Életbe lépett a tűzszünet Szíriában

2012.04.12. 05:59

A Kofi Annan nemzetközi különmegbízott által kidolgozott terv értelmében csütörtök reggel hat órakor életbe lépett Szíriában a tűzszünet. Az első néhány óra nyugalomban telt, aktivisták szerint azóta nem történt jelentősebb erőszakos cselekmény. Bassár el-Aszad szíriai elnök kormánya - amely megpróbálta fegyveres úton leverni a tavaly kirobbant lázadást - szerdán közölte, hogy csütörtök reggel leállítja a harci cselekményeket, de a hadsereg készültségben marad. A fegyveres ellenzék korábban kijelentette, hogy betartja a tűzszünetet, ha a kormány is ezt teszi.

A nemzetközi közösség többször azzal vádolta Aszadot, hogy nem tartja be ígéreteit. Őt a tűzszüneti megállapodás most próba elé állítja. Az Egyesült Államok szerdán közölte, hogy a tettei, nem pedig a szavai alapján fogja megítélni a szíriai vezetést.

Szerdán, néhány órával a tűzszünet életbe lépése előtt a korábbi napokhoz képest kevesebb halálos áldozatról adtak hírt a szíriai ellenzéki szervezetek, de szerintük a kormányerők továbbra is különböző intenzitással támadtak felkelő központokat az országban. A Helyi Koordinációs Bizottságok (LCC) Homszból, Damaszkuszból és Hamából jelentettek kisebb-nagyobb harcokat. Az LCC összesen 16 halálos áldozatról tudott, egy másik szervezet, a londoni székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) csak hármat erősített meg. Kedden még 52 halottról, köztük 28 civilről érkeztek hírek.

A kormányellenes tüntetések tavaly március 15-i kirobbanása óta több mint tízezer ember halt meg Szíriában az ellenzék és a kormányerők összecsapásaiban, fegyveres harcaiban. Az áldozatok többsége civil volt.

A szíriai védelmi minisztérium közölte, hogy egyelőre nem vonják vissza a csapatokat a városokból. Az al-Vatan kormánypárti lap ezt írta csütörtöki számában: az a követelés (amelyet az Annan-terv tartalmaz), hogy vonják vissza a hadsereget a városokból, "nyilvánvaló agresszió Szíria szuverenitása ellen", a hadsereg felelős a biztonságért, a stabilitásért és azért, hogy megvédje a lakosságot "a külföldi összeesküvéssel és a terrorcselekményekkel szemben". A katonák visszatérnek a laktanyákba, amint teljesítették ezt a küldetést, írta a szíriai kormány szócsöve.

Tömegtüntetéseket szervez az ellenzék

A tűzszünet életbe lépése után tömegtüntetésekre hívta fel az embereket az ellenzéki Szíriai Nemzeti Tanács évtizedek óta száműzetésben élő elnöke. Burhan Galjún - aki a Sorbonne egyetemen ad elő Párizsban - azt mondta, az Annan-terv garantálja a békés tüntetéshez való jogot. Nem lenne semmi értelme a fegyvernyugvásnak, ha a nép nem tüntethetne a pluralista, demokratikus kormányformába való átmenetért, mondta az ellenzéki vezető. Megismételte, hogy a legkevésbé sem szabad megbízni Bassár el-Aszad szíriai elnök rendszerében.

Előzőleg szíriai ellenzékiek azt mondták, tiltakozók lepnék el az utcákat, ha Bassár el-Aszad elnök kivonná a katonákat. Ugyanakkor figyelmeztettek arra, a rezsim a hadsereg nélkül is megőrizheti fennhatóságát a "sabíha" (kormánypárti civil ruhás félkatonai egységek) és más biztonsági szervek útján.

A hatpontos Annan-terv a tűzszünet és a hadseregből való kivonulás mellett előirányozza a politikai párbeszéd megkezdését, az önkényes letartóztatások beszüntetését, a segélyszállítmányok beengedését és az újságírók szabad mozgásának lehetővé tételét. A ghánai diplomata, volt ENSZ-főtitkár csütörtökön Genfből videokonferencia útján tájékoztatja a szíriai helyzetről az ENSZ Biztonsági Tanácsát.