Irán megtriplázza urándúsító kapacitása egy részét
Irán háromszorosára növeli azt a kapacitását, amellyel 20 százalékos urándúsítást ér el, és új, sokáig titokban tartott helyre költözteti korszerű centrifugáit, jelentette ki szerdán az iráni atomenergia-ügynökség vezetője.
Ferejdun Abbászi-Daváni az iráni állami tévének elmondta, hogy idén a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) felügyelete alatt a natanzi urándúsítóból a Kom városa mellett épült új atomlétesítménybe helyezik át a 20 százalékos dúsítottságú urániumot előállító centrifugákat, és megháromszorozzák ezt az urándúsító kapacitást. Miután ezt megtörtént, a natanzi központban már nem fognak 20 százalékos urániumot előállítani - mondta Abbászi-Daváni.
Amikor 2009-ben a világ tudomására jutott, hogy a Kom melletti Fordóban új létesítmény épült, az súlyos válságot okozott Teherán és a nemzetközi közösség viszonyában, s 2010 nyarán megszigorították az Irán elleni szankciókat. Teherán idén februárban azt közölte a NAÜ-vel, hogy nyárra tervezi a fordói urándúsítás kezdetét, és hogy az üzem már "készen áll a centrifugák fogadására".
Irán 3,5 százalékosra dúsított uránt állít elő Natanzban, és tavaly februárban kezdett ugyanott 20 százalékos uránt készíteni. A 20 százalékra dúsítás azután kezdődött, hogy kudarcba fulladtak Teherán és az 5+1 csoport (Egyesült Államok, Franciaország, Kína, Nagy-Britannia és Oroszország mint az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjai, valamint Németország) tárgyalásai a teheráni orvosi kutatóreaktornak szállítandó fűtőanyagról.
Abbászi-Daváni azt mondta, Irán "nagy valószínűséggel" szeptemberben gyártja le a teheráni kutatóreaktor számára - lemezek formájában - az első adag fűtőanyagot, amelynek szállítását a Nyugat megtagadta. Nyugaton kétlik, hogy Irán képes lesz-e erre.