- Fordulat az arab világban
- Lázongó arab világ
- líbia
- moamer el-kadhafi
- tüntetések
- jemen
- bahrein
- szaúd-arábia
Kettészakadt Líbia
További Külföld cikkek
- Öngyilkossági hullám az ukrajnai háború legújabb borzalma
- NATO-források szerint Oroszország meg fogja támadni Finnországot
- Érheti-e váratlan meglepetés a horvát Donald Trumpot?
- Megszólalt a WHO-főtitkár az izraeli légicsapásról, amely kis híján eltalálta: Egy hajszálnyira voltunk a haláltól
- Lezuhant egy dél-koreai utasszállító, a katasztrófának csak pár túlélője lehet
Egy héttel a rezsimellenes tüntetések kezdete után a Líbiába keletről beáramló külföldi tudósítók beszámolói alapján egyre inkább úgy tűnik, hogy az ország kettészakadt, a keleti felén győztek a felkelők. A Guardian tudósítója szerint Bengázi, a tüntetések központja visszafordíthatatlanul kikerült Moamer el-Kadhafi irányítása alól.
A külföldi tudósítók érkezésével egyre több információ derül ki a néhány nappal korábbi harcokról, egy francia orvos szerint kétezernél is többen halhattak meg csak Bengáziban, de más becslések szerint is ezer fölött lehet az áldozatok száma. Miközben a keleti városokban a tüntetők győzelmüket ünnepelték, a helyiek beszámolói szerint szinte kísértetvárosra hasonlító Tripoli utcáin a rezsim fegyveresei és zsoldosok járőröznek. Napközben elszórt összecsapásokról érkeztek hírek a főváros környéki településekről.
Miközben Olaszország és több európai ország már az esetleges menekültáradatra készült, szerdán már nemcsak a líbiai-egyiptomi, hanem a líbiai-tunéziai határon át is menekültek az emberek Líbiából. A tripoli reptéren pedig több ezres tömeg alakult ki, a külföldiek tömegesen próbálták elhagyni a várost, és egyre több ország döntött állampolgárainak kimenekítéséről. Bővebben az országban tapasztalt állapotokról>>>
A rezsim úgy tűnik, az al-Kaidával próbál riogatni. Először a külügyminiszter-helyettes állította, hogy az al-Kaida egy volt guantánamói rab vezetésével iszlámista emirátust hozott létre a kelet-líbiai Derna városnál, majd egy interjúban Szádi, Kadhafi egyik fia az al-Kaida veszélyére hivatkozva próbálta igazolni a repülők bombázását.
Szádi arról is beszélt, hogy Kadhafi egyfajta "Nép Atyja" tanácsadói szerepre készülhet bármilyen új líbiai vezetés mellett, az elmúlt napokban fokozatosan előtérbe tolt másodszülött fia, Szaif pedig állítólag új alkotmányon dolgozik, erről pedig hamarosan bejelentést is tesz. Bővebben>>>
Barack Obama amerikai elnök először értékelte kifejezetten a líbiai helyzetet, gyalázatosnak és elfogadhatatlannak nevezte a vérontást és az erőszak befejezésére szólított fel. Mint mondta, felkérte a tanácsadóit, hogy dolgozzák ki az összes lehetséges lépést a helyzetben, ezek jellegét ugyanakkor nem pontosította. Peru után Botswana is megszakította diplomáciai kapcsolatait a Kadhafi-rezsimmel, és még Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök is elítélte a líbiai vezetőt.
Folytatódtak a tüntetések Szanaában, Jemen fővárosában is, ahol lemondott Szale elnök pártjának hét képviselője, amiért a rezsim és támogatói erőszakosan léptek fel a tüntetőkkel szemben. A Moody's által is leminősített Bahreinben még mindig több ezren tiltakoztak a Gyöngy téren, miközben a király politikai foglyok szabadon engedésével próbált kedvezni a tüntetőknek.
A tüntetéseket megelőzendő pénzosztásba kezdett a szaúdi vezetés, a három hónap után gyógykezelésről hazatérő Abdulah király biztosra megy, bejelentette, hogy megemelik a lakhatási támogatások és egyéb szociális juttatások összegét, tízmilliárd dollárt, (~2 billió forintot) utal a nemzeti fejlesztési alapba.