Irán majmot küld az űrbe
Egy föld körüli pályára állított majom lesz az iráni űrprogram következő nagy dobása. Az állatot a Kavosgar-5 rakétával júliusban tervezik az űrbe juttatni – adta hírül az al-Dzsazíra.
Mahmúd Ahmadinezsád elnök 2010 augusztusában jelentette be, hogy Irán 2017-ig embert juttatna a világűrbe. Hamid Fazeli, az iráni űrszervezet vezetője ezt idén 2020-ra módosította.
Irán második, Föld körüli pályára állított, hazai építésű műholdját, a Raszad 1-et a múlt héten indították útjára. A Kavosgar 3-mal tavaly egy patkányt, teknősöket és férgeket juttattak az űrbe. A Kavosgar-5 a majmot egy 285 kilós kapszulában szállítja majd 120 kilométeres magasságba.
A majom-űrutazást az iráni állami televízióban jelentették be, a Forradalmi Gárda legújabb rakéta-hadgyakorlatáról szóló beszámoló keretében. A gyakorlaton rövid, közép- és hosszú hatótávolságú rakétákat teszteltek földi és tengeri célpontokra, melyek állítólag Izrael és a régió amerikai támaszpontjai ellen is bevethetők.
A nyugati országok aggódnak az iráni ballisztikus rakétatechnika fejlődése miatt, mely szerintük akár nukleáris töltetek célba juttatására is alkalmas lehet. Teherán szerint viszont az ország atomprogramja kizárólag békés célokat szolgál.
A Bostoni Egyetem űrkutatási szakértője, Farouk Baz szerint a bejelentés elsősorban a tisztán hazai fejlesztésű iráni űrprogram reklámpropagandájának tekinthető. Hozzátette, hogy az űrprogram mögötti tudományos-technikai ismeretekre az iráni mérnökök amerikai és európai egyetemeken, laboratóriumokban tesznek szert. Ezt a tudást kamatoztatják otthon, ahol kutatási ösztöndíjakkal támogatják és hősként ünneplik őket.
A majom űrutazásáról szóló cikk nem említi, hogy az állatot szállító űrkapszula a misszió végén visszatér-e a Földre.