Putyin 63 százalékkal győzött
További Külföld cikkek
- Elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Törvényszék az izraeli miniszterelnök ellen
- Egy szakértő nem zárja ki, hogy Donald Trump nukleáris fegyvert adna Ukrajnának
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
Hivatalosan bejelentette Vlagyimir Putyin elnökválasztási győzelmét hétfőn Vlagymimir Csurov, az orosz központi választási bizottság elnöke. Az előzetes eredmények alapján a szavazók 63,75 százaléka adta voksát az orosz kormányfőre, ami több mint 45 millió voksot jelent. "Mint láthatják az első fordulóban lezajlott a választás," azaz nem kell második fordulót tartani - jelentette ki sajtótájékoztatóján Csurov.
A szavazatok 99,3 százalékos feldolgozottsága alapján Putyin ellenfelei közül Gennagyij Zjuganov, a kommunista párt elnöke kapta a második legtöbb voksot: 17,19 százalékot. Az egyéni jelöltként induló Mihail Prohorov pedig a harmadik helyet szerezte meg 7,82 százalékkal.
EBESZ: Komoly problémák voltak a külföldi megfigyelők szerint
"Komoly problémák" merültek fel a vasárnapi orosz az elnökválasztás során - állapította meg hétfőn nyilvánosságra hozott közleményében Tonino Picula, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) egyik megfigyelője.
A szervezet megfigyelői szerint nem volt valódi verseny, és azzal, hogy visszaéltek a kormányzati pénzügyi forrásokkal, a választás kimenetele egy percig sem volt veszélyben a végső győztes számára.
Az EBESZ megállapításaiban nem szerepelt olyan állítás, mint az orosz független megfigyelőkében, akik szerint széles körű volt a többszöri szavazás. A dokumentum szerint ugyanakkor a választási folyamat tisztasága romlott a szavazatszámlálás során, miután a megfigyelt szavazókörök egyharmadánál volt megállapítható negatív körülmény.
Vlagyimir Zsirinovszkij, az ultranacionalista liberális demokrata párt (LDPR) vezetője 6,23 százalékos eredményt tudhat magáénak, míg Szergej Mironov, a Kreml-barát Igazságos Oroszország párt elnöke mindössze 3,85 százalékot ért el. A jelöltek közül egyedül Gennagyij Zjuganov nem gratulált Putyin győzelméhez. Az orosz kommunista párt vezetője szerint a választás törvénytelen volt.
Moszkvában gyengébben szerepelt
Putyin országszerte megszerezte az elsőfordulós győzelemhez szükséges, ötven százalék fölötti szavazatarányt a vasárnapi elnökválasztásom, kivéve a fővárost, Moszkvát, ahol a választók 47,77 százaléka szavazott rá.
A Vedomosztyi című újság hétfőn A második forduló csak Moszkvában volt lehetséges című írásában tárja az olvasók elé a Központi Választási Bizottság adatait, amelyeket böngészve kiderül: Moszkva 123 kerületéből 36-ban érte el, illetve haladta meg a Putyinra leadott szavazatok száma az ötven százalékos küszöböt. A lap szerint ezek a kerületek leginkább a folyamatosan terjeszkedő világváros peremén foglalnak helyet.
Putyin legkevesebb híve a főváros Szokol nevű kerületében volt, ott a választók mindössze 38,06 százaléka szavazott Putyinra. A másik véglet Csertanovo Juzsnoje kerület volt, ahol Puytin 58, 67 százalékot szerzett, vagyis az országos átlagtól még ebben a kerületben is elmaradt.
A Vedomosztyiban ismertetett adatok alapján Mihail Prohorov milliárdos vagyonnal rendelkező, független jelölt igen jól szerepelt a fővárosban, a szavazatok csaknem 20 százalékát kapta az országos 7,82 százalékkal szemben, így Moszkvában megelőzte az egyébként második Gennagyij Zjuganov kommunista vezetőt – még ha csak néhány tized százalékponttal is.
A moszkvai kerületekből beérkezett adatok szerint ott, ahol Prohorovra viszonylag sokan, 30 százaléknyian szavaztak, Putyin az országos szinthez képest kevesebbet, körülbelül 39 százalékot kapott, vagy fordítva: a már említett Csertanovo Juzsnojéban Prohorov 11 százalékot szerzett.
A lap felhívja más választási érdekességekre is a figyelmet: Putyin a forrongó észak-kaukázusi köztársaságokban tarolt: Csecsenföldön csaknem 100 százalékos volt a teljesítménye, Dagesztánban 93, Ingusföldön 92 százalék.
Viszont Oroszország megválasztott elnöke gyengébben szerepelt azokban a körzetekben, ahol viszonylag erős a kommunista befolyás, így a jaroszlavli, a vlagyimiri és a kasztromai területeken nem érte el a 60 százalékos arányt, mint ahogy szülővárosában, Szentpéterváron (Leningrádban) sem, ahol 56,55 százalékot ért el.
Putyint ünnepelte a tömeg
Vasárnap a Kreml előtt gyülekezett Putyin százezer híve zászlókkal és táblákkal, koncerttel ünnepelték a miniszterelnökből újra elnökké választott politikus várható győzelmét. „Nyílt és tisztességes küzdelemben nyertünk" – mondta Putyin tapsvihar közepette.
Az AFP ugyanakkor talált olyanokat a tömegben, akik azt mondták, a főnökeik kötelezték őket arra, hogy kimenjenek. A kormánypárti tüntetés közelében az Index tudósítója egy kisebb verekedést is látott. Egyes résztvevőknek egy lista alapján pénzt osztogatott egy férfi, ezen vesztek össze néhányan.
A számos visszaéléssel tarkított decemberi parlamenti választások óta folyamatosan demonstrációkat szervező új ellenzék nem vasárnap estére, hanem hétfőre hirdetett meg óriástüntetést Moszkvában. Alekszej Navalnij ellenzéki blogger, és a tiltakozások egyik arca arról beszélt a Moscow Timesnak, hogy az állampolgároknak kötelességük utcára menni, és elmondani, hogy nem örülnek annak, ahogy lebonyolították az elnökválasztást.
A befektetőknek tetszik az eredmény
Első reakcióként Vlagyimir Putyin választási győzelmének hírére a moszkvai tőzsdén emelkedtek az árfolyamok. Elemzők szerint a győzelemnek hosszú távon is pozitív hatása lesz, azok a befektetők, akik a decemberi nagyszabású tüntetések idején elpártoltak Oroszországtól, ismét aktivizálni fogják magukat az orosz tőkepiacon.
A vezető orosz tőzsdemutató, a Micex 0,63 százalékos emelkedésre állt hétfőn késő délelőtt, a napot 0,4 százalékos emelkedéssel kezdte. A rubel árfolyama egyelőre nem sokat változott, és a részvényárfolyam-emelkedést is fékezték azok a félelmek, hogy mi lesz a választási eredményt megkérdőjelező, illetve választási szabálytalanságokat emlegető ellenzékiek hétfőn délutánra szervezett demonstrációjának a kimenetele.