Egyiptomban borzasztó az emberi jogi helyzet
Az Amnesty International (AI) emberi jogvédő szervezet véleménye szerint Egyiptomban a Mubarak-rezsim bukása óta nem következett be lényeges változás, az országot irányító legfelsőbb katonai tanács nem váltotta be az emberi jogok védelmére tett ígéreteit.
Lemondott az egyiptomi kormány
Hétfő este tömegek gyülekeztek a kairói Tahrír téren, miután az átmeneti kormány benyújtotta lemondását az országot irányító katonai tanácsnak. A lemondás oka az, hogy az erőszakszervezetek az elmúlt három napban több, mint 20 tüntetőt öltek meg, 1800-nál is többet pedig megsebesítettek.
Az AI kedden nyilvánosságra hozott jelentése rámutat: az elmúlt napok véres eseményei, a karhatalom tüntetők halálát okozó brutális fellépései azt bizonyítják, hogy a katonai vezetés folytatja a megtorlás politikáját. Civileket ítélnek el katonai bíróságok, és már halálos ítéleteket is hoztak, a hadsereg börtöneiben embereket kínoznak meg.
Mindazoknak, akik bírálni merészelik a katonai vezetést – mint azt békés tüntetők, újságírók, bloggerek, sztrájkoló munkások teszik – könyörtelen megtorlással kell számolniuk, vagyis a mostani rendszer a Mubarak-éra "védjegyét" viseli magán. Az eseményekről tudósító médiaeszközök munkatársai állandó zaklatásnak vannak kitéve, az országot uraló hatóságok nem tűrik el, hogy őket rossz színben feltüntető riportok kerüljenek nyilvánosság elé – állapítja meg az AI jelentése.
Philip Luther, az AI észak-afrikai és közel-keleti ügyekért felelős igazgatóhelyettese a dokumentumban leszögezte: ha a tüntetők kérésének megfelelően valódi demokratikus átmenetet akar levezényelni a legfelsőbb katonai tanács, akkor biztosítania kell a véleménynyilvánítás szabadságát, fel kell oldania a rendkívüli állapotot, és fel kell hagynia azzal, hogy polgári személyeket állít hadbíróságok elé mindenféle mondvacsinált ürüggyel.