Szakértői tárgyalással oldanák meg a szlovák-magyar vitát
További Külföld cikkek
- Elképesztő ígéretekkel fordult rá az ünnepekre Donald Trump
- Meghalt egy nő, miután felgyújtották a New York-i metróban
- 20 év börtönt kaphat egy orosz nő, aki a reptéren akarta hagyni az újszülött gyermekét
- Nagyon bevásárolt az amerikai jobboldal Elon Muskkal
- Több ezren csatlakoztak az egyetemi hallgatók egyik demonstrációjához Belgrádban
Pozsony azt szeretné, hogy a szakértői tárgyalásra legkésőbb január végéig sor kerüljön. "Az nem biztos, hogy mindjárt ezen a találkozón közös nevezőre jutunk" – jegyezte meg.
Zilinka elmondta: a találkozón a felek ismertették a kérdéssel kapcsolatos hivatalos álláspontjukat. Szerinte a magyar fél elutasította a szlovák szerződésjavaslatot a kérdés megoldására, s nem tekinti azt tárgyalási alapnak.
Répás Zsuzsanna szerint a szlovák fél előre tudhatta, hogy javaslata elfogadhatatlan lesz Budapest számára. A helyettes államtitkár a sajtóértekezleten leszögezte: azért látogatott Pozsonyba, hogy kérdéseket tegyen fel szlovák partnerének, mert az elmúlt időszakban Szlovákiában "aggodalomra okot adó események történtek".
Rámutatott, hogy a szlovák kormány nem teljesítette ígéretét az állampolgársági ellentörvény módosítására. Kifejtette: Szlovákiában olyan dolgok, intézkedések történtek, amelyek sértik az alapvető emberi jogokat. Azt is kifejtette, hogy ellentmondást lát a szlovák állampolgársági törvény és az alkotmány között. Ez utóbbi szerint senki sem fosztható meg szlovákállampolgárságától akarata ellenére.
Felvetette Tamás Aladárné, a majdnem százéves rimaszombati lakos ügyét, akit a magyar állampolgárság felvétele miatt megfosztottak szlovák állampolgárságától. "Ez szégyen" – jelentette ki Répás Zsuzsanna.
Szerinte Pozsony diszkriminatív módon viszonyul a kettős állampolgárság kérdéséhez, mert míg különböző esetekben engedélyezi, az állampolgárok "egy speciális csoportjánál" megtiltja azt.
"Szeretném, ha a közelgő tárgyalásokon ezekre a kérdésekre választ kaphatnánk, mégpedig az állampolgárok érdekében" – fejtette ki a helyettes államtitkár.
Zilinka Répásra reagálva azt mondta: Szlovákia nem sérti meg az alapvető emberi jogokat, senkit sem diszkriminál, s állampolgársági törvénye összhangban van a vonatkozó nemzetközi jogszabályokkal. Megjegyezte: számos ország van, amelynek jogrendje szerint egy más állampolgárság felvétele szintén az eredeti állampolgárság automatikus elveszítésével jár. "Ezeknek is szégyenkezniük kellene? Talán nem..." – mondta. Azt állította: a magyar állampolgársági jogszabály az, amely nem felel meg a nemzetközi normáknak.
"Szlovákia készen állt, készen áll, és a jövőben is kész lesz ennek a problémának a megoldására, de indulatok nélkül, olyan erős szavak nélkül, mint hogy ez szégyen" - fejtette ki a szlovák belügyi államtitkár.
Mindkét fél hangsúlyozta, hogy Szlovákiának és Magyarországnak is érdeke a probléma tárgyalásokkal való megoldása.
Répás Zsuzsanna szerint az előző szlovák kormány, illetve a mostani szlovák kormány alatti szlovák-magyar viszony közt az az eltérés, hogy míg korábban a felek közt nem volt párbeszéd, ma "a szakértői szinttől a legfelsőbb politikai szintig tárgyalunk".