Ankara kiakadt az örmény népirtás tagadásának betiltásáról
További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
"Nyíltan diszkriminatívnak", "rasszistának", illetve a gondolatszabadság ellen elkövetett mészárlásnak nevezete kedden Recep Tayyip Erdogan török kormányfő azt a hétfőn este a francia szenátus által elfogadott törvényt, amely büntetni fogja az Ottomán Birodalomban elkövetett örmény népirtás tagadását.
Erdogan parlamenti felszólalásában kijelentette, hogy a törvény "semmis" Törökország számára, illetve, hogy az ország lépésről-lépésre fogja bevezetni a szankciókat Franciaország ellen, "a visszafordulás esélye nélkül". A kormányfő ugyanakkor hozzátette, Törökország most még türelmes.
Nicolas Sarkozy francia elnöknek 15 napja van eldönteni, hogy aláírja-e a Párizs és Ankara között súlyos diplomáciai válságot okozó törvényt. Mint Erdogan kedden kifejtette, reméli, hogy Franciaország "helyrehozza a hibáját".
A török külügyminisztérium egy keddi közleményben szintén határozottan elítélte a francia döntést, amely a minisztérium szerint "minden szempontból problémás és a felelőtlenség iskolapéldája". A közleményében a minisztérium azt is kijelentette, minden platformon ki fogja fejteni az elítélő véleményét.
"Továbbra is élni fogunkkal a jogunkkal, hogy legitim módon megvédjük magunkat a méltánytalan vádakkal szemben. Törökországnak eltökélt szándéka, hogy mindent megtegyen ez ellen az igazságtalan lépés ellen, amely semmibe veszi a legalapvetőbb emberi értékeket" – hangsúlyozta a külügyminisztérium.
Törökország már december 22-én, a törvénytervezet alsóházi megszavazása után felfüggesztette politikai és a katonai kapcsolatait Franciaországgal. Alain Juppé francia külügyminiszter ugyanakkor kedden a hidegvér megőrzését kérte Törökországtól.
Juppé "nem alkalmas" időzítésűnek nevezte a törvényt. "Szeretném felszólítani török barátainkat a hidegvérük megőrzésére" – mondta a francia diplomácia vezetője, s békejobbot nyújtott Törökországnak, "ennek a nagy országnak, ennek a gazdasági és politikai nagyhatalomnak".
"Nagyon sok francia vállalat van jelen Törökországban, rendkívül fontos kereskedelmi és gazdasági kapcsolatokat ápol egymással a két ország" – fejtette ki Juppé. "Szükségünk van Törökországra, ahogy Törökországnak is szüksége van ránk, ezért azt gondolom, az észérvek felülkerekednek majd az indulatokon".
A szenátusi végszavazással hétfőn elfogadott törvény 45 ezer euróval és egy évi szabadságvesztéssel fenyegeti azokat, akik tagadják, hogy népirtás volt, amikor 1915-ben az Ottomán Birodalomban több tízezer örményt megöltek.