Hollande lehet Sarkozy kihívója
További Külföld cikkek
- Dél-Korea ideiglenes elnöke Észak-Koreáról és a kétoldalú kapcsolatokról tárgyalt Joe Bidennel
- Oroszország komoly lépésre szánta el magát Szíriában, már a tárgyalások is megkezdődtek
- Ilyen volt belülről Aszad legbestiálisabb börtöne
- Holtan találták az OpenAI korábbi kutatóját a San Francisco-i lakásában
- Azonnal műteni kellett Nancy Pelosi volt házelnököt, miután elesett Luxemburgban
A szavazatok nagy részének feldolgozása alapján Francois Hollande, a francia szocialisták előző elnöke lehet Nicolas Sarkozy kihívója. Riválisa, a Szocialista Párt elnöke, Martine Aubry beismerte vereségét. Aubry beszédének pillanatában 56-44 volt az állás Hollande javára.
A kihívó
Francois Hollande 1954. augusztus 12-én született, öt hónappal idősebb várható riválisánál, Nicolas Sarkozynél, aki ugyan még nem jelentette be újraindulási szándékát, de minden bizonnyal versenybe száll az újabb elnöki terminusért. Hollande eddigi legmagasabb funkciója a Szocialista Párt elnöki posztja volt, amit pont mostani riválisával, Aubryval szemben vesztett el. Hollande 2007 júniusáig Ségolène Royal, a szocialisták előző elnökjelöltjének élettársa volt, egy hónappal Royal elnökválasztási veresége után jelentették be, hogy szétvállnak.Franciaországban most először tartottak amerikai mintára előválasztást. A szocialisták azt remélték, hogy ezzel egyrészt rendezni tudják a belső vitákat, és kivételesen nem megosztottan futnak neki egy elnökválasztásnak; másrészt azt, hogy rájuk irányul a sajtó figyelme. Az utóbbi biztosan bejött, Nicolas Sarkozy elnök kétségbeesetten közölte is, hogy szerinte az előválasztás úgy, ahogy van, alkotmányellenes, és Charles de Gaulle is biztosan ellenezte volna.
A szocialisták kifejezetten sikertelenek az elnökválasztásokon, az ötödik köztársaságban eddig csak egy elnökük volt, François Mitterand. 2002-ben jelöltjük, Lionel Jospin a baloldal megosztottsága miatt szégyenszemre még a második fordulóba se jutott be, Jacques Chirac a teljes demokratikus oldal összefogásával arathatott megsemmisítő győzelmet a szélsőjobboldali Jean-Marie Le Pen felett.
Hogy más tekintetben mennyire válik be az előválasztás, az még kérdéses. A szoros eredmény megosztottságra utal, ráadásul az előválasztás első fordulójában meglepően jól szerepelt a már-már szélsőbaloldali, a bankok államosításával és antiglobalista szólamokkal kampányoló Arnaud Montebourg – ennek hatására a vasárnapi szétlövés előtt a mérsékelt Hollande-nak is balra kellett húzódnia.
Az Egyesült Államokban, ahol a hetvenes évek óta az előválasztásokon dől el az elnökjelölt személye, megfigyelhető, hogy a pártbeli szavazásokon felerősödnek a szélsőségek – a demokrata jelöltek baloldalibb, a republikánusok jobboldalibb programmal indulnak az előválasztáson, mint amivel aztán a rendes kampányban versenyeznek.
A pártegység szempontjából mindenesetre biztató, hogy a vasárnapi második forduló előtt még Montebourg is támogatásáról biztosította Hollande-ot, jelezvén, hogy a legfőbb feladatnak Sarkozy legyőzését tartják. Az eredmények alapján úgy tűnik, támogatói hallgattak rá, mert végül a centristább Hollande nyert, ráadásul nagyobb arányban, mint az első fordulóban, amikor 39 százalékot szerzett a balosabb Aubry 31 százalékával szemben.
Amire van is esély, még úgy is, hogy a szocialisták legnagyobb reménysége az a Dominique Strauss-Kahn volt, aki magánéleti botrányai és két, nemi erőszak miatt indult eljárás miatt visszalépni kényszerült – még ha ezek az eljárások végül vádemelés nélkül zárultak is.
A legfrissebb felmérések szerint Hollande – amúgy Aubry is – képes lehet Sarkozy legyőzésére. Az elnök népszerűsége 30 százalék körül mozog, de egyrészt híresen jó kampányoló, másrészt a francia társadalom többsége inkább jobboldali.