A szlovák államfő megvétózta a nyelvhasználati törvényt
A köztársasági elnök legfőbb kifogása a jogszabály ellen az, hogy a kisebbségi nyelveket egyenjogúsítja a szlovák államnyelvvel, illetve hogy korlátozza az államalkotó szlovák nemzet jogait.
Gašparovič a kifogásait tíz oldalon át sorolja, és azt javasolja a parlamentnek, hogy a törvény egészét utasítsa el.
A törvénymódosítás most visszakerül a parlamentbe, ahol többségi szavazattal a képviselők felülvizsgálhatják az elnök vétóját.
A kisebbségi nyelvtörvényről a június 28-án kezdődő parlamenti ülésszakon szavaznak újra. "A koalícióban az a szokás, hogy a megvétózott törvényekről egy adott ülésszak legelején szavazunk. Bízom benne, hogy meglesz a hetvenhat szavazat" – mondta Solymos László, a Híd frakcióvezetője a bumm.sk-nak. Hozzátette, a törvényt változatlan formában nyújtják be.
A törvénymódosítás értelmében az eddigi húsz százalékról a jövőben tizenöt százalékra csökkenne a kisebbségi nyelvhasználati küszöb Szlovákiában. Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy az egyes szlovákiai településeken a kisebbségi lakosság arányának elég csak a tizenöt százalékot elérnie ahhoz, hogy a hivatalos érintkezésekben használhassák az adott kisebbség nyelvét.
A kisebbségi nyelvhasználati küszöb csökkentése a gyakorlatban azonban csak tíz év múlva lép életbe. A parlamentben ugyanis előzőleg megszavazták azt a képviselői módosító indítványt, miszerint egy település csak akkor kerülhet fel a kétnyelvű települések listájára, ha a kisebbségi lakosok aránya a településen két egymást követő népszámlás során éri el a 15 százalékot.
Az államfő egyik szabállyal sem ért egyet.