Az egyiptomi hadsereg a tüntetőkre támadt
További Külföld cikkek
- Harminckét ember meghalt egy buszbalesetben Brazíliában
- Legalább 13 ember meghalt Nigériában, amikor tömegverekedés alakult ki a karácsonyi adományok elosztása miatt
- Terror Magdeburgban: egy kilencéves gyerek is a támadás áldozata
- Hatvan év után végleg kivonul az egyik legnagyobb európai ország Csádból
- Fidesz−KDNP EP-delegációja: A fizikai bántalmazás nem fér be a véleménynyilvánítás szabadságának keretei közé
Legalább három ember meghalt vasárnap délután Kairó központjában, ahol az egyiptomi rendőrség és katonaság rátámadt a Tahrír téren összegyűlt több ezer tüntetőre, hogy kiszorítsa őket a térről.
A katonák és rendőrök páncélozott szállító járművek kíséretében nyomultak be a térre, s könnygázt, gumilövedékeket, gumibotot használtak a tüntetők ellen.
A rendfenntartók felgyújtották a tiltakozók sátrait és transzparenseit, s kiszorították a katonai kormányzás ellen tiltakozókat, akik este, a sötétség leszállta után visszaszivárogtak és kővel kezdték dobálni az ellenük kivezényelt erők tagjait.
Vasárnap több ezren vonultak az utcákra amiatt, hogy kilenc hónappal Hoszni Mubarak elnök megbuktatása után még mindig a hadsereg kezében van a hatalom, a rendőrség pedig ugyanolyan brutálisan lép fel békés tüntetőkkel szemben, mint Mubarak uralma idején. Szombaton még ötvenezren skandálták a Tahrír téren a "Szabadság, szabadság!" jelszót.
Fiatal tüntetők töltényhüvelyeket és üres könnygázgránátokat lóbálva kiabálták: "Így néz ki, amikor a belügyminisztérium önmérsékletet gyakorol!" Egy biztonsági illetékes viszont azt állította, hogy a rendőrség szombaton kizárólag törvényes módszereket alkalmazva szállt szembe a "bajkeverőkkel".
Az egészségügyi minisztérium legfrissebb adatai szerint vasárnap délutánig az összecsapásokban 942-en sebesültek meg. Egy belügyminisztériumi tisztségviselő közlése szerint 55 tüntetőt vettek őrizetbe az erőszak szombati kezdete óta.
Televíziós nyilatkozatában a hadsereg egy tábornoka arra figyelmeztetett, hogy az ország veszélyes helyzet felé sodródik. "Akik a kormányzat bukását követelik, azok az állam bukását akarják" - jelentette ki Mohszen Fangari tábornok.
Egyiptomban nyolc nap múlva kezdődnek a parlamenti választások, amelyeknek lebonyolítását veszélybe sodorhatja az országszerte erősödő erőszak. A szavazást ráadásul beárnyékolja a katonai kormányzat és a politikai pártok kötélhúzása. Ennek tétje nem kevesebb, mint az, hogy melyek legyenek a majdani alkotmány alapelvei, illetve hogy polgári ellenőrzés alá kerüljön-e a nagyhatalmú hadsereg.
Fangari tábornok szerint a választások a tervezett időben meg fognak kezdődni, a hadsereg és a belügyminisztérium pedig szavatolni fogja a biztonságot. Egyúttal megismételte, hogy a hadsereg 2012 végén "visszatér a kaszárnyákba", és akkor sor kerülhet az elnökválasztásra.
"Nagyon aggódom a legutóbbi kairói és alexandriai hírek miatt - hangoztatta berlini közleményében Guido Westerwelle német külügyminiszter. - Felszólítok minden felet, hogy tartózkodjék az erőszaktól. Az egyiptomi nép az utóbbi hónapokban a demokratikus haladás érdekében gyakorolt nyomást országában, Ennek nem szabad veszélybe kerülnie."
A választásokról szólva a német diplomácia vezetője hangsúlyozta: nagyon fontos azok békés és rendezett körülmények közötti megtartása, miáltal Egyiptom "jelentős lépést tehet a demokrácia felé", s mindent meg kell tenni azért, hogy a hatalom egy legitim, demokratikus kormány kezébe kerüljön.