hogy a célpontok között van Kadhafi szülővárosánál Szirténél a katonai reptér, és más katonai repterek is.
Az al-Dzsazíra több francia újságírótól is úgy tudja, hogy a francia vadászgépek a Kadhafi erők tankjai ellen hajtják végre az első légicsapásokat Bengázinál. Ezzel üzenetet akarnak küldeni, hogy felszámolják az ostromot. Hivatalos bejelentés még nem volt, de Nicolas Sarkozy francia elnök hamarosan beszédet mond.
Az al-Dzsazíra úgy tudja, hogy a több híradás szerint már berepültek szombaton francia repülők a líbiai légtérbe. Az AFP katonai forrásra hivatkozva azt írja, Rafale vadászokról van szó, amelyek felderítést végeznek Líbia egész területe fölött.
Úgy tűnik, véget ért a párizsi tanácskozás, az al-Arabíja úgy tudja, hogy Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök hamarosan bejelenti egy háborús tanács - a szövetségesek főparancsnoksága - létrehozását, amely aztán líbiai célpontok elleni légicsapásokat rendel el.
Egyelőre nem egyértelmű, hogy a francia gépek máris beléptek-e a líbiai légtérbe, az al-Arabíja párizsi tudósítója azt mondta, hogy a francia gépek Korzikáról, a brit gépek pedig Ciprusról szállnak fel.
Francia vadászgépek Líbia felett vannak, hogy betartassák a légtérzárat, jelentette a BFM francia tévé, az információt pedig francia katonai források is megerősítették az al-Arabíjának.
James Bays, az al-Dzsazíra bengázi tudósítója szerint újabb robbanásokat lehet hallani, és füst is száll a város közelében, azonban úgy tűnik, hogy a tüzérségi támadás a településtől kicsit távolabb zajlik. Ez alátámasztani látszik azokat a híreket, hogy a felkelők visszaszorították Kadhafi erőit. "Hol van ez a légtérzár?" - teszik fel egyre többen a kérdést a városban.
Kanada támogatja a gyors katonai akciót Líbiában, de Stephen Harper, kanadai miniszterelnök szóvivője szerint két napra van szükségük, hogy gépeik teljesen készen álljanak, jelentette a Reuters.
A felkelők által tartott nyugati város, Miszrata lakói azt állítják, hogy a kormányerők mesterlövészekkel lövik a háztetőkről az embereket, ráadásul a városi kórházban nem tudnak operálni, mert hiányzik az altatóorvos. (BBC)
Rasid Khalikov, az ENSZ líbiai humanitárius missziójának koordinátora azt mondta, hogy a következő napokban újabb líbiai menekülthullám indulhat az egyiptomi határ felé. (al-Dzsazíra)
A líbiai állami tévé szerint a felkelők elismerték, hogy tévedésből ők maguk lőtték le a saját gépüket Bengázi felett. Ezt ugyanakkor fenntartásokkal kell kezelni. (BBC)
Musza Ibrahim líbiai kormányszóvivő szerint a hadsereg betartja a "tűzszünetet", de a felkelők "provokálják" őket. "Csapataink visszavonulnak és elbújnak, de a felkelők tűzérséggel lőnek és provokálnak minket" - nyilatkozta az AP-nek. A valóságban Kadhafi hadserege péntek este Azsdabíját megkerülve Bengázi alá vonult, szombaton pedig betört a városba, amit hajnali hat óta folyamatosan bombáz is.
Több felkelő forrás, így a Sabab ifjúsági mozgalom és a LibyaFeb17 tájékoztatása szerint is életét vesztette a líbiai élőközvetítést szervező Libya Alhurra alapítója, Mohamed al-Nabuszt lelőtték, belehalt sérüléseibe.
Tűszünet ide vagy oda, a kormányhadsereg Miszratát is ostromolja. A felkelők tájékoztatása szerint sikerült visszaverni a támadást és megsemmisíteni pár páncélost, de a harcokban 27 felkelő is életét vesztette. (Al-Jazeera)
Carol Walker, a BBC párizsi tudósítója szerint a Kadhafi elleni ENSZ határozat betartatására szerveződő koalíció országainak vezetői magyar idő szerint délután fél négyig tárgyalhatnak. Elvileg légicsapásokra csak ez után kerülhet sor.
A felkelők al-Bajdából sugárzó rádiója, a Szabad Líbia Hangja jelentése szerint a felkelők légiereje csapást mért a kormányhadsereg Bengázi felé tartó alakulataira. (BBC)
Egy, a Sky News brit hírtelevíziónak nyilatkozó bengázi lakos szerint a kormányhadsereg lakóépületeket és polgári autókat is lőtt a városban. "Hajnali hat óta folyamatosan bombáznak minket, megállás nélkül. A polgári lakosságot támadják" - nyilatkozta. (Guardian)
Hat dán F–16-os vadászgép landolt a sigonellai amerikai légitámaszponton Szicíliában, jelentette be a dán légierő szóvivője, Lars Skjoldan. A dán repülőkhöz hat norvég F–16-os is csatlakozik. (Al-Jazeera)
Az al-Jazeera angol nyelvű adásának bengázi tudósítója szerint "órákkal ezelőtt lett volna itt az ideje a bombázásnak". Jelentése szerint Kadhafi hadserege ezekben a percekben is ostromolja Bengázit, és ha behatolnak a város lakott területeire, onnantól már nehéz lesz bombázni tankjaikat.
A felkelők egyik szóvivője szerint csapataik visszaverték a kormányhadsereg támadását Bengáziban. A már a város területén folyó harcokban négy tankot zsákmányoltak, most pedig a nyugati kapu térségét fésülik át kadhafista katonák után kutatva. (Reuters)
Miközben Kadhafi hadserege Bengázit ostromolja, Musza Kusza külügyminiszter felszólította a nemzetközi közösséget, hogy küldjenek megfigyelőket az országba, akik felügyelhetik a tűzszünetet, írja az al-Jazeera. Kusza külügyminiszter péntek délben jelentette be, hogy a kormány azonnali tűzszünetet hirdetett, ennek azonban semmi jelentősége, mert a rezsim csapatai azóta is folyamatos offenzívában vannak.