Kormányerők lőnek a szíriai népszavazókra
További Külföld cikkek
- Adna ezer eurót egy karácsonyfáért?
- Óriási leépítésbe kezdett a Volkswagen, 35 ezer embert küldenek el
- Ezeket lehet tudni a magdeburgi támadás feltételezett elkövetőjéről
- Német sajtó: már legalább 5 halottja és több mint 200 sérültje van a magdeburgi támadásnak
- Vámokat vetne ki az Európai Unióra Donald Trump
Az állami televízióban korábban több műsorban is foglalkoztak az új alkotmánnyal. Ezt azonban az ellenzéki csoportok közül többen is átlátszó csalásnak tartják, a népszavazást pedig bohózatként emlegetik. Az aktivisták megjegyezték, hogy Aszád rezsimje sosem tisztelte a régi alkotmányt, amely az alapvető jogok között említi a szólásszabadságot, engedélyezi a békés demonstrációkat, és szigorúan tiltja a kínzásokat.
A török külügyminiszter, Ahmet Davutoglu szerint elfogadhatatlan, hogy egyefelől a népszavazás ígéretével kecsegtetnek, másrészt viszont tankkal lövik a civil lakóterületet. Davutoglu elképzelhetetlennek tartja, hogy ugyanazok az emberek ugyanabban a városban népszavazásra mennének, ahol az életük halálos veszélyben forog.
Obama és a Vöröskereszt is tiltakozik
A londoni központú Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) bejelentette, hogy a kormányhoz hű fegyveres erők vasárnap reggel folyamatosan lövik Homszot, és több más városban is erőszakról számoltak be. A jogvédő szervezet szerint a déli Deraa tartományban legalább két embert megöltek. Tavaly márciusban ebben a tartományban robbant ki az Aszád rezsimje elleni felkelés. Az OSDH azt is közölte, hogy szombaton az országszerte zajló erőszakos cselekmények során kilencvennégyen vesztették életüket – közülük hatvannyolcan civilek voltak.
Barack Obama amerikai elnök szerint egységet mutatva kell jelezni Aszádnak, hogy eljött a változás ideje; a húszezer fős civil lakosságra ugyanis nehézfegyverzettel lő a szír kormányhadsereg. A sebesülteket, illetve a nőket és gyermekeket a Vöröskereszt menti. A szervezet egyik aktivistája szombaton azt nyilatkozta az al-Dzsazíra hírtelevíziónak, hogy egyelőre hét sebesültet, valamint húsz nőt és gyermeket sikerült biztonságba helyezniük. Az aktivista szerint a városban egyre rosszabb a helyzet, és a sebesülteknek további segítségre van szükségük.
A Vöröskereszt Nemzetközi Biztotsága azt szeretné elérni, hogy homszban naponta legalább kétórás fegyverszünetet tartsanak; ezalatt el tudnák látni a rászorultakat. A szervezet egyik forrása szerint a Vöröskereszt tárgyalásokat kezdett mind a szíriai kormány, mind az ellenzék képviselőivel. Céljuk, hogy kihozzák a sebesülteket az ostromlott Bába-Amr negyedből. Ezenkívül szeretnének segítséget nyújtani két megsebesült nyugati újságírónak, Edith Bouviernek és Paul Conroynak, illetve küzdenek azért, hogy kiadják két másik újságíró, Marie Colvin és Remi Ochlik holttestét, akiket a múlt héten öltek meg.
Hetven ország képviselői ellenzik a mészárlást
Pénteken rendezték meg a Szíria Barátai csoport találkozója a tunéziai fővárosban. A találkozón hetven ország delegáltjai vettek részt, és kiadtak egy nyilatkoztatot, melyben felszólítják a damaszkuszi kormányt a vérengzés azonnali beszüntetésére, követelik a humanitárius csoportok szabad mozgását, illetve a segélyszállítmányok azonnali folyósítását.
Az ENSZ becslése szerint a január óta tartó összecsapások alatt 5400-an vesztették életüket, az aktivisták becslése szerint az áldozatok száma viszont a 7300-at is meghaladja. Mivel a szíriai rezsim korlátozza a külföldi újságírók munkáját, a pontos halálozási adatokat nem lehet ellenőrizni.