Több százan tüntetettek Pozsonyban
További Külföld cikkek
- Szijjártó Péter: Végre jó hírt kaptunk
- A tragédia után az újvidéki polgármester menesztését kezdeményezik az ellenzéki képviselők
- Döbbenetesen megnőtt az európai aranyvízum iránt érdeklődő amerikaiak száma
- Európában kapták el az FBI egyik legkeresettebb terroristáját
- Történelmi bevételtől eshet el Oroszország, kemény lépésre készül a Gazprom
A tüntetéssorozat fővárosi része délután négy órakor kezdődött az 1989-es rendszerváltás idején zajlott megmozdulásoknak is helyszínt adó Szlovák Nemzeti Felkelés terén. Itt kb. 3-400, házilagos gyártású transzparensekkel felszerelt tüntető gyűlt össze.
A pozsonyi téren az első felszólaló a 2008-ban Izlandon lezajlott forradalom egyik vezetője, Hördur Torfason volt. Kijelentette: egy ember is hozhat változást, mert a tiltakozások kulcspontjai az azt indokoló gondolatok. 2008-ban éppen a Hördur Torfason vezetésével zajló tiltakozások következtében bukott meg a szigetország kormánya, és ezt követően Izlandon új alkotmányt fogadtak el.
A "Fogjuk ki a tőzsdecápákat", "Gorillák a rács mögé", "Bírók helyett esküdtszéket" és más hasonló feliratú transzparenseket hordozó tüntetők később átvonultak a kormánypalota előtti Szabadság térre. Itt a tüntetők sorából kikerülő szónokok főként a politikai élet szereplőinek korrupt viselkedéséről beszéltek, de akadt, aki a rendszerváltás óta lezajlott privatizációs folyamatok átláthatatlanságára hívta fel a figyelmet. Több felszólaló a "Nemkívánatos vendégmunkásként néznek ránk az EU-ban" és "A külföldi tőke megvette az országunkat" jelmondatokat hangoztatta.
A pozsonyi rendezvényen folytatták a szervezők a szerdán meghirdetett aláírásgyűjtést is. Ezzel egy népszavazás kiírását szeretnék elérni, illetve azt, hogy a választások után felálló új törvényhozás foglalkozzon a követeléseikkel. A követelések közt szerepel egyebek mellett a parlamenti képviselők mentelmi jogának csak a törvényhozásban tett kijelentésekre való korlátozása, egy a Transparency International nemzetközi civilszervezet által kidolgozott korrupcióellenes csomag, valamint a népszavazás intézményének működőképessé tétele.
A tiltakozók nem sokkal fél hét után elhagyták a Szabadság teret és menetet alkotva elindultak a belváros több pontját érintő felvonulásukra.
A Gorilla-tüntetések néven elhíresült tiltakozáshullám januárban kezdődött, közel egy hónappal azt követően, hogy 2011 karácsonya előtt nyilvánosságra került a szlovák politikai és gazdasági elit állítólagos érdekösszefonódásáról beszámoló úgynevezett Gorilla-dosszié. A tiltakozássorozat, február közepétől folyamatosan vesztett intenzitásából.