320 milliárd dollár forog évente a drogkereskedelemben
További Külföld cikkek
- Már Hollywoodot ostromolják a lángok, Anthony Hopkins villája is leégett
- Három újabb vádemelés történt korrupció miatt Belgiumban
- Videón, ahogy szétveri Netanjahu fejét egy politikai aktivista egy viaszmúzeumban
- Világhír lett a Rogán Antal elleni szankciókból
- Egy ukrán katonatiszt megkongatta a vészharangot, Ukrajna még idén eltűnhet a világtérképről
„Köszönjük a tiltást, köszönjük a nekünk adományozott pénzt” – énekelték a TÁP színház színészei hétfőn reggel az ENSZ bécsi székházának bejárata előtt, miközben több száz résztvevő érkezett az ENSZ Kábítószerügyi Bizottságának éves ülésére. Idén 50 éve, hogy aláírták az ENSZ Egységes Kábítószeregyezményét, ami az első nemzetközileg elfogadott tiltása volt egyebek mellett a heroin, a kokain és a kanabisz termesztésének, gyártásának és kereskedelmének.
A színészek droglordnak öltözve tartottak performanszot, alkoholmentes pezsgőt ittak, szivaroztak, játékpénzkupacokkal és fehér porral töltött kis tasakokkal hívták fel a figyelmet arra az ellentmondásra, hogy a kábítószerek használatának tiltása az 1961 óta alkalmazott módszerekkel nem érte el a célját, évről évre nő a kábítószerfogyasztók száma, ezzel párhuzamosan pedig becslések szerint évente 400 milliárd dolláros forgalmat bonyolítanak a drogkereskedelemben érintettek.
A droglordok nem fizetnek adókat, nem kell fogyasztóvédelemmel foglalkozniuk, a hasznukból viszont a szervezett bűnözést, fegyverkereskedelmet, terroristákat tudnak támogatni, mondta a helyszínen tartott sajtótájékoztatóján Dénes Balázs, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) elnöke. A TASZ arra szólította fel az ENSZ rendezvényének résztvevőit, hogy vizsgálják felül a jelenleg alkalmazott szabályozást, és dolgozzanak ki alternatívákat. Megjegyezte azt is, hogy az 1961-ben megkötött egyezmény nem foglalkozott a dohány és az alkohol fogyasztásának korlátozásával.
Az 50. évforduló, és egyáltalán a kábítószerfogyasztás szabályozásának megítélése nem egyértelmű, amit talán jól érzékeltet, hogy próbálkozásunkat ennek kiderítésére hamar kudarcra ítélték. Tudósítónk a konferenciára igyekvőket kezdte volna megállítani, hogy mondják el véleményüket a performanszról, mikor egy rendőrként fellépő ENSZ biztonsági ember igazoltatta, közölte, hogy az újságírókat szeretik, a demonstrációkat viszont nem, majd agresszív stílusban a gengszternek öltözött színészekről és a szervezőkről faggatózott. A sajtó több képviselőjének is megtiltotta, hogy kérdéseket tegyenek fel a járókelőknek.
A rendezvényre bejutva már szabad volt kérdezni. Találkoztunk például Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszterrel, aki ezúttal nem kifejezetten a magyar színek képviseletében érkezett Bécsbe. Magyarország az EU soros elnökeként az uniós állásfoglalást ismertette a becslésünk szerint 1500-2000 résztvevővel. Legfontosabb területként a kábítószer iránti kereslet és kínálat csökkentését nevezte meg, emellett három kérdést emelt még ki: nemzetközi együttműködés, drogellenes stratégia, illetve a kutatások a probléma minél pontosabb megismerésére. A téma magyar vonatkozását firtató kérdésünkre elmondta, hogy a közelmúltban történt személyi változásoknak köszönhetően a nemzeti drogstratégia rövidesen látható eredményeket mutat majd.
Újragondolni, de máshogy
Juri Fedotov, a Kábítószer- és Bűnüldözési Hivatal (UNODC – ez az a szerv, amelyik végrehajtja a Kábítószerügyi Bizottság döntéseit) közelmúltban kinevezett igazgatója nyitóbeszédében a civilekhez hasonlóan szintén azt fogalmazta meg, hogy az ENSZ-nek újra kell gondolnia a kábítószerek használatának korlátozásáról szóló globális stratégiáját, ugyanakkor az 50 évvel ezelőtt aláírt egyezményben foglaltakat még mindig érvényesnek tartja. A biztonságot, a közegészségügyet és a fenntartható fejlődést emelte ki a drogellenes küzdelem legfontosabb szempontjaiként. Fedotov óvatosabb becsléssel 320 milliárd dollárra taksálta a drogkereskedelem éves forgalmát.
Beszélt arról is, hogy együttműködésre van szükség az országok között: meg kell teremteni a jogi hátteret a pénzmosás és a szervezett bűnözés ellen, stratégiai ösztönzőket kell bevezetni a területi sajátosságok figyelembe vételével. Kiemelte a kutatás és az elemzés fontosságát, és többször is kitért akár a rendezvény jelszavának is tekinthető célra. „Csökkenteni kell a kábítószer iránti keresletet és kínálatot!” Az egyelőre nem derült ki, hogy hogyan.