Líbia új vezetőit üdvözölték az ENSZ-ben
További Külföld cikkek
- Mégsem akar szenátor lenni Donald Trump fiának felesége
- Lezuhant egy kisrepülőgép egy brazíliai üdülővárosban
- Túlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
Líbia új vezetőit üdvözölték egy ENSZ-értekezleten a nemzetközi közösség vezetői, és gratuláltak nekik Moammer el-Kadhafi több mind négy évtizedes uralmának megdöntéséhez, helyi idő szerint kedden New Yorkban.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár az ENSZ-közgyűlés ülésszakára New Yorkba érkező, magas rangú tisztségviselők részvételével rendezett értekezleten úgy vélte: a világszervezet Biztonsága Tanácsa (BT) gyorsan és határozottan cselekedett a líbiai lakosságnak az erőszaktól való megvédése érdekében. "Ma ugyanilyen gyorsan és határozottan kell cselekednünk, ezúttal a béke és a demokrácia megszilárdítása érdekében" - hangsúlyozta.
Líbiában az év elején robbant ki felkelés Kadhafi közel 42 éves uralma ellen, amire a tripoli kormányzat brutális erőszakkal válaszolt. Az ENSZ BT légtérzárat rendelt el, s engedélyt adott nemzetközi katonai fellépésre a légtérzár betartatása, a polgári lakosság védelme érdekében. Nyugati országok légicsapásokat indítottak - egy idő után a NATO irányításával - a Kadhafi-hű erők ellen, ami komoly segítséget jelentett a Kadhafi-ellenes felkelőknek. A lázadók augusztus végén bevonultak Tripoliba, s gyakorlatilag megfosztották hatalmától a líbiai vezetőt. Kadhafi még szökésben van, s az ország néhány pontján még harcok folynak az új és a régi kormány hívei között.
Musztafa Muhammed Abdel Dzsalíl, a Líbiát jelenleg irányító Átmeneti Nemzeti Tanács vezetője az értekezleten azt ígérte, a türelem és a megértés szellemében kormányozzák majd az észak-afrikai arab országot, s nemzetközi segítséget kért a demokrácia líbiai megteremtéséhez.
Barack Obama amerikai elnök úgy vélte, Líbia felszabadítása annak a modellje, hogy miként kell cselekednie a nemzetközi közösségnek a XXI. században. Obama szerint Líbia felszabadítása "megmutatja, hogy mire vagyunk képesek, ha egységben cselekszünk", bár hozzátette: "nem avatkozhatunk és nem is szabad beavatkoznunk minden esetben, amikor igazságtalanság történik a világban". Az amerikai elnök azt üzente Líbia népének, hogy a világ az oldalán áll az ország újjáalakításában a Kadhafi-korszak után.
Obama az értekezlet alkalmából négyszemközti megbeszélést folytatott Dzsalíllal.
Mahmúd Dzsibril ideiglenes líbiai miniszterelnök azt ígérte, országának új kormányát egy héten, de legkésőbb tíz napon belül bemutatják majd. A kabinet bemutatását eredetileg vasárnapra tervezték, de elhalasztották, mert további konzultációkra volt szükség.
Az ENSZ New York-i székháza előtt kedden - Kadhafi megbuktatása óta először - felvonták Líbia új zászlaját, a Kadhafi által 1977-ben bevezetett egyszínű zöld lobogó helyett. Az arab ország visszatért az egykori királyság piros-fekete-zöld zászlójához.