Megöltek két neves fotóriportert Líbiában
Szerdán meghalt Tim Hetherington brit fotós és dokumentumfilmes és Chris Hondros amerikai fotóriporter, miközben a líbiai Miszratában készítettek képeket. Csoportjukat a Tripoli úton érte aknagránát-találat, miközben egy falnál kerestek menedéket.
A sérülteket kórházba szállították, de Hetherington nem sokkal odaérkezése után meghalt, és valamivel később a Getty fotóügynökségnek dolgozó Hondros is belehalt súlyos fejsérüléseibe.
A szerda délutáni támadásban rajtuk kívül két másik fotórpirter - a brit Guy Martin és az amerikai Michael Christopher Brown - is megsérült a repeszektől.
Neves fotóroporterek voltak
A Vanity Fair-nek is dolgozó Hetherington 40 éves volt. Idén Oscar-díjra jelölték Restrepo című dokumentumfilmjéért, ami az afganisztáni háborúról szól, és amelynek társrendezője volt. 2007-ben World Press Photo-díjat kapott az amerikai katonák afganisztáni munkájáról készített fotósorozatáért.
Hetherington szabadúszóként dolgozott Líbiában, halála előtti nap érkezett a közel egy hónapja ostromlott líbiai városba. Utolsó Twitter üzenetében arról írt, hogy a várost erősen lövik Kadhafi katonái, és nyoma sincs a NATO beavatkozásának.
A főként háborús övezetekben - például Afganisztánban, Koszovóban, Angolában, Irakban és most Líbiában - dolgozó Chris Hondros számos rangos díjat gyűjtött be munkáival, díjazták képeit többek között a World Press Photo-n, megkapta a Robert Capa-aranymedált. Az iraki háborúról készült sorozata mellett libériai képei tették igazán ismertté, ez utóbbiakért még Pulitzer-díjra is felterjeszették a 41 éves New York-i fotóst. Hondros néhány utolsó képe a miszrátai harcokról itt megtekinthető.
Miszratában ezen a héten már legalább 30 ember halt meg, a körbevett és rendszeresen lőtt városban alig maradtak tartalékok, nincs víz és nincs áram. A városban még harcoló felkelők folyamatosan fegyvert és egyéb segítséget kérnek.