Tízezer fölött a halottak száma Japánban
További Külföld cikkek
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
- Helikopter ütközött egy kórház épületének Törökországban, négyen meghaltak
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
- Irán mostanra már teljesen letérdelt a nyugati szankciók miatt
A rendőrség adatai szerint tízezer fölé emelkedett a március 11-i pusztító földrengés és szökőár halálos áldozatainak száma Japánban, írja a BBC. Szinte biztos, hogy ez a szám sem végleges, mert 17 440 embert még keresnek.
Mijagi prefektúrában a rendőrség az interneten is közzétett információkat több mint kétezer holttestről, hogy felgyorsítsa az azonosítást. Ugyanitt és a szomszédos Ivate prefektúrában a Japánban egyébként szokásos hamvasztás nélkül kezdték eltemetni a szökőár áldozatait, mert a krematóriumok túlterheltek.
Két héttel a katasztrófa után több százezer embernek nincs otthona, kevés az élelmiszer és az ivóvíz.
A japán kormány előzetes becslése szerint nagyjából 200 milliárd eurónyi kár keletkezett az épületekben és az infrastruktúrában.
Megsérülhetett az egyik reaktormag
Pénteken leállították a helyreállítási munkálatokat a fukusimai egyes számú atomerőmű két reaktorblokkjában a víz radioaktivitásának rendkívül magas szintje miatt. Az erőművet működtető áramtermelő vállalat, a Tokyo Electric Power Co. (Tepco) közölte, hogy az egyes és a kettes reaktort körülvevő épület földszintjén találtak erősen radioaktív vizet.
Japán atombiztonsági tisztségviselők attól tartanak, hogy az egyes atomerőmű valamelyik reaktormagja megsérült, és ha így van, akkor nagyobb a veszélye annak, hogy több radioaktív szennyeződés kerül a környezetbe.
Nisijama Hidehiko hozzátette, hogy a szóban forgó reaktornak van valamennyi megtartó képessége. Ebből az következne, hogy a hármas blokk magja sérült meg.
Helyi szakemberek szerint a károsodás inkább más berendezést érhetett, vagy a vezetékhálózatot vagy a pihentető medencét.
A sérülés akkor keletkezhetett, amikor március 14-én hidrogénrobbanás történt a hármas blokk másodlagos konténmentjében, vagyis a nem hermetikusan záró reaktorépületben.
A japán kormány úgy döntött, még messzebbre küldik az atomerőmű környékén élőket: az eddigi húsz kilométerről harminc kilométerre bővítették azt a zónát, amit "önkéntes alapon" érdemes elhagyni.
Sugárzó turisták Kínában
Közben a kínai tisztiorvosi szolgálat bejelentette: erős radioaktivitást mértek két japán turistán, akik repülővel érkeztek az egyik kelet-kínai városba. Azt nem közölték, melyikbe. A turistákon mért sugárzás sokkal meghaladja a megengedett mértéket. Másokra nem jelentenek veszélyt, orvosi ellátást kaptak.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.