Webkamerák előtt zajlik az orosz választás
További Külföld cikkek
- Soha ennyi házi készítésű pokolgépet nem foglalt még le az FBI
- Rendőrökre és tűzoltókra támadtak tűzijátékokkal szilveszter éjjel Németországban
- 2025 a lelepleződés éve lesz, minden nagyhatalmi szereplő céljára fény fog derülni
- Újabb bizonyítékot találtak a Balti-tengeren történt kábelszakadásról
- Botrány Svédországban: kiirtaná a veszélyeztetett farkasállomány felét a kormány
A távol-keleti Csukcsföldön, ahol a közép-európai idő szerint éjfélkor kinyitottak a szavazóhelyiségek, a jogosultak fele a mínusz 30 Celsius-fokos hideg ellenére már szavazott. A központi választási bizottság tájékoztatása szerint az országban közép-európai idő szerint reggel hét óráig a jogosultak 12 százaléka szavazott.
Az elnökválasztáson nincs kötelező megjelenési küszöb, a győztesnek azonban a szavazatok több mint ötven százalékát meg kell szereznie.
Az orosz választások történetében először videokamerákkal szerelték fel a szavazásra kialakított termeket. Az utasítást még decemberben, a parlamenti választásokon tapasztalt visszaélések miatti tiltakozás hatására adta ki Vlagyimir Putyin kormányfő.
A 95 ezer szavazóhelyiség döntő többségében zajló eseményeket bárki követheti az interneten. A Rosszija 24 hírtelevízió adásában ugyanakkor azt közölték, hogy a berendezések nem mindenütt működnek.
Tiltakozó akció
Egy ukrán mozgalom, a Femen három női aktivistája félig meztelenül tiltakoztak abban a szavazóhelyiségben, ahol azelőtt nem sokkal Vlagymir Putyin kormányfő, az elnökválasztás nagy esélyese adta le voksát. A fiatal lányok testükre azt írták, hogy "Lopnék Putyinért, "Tolvaj". A meglepő akcióikról ismert mozgalom aktivistáit a rendőrök és a biztonsági erők gyorsan őrizetbe vették őket. Erre az is indokul szolgált, hogy a lányok el akarták vinni azt a szavazóurnát, amelybe Putyin szavazatát bedobta.
Dmitrij Peszkov miniszterelnöki szóvivő "fiatal bolondok" akciójának minősítette a történteket. Hangoztatta, hogy szerinte az aktivisták a "romantika szellemében" élnek.
Az orosz miniszterelnök egyébként nem sokkal korábban feleségével, Ljudmilával együtt szavazott az irodában. A politikus újságíróknak azt mondta, hogy jól aludt az éjszaka, reggel sportolt és csak ezt követően indult el. Reményét fejezte ki, hogy a választásokon sokan vesznek részt, és felelősségteljesen voksolnak.
Eddig kétezer visszaélés
Az ellenzék a webkamerák ellenére kételkedik a választások tisztaságában. Pártok és társadalmi szervezetek saját megfigyelőket küldtek, valamint szavazatszámlálási rendszert dolgoztak ki, és gyűjtik a visszaélésekről beérkező jelzéseket.
A Golosz választási jogvédő szervezet honlapján elhelyezett virtuális térképen látható, hogy eddig közel 2400 jelentés érkezett visszaélésekről.
Az ellenzéki Jabloko párt internetes oldalán azt állította, a távol-keleti Vlagyivosztok 155. számú választási irodájában egyes szavazók megérkezésükkor meglepve hallották, hogy ők már leszavaztak. Egy internetező azt írta, hogy a dél-oroszországi Rosztov-na-Donuban a helyi választási bizottság egy tagja, akinek azt volt a feladata, hogy egy börtönbe eljuttassa a szavazóurnát, hirtelen mozdulattal 30 szavazólapot dobott be a ládába.
Nem találkoztak komolyabb visszaélésekkel
A választások tisztaságára 685 külföldi és több tízezer hazai megfigyelő ügyel. Hatezer újságíró, köztük nyolcszáz külföldi követi figyelemmel a szavazást.
A külföldi megfigyelők eddig nem találkoztak komolyabb szabálysértésekkel az elnökválasztáson – tájékoztattak vasárnap délután az Európai Parlament Oroszországba érkezett képviselői.
"Két választókört látogattunk meg, nagy benyomást tett ránk, amit ott láttunk, örülünk ennek" – jelentette ki Elisabetta Gardini olasz képviselő. Hozzátette, hogy a szavazás teljesen nyílt és átlátható volt, beszélgettek a választókkal, a hazai megfigyelőkkel. A szavazók – mint Gardini mondta – elégedetten nyilatkoztak.
Allen Richardson Nagy-Britanniából úgy vélte, hogy azokban a szavazókörökben, amelyeket meglátogattak, mindent megtesznek a választási visszaélések, például a szavazólapok tömeges bedobásának megelőzése érdekében. Ewald Stadler osztrák európai parlamenti politikus szerint az orosz elnökválasztás sokkal tisztességesebb és nyitottabb, mint sok európai országban.
Az elnökválasztáson öt jelölt közül választhatnak a szavazók, közülük Vlagyimir Putyin kormányfő harmadszor indul az államfői posztért. Elemzők és a közvéleménykutatások adatai szerint ő az esélyes a győzelemre, a kérdés csupán az, hogy nyer-e vasárnap, vagy kétfordulós lesz-e a választás.
Putyin ellenfelei Gennagyij Zjuganov, az orosz Kommunista párt elnöke, Szergej Mironov, az Igazságos Oroszország párt első embere, Vlagyimir Zsirinovszkij, a liberális demokraták vezetője és Mihail Prohorov egyéni jelölt, milliárdos üzletember.