Sugárzóbb a biztonságosnál a termőföld Fukusima térségében

2011.11.15. 18:27
Japán nagy részén bőven a határérték alatti a termőföld sugárterhelése, a fukusimai erőmű közelében azonban a határérték nyolcszorosát, a környéken a határértéket megközelítő sugárzást mértek.

A legújabb kutatások szerint Északkelet-Japán egyes részein a sugárzó anyagok szintje meghaladja a mezőgazdaságban biztonságosnak tekintett értéket, írja a BBC. A Proceedings of National Academy of Science (PNAS) című szakfolyóiratban megjelent jelentés az első átfogó becslés volt ebben a kérdéskörben a 2011. márciusi fukusimai atomerőmű-baleset óta.

Jaszunari Teppei, a marylandi Egyetemi Kutatóintézetek Szövetségének munkatársa és kollégái egy kivételével mind a 47 japán régióban megmérték a talaj és a fű cézium-137-es izotóp tartalmát, és összehasonlították az eredményeket a katasztrófa utáni időjárási adatokon alapuló szimulációs vizsgálat eredményeivel. A cézium-137-es izotóp évtizedekig megmarad a környezetben, és így sokkal nagyobb aggodalomra ad okot, mint a többi sugárzó anyag, amelyek a reaktorok hűtőrendszerének meghibásodását követő robbanások után a gőzzel a levegőbe kerültek.

A kutatók azt tapasztalták, hogy a fukusimai régió keleti részén a sugárzó anyagok szintje meghaladta a kormány által a termőföldekre meghatározott maximális elfogadható értéket.

A kutatók becslése szerint az erőműhöz közeli részeken a cézium-137 szintje a nyolcszorosa a megengedett értéknek, míg a szomszédos régiókban éppen csak a megengedett érték alatt marad. A tanulmány szerint ugyanakkor Japán nagy részén a cézium-érték jóval a biztonságos szinten belül van - a megengedett 5000 becquerel/kg-hoz képest 25 becquerel/kg.

A leginkább fertőzött térségekben a szennyeződés súlyos gondot jelent az élelmiszertermelésben, de a Fukusimához közeli prefektúrák - Ivate, Mijagi, Jamagata, Niigata, Tocsigi, Ibaraki és Csiba – is érintettek – írják a szerzők.

Nick Beresford radioökológus, a lancasteri Ökológiai és Hidrológiai Központ munkatársa szerint a talajba jutott cézium-137-es izotópot lekötik az ásványi anyagok, emiatt korlátozottan szívják fel a növények. A folyamat azonban a talaj típusától függ. "A szerves talajokban a cézium sokkal mozgékonyabb, Angliában és Walesben a hegyvidékeken még most is van bizonyos korlátozás a csernobili atomerőmű-baleset miatt" - mondta.