Kínai űrállomás után kémkedhet az amerikai űrsikló

2012.01.05. 17:30

Feltehetően egy amerikai X-37B űrrepülőgép kémkedik Kína után, írja a Spaceflight magazin írására hivatkozva a BBC. A pilóta nélküli űreszközt az amerikai légierő tavaly márciusban helyezte Föld körüli pályára, és elvileg már visszatért a Földre. A Pentagon nem kívánt nyilatkozni az X-37B feladatáról, de amatőr műholdvadászok szerint Föld körüli pályája szinte teljesen azonos a Tienkung-1 űrállomásmoduléval.

Emiatt merült fel, hogy az X-37B a kínai űrlaboratórium után kémkedhet. Az űreszközök űreszközökkel történő megfigyelése egészen "új játék", amelyet az érzékelők és érzékelőrendszerek tettek lehetővé, és amelyek révén az X-37B közelről figyelheti a születő kínai űrállomást, írta vélte David Baker, a Spaceflight szerkesztője.

Az X-37b, első landolása után a a Vandengberg légitámaszponton
Az X-37b, első landolása után a a Vandengberg légitámaszponton
Fotó: US Air Force

Az X-37B mini űrsiklóra emlékeztet, amely képes visszatérni a légkörön át, és kifutópályán landolni, ugyanúgy, mint a NASA forgalomból kivont űrrepülőgépei. Az amerikai légierőnek a Boeing által épített, robotvezérlésű gépe közel 9 méter hosszú, és akkora raktere van, mint egy kisteherautónak. Arról azonban, hogy mi van a raktérben, az amerikai légierő nem ad tájékoztatást. A legutóbbi indítást Atlas hordozórakétával végezték el: nem egészen 300 kilométeres magasságban helyezték Föld körüli pályára, az Egyenlítőhöz képest 42,79 fokos szögben, ami szokatlan az amerikai katonai missziók esetében.

Az űrállomásmodult - amelybe Kína 2012-ben kíván embereket küldeni - tavaly szeptemberben bocsátották fel, pályájának dőlésszöge 42,78 fokos, magassága pedig hasonló az X-37B-éhez.
"Világos a párhuzam az X-37B-vel" – mondta Baker, a Brit Interplanetáris Társaság magazinjának szerkesztője.

A Tienkung-1 szeptemberi fellövése a Kínai űrállomás első darabjaival
A Tienkung-1 szeptemberi fellövése a Kínai űrállomás első darabjaival
Fotó: Li Kang

Washington továbbra is bizalmatlan Peking űrkutatási tervei, főként a jövőbeli emberes küldetések iránt. Kína a világ többi részétől, így Európától eltérően alig tesz különbséget civil és katonai programjai között. Brian Weeden, a Biztonságos Világ Alapítvány (SWF) műszaki tanácsadója, az amerikai légierő volt űrkutatási elemzője egy tavalyi írásában arra a következtetésre jutott, hogy az X-37B képességei és technológiatesztelő szerepe révén egy kémműhold előfutára lehet, amelynek az érzékelőit várhatóan a Közel-Keletre irányítják. A szakértő a BBC-nek elmondta: nem hisz abban, hogy az X-37B a Tienkung-1 után kémkedne, szerinte röppályájuk véletlen egybeesés. Amennyiben az Egyesült Államok a kínai űrállomás után kémkedne, arra az X-37B nélkül is elegendő eszköze lenne, tette hozzá.