Kína egy hónap után engedett el 21 vietnami halászt
További Külföld cikkek
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
- Az Iszlám Állam németországi karácsonyi vásárok megtámadására készülhet
- Pillanatok alatt öntött el egy várost az árvíz Nagy-Britanniában
- Túlélőket és holttesteket is találtak a Vörös-tengeren elsüllyedt turistahajónál
Elengedték azt a 21 vietnami halászt, akiket több mint egy hónapja fogtak el és tartottak fogva a kínai hatóságok a vitatott hovatartozású dél-kínai-tengeri Hszisa- (Xisha, Paracel-) szigetek egyikén – tudatta pénteken szűkszavú közleményében a kínai tengeri halászati hivatal.
A mezőgazdasági tárcához tartozó hivatal tájékoztatása szerint a 21 vietnami halász két hajóján távozhatott, miután írásban ígéretet tettek arra, hogy a jövőben nem fogják megsérteni Kína tengeri jogait, nem halásznak Kína területi vizein. Egy kínai járőrhajó március 4-én vette őrizetbe a vietnami halászokat, akiknek hajóján 900 kilogramm robbanóanyagot találtak és más a "dinamitos halászathoz" szükséges eszközt, valamint több mázsa halat. Ezt követően a Junghsziong (Yongxiong) szigetén tartották őket.
Hanoi korábban több ízben felháborodottan kérte, hogy azonnal és feltétel nélkül engedjék el a halászokat, s nehezményezte, hogy a kínai hatóságok akciójukkal megsértették Vietnam szuverenitását. Az ügyben diplomáciai jegyzéket juttattak el Kína vietnami nagykövetségére. A kínai külügyi szóvivő március végén megerősítette, hogy országának joga a vietnami halászhajók ellenőrzése a Hszisa, közismertebb néven a Paracel-szigeteknél, amelyek – Peking álláspontja szerint – Kínához tartoznak.
Kína 2004 óta végez rendszeres járőrözést a szigetek szomszédságában és eddig 69 hajót vizsgált át. A közelmúltbéli kínai médiajelentésekből arra lehet következtetni, hogy Kína turisztikai célú fejlesztésre készül a térségben; nemrégiben egy kínai magántengerjáró járt a helyszínen, amely egyik jövőbeni állomásának szemelte ki a szigeteket.
A Dél-kínai-tenger két nagyobb szigetcsoportja felett Vietnám és Kína teljes szuverenitást követel magának. A vitatott hovatartozású szigetek közül a legtöbbet Vietnám tartja ellenőrzése alatt. Környékükön jelentős földgáz- és kőolajkészleteket sejtenek, a környező vizek gazdagok halban. Kína a vele vitában álló országoknak a kétoldalú megegyezést ajánlja, de az összeütközések egyre gyakoribbak a térségben.
Kína az elmúlt napokban a Fülöp-szigetekkel került konfliktusba egy ugyancsak vitatott hovatartozású dél-kínai-tengeri sziklazátonynál, amelyet kínaiul Huangjan (Huangyan) szigetnek neveznek. Ott a Fülöp-szigeteki hatóságok egy hadihajó bevetésével és katonákkal kísérelték meg kínai halászok őrizetbe vételét, de a közelben tartózkodó két kínai őrhajónak ezt sikerült megakadályoznia. A halászok, hajóikkal végül távoztak, de mind Manila, mind Peking azóta is a maga szuverenitását hangoztatja a terület felett.
Pekingben pénteken jelentették be, hogy az ország legkorszerűbb, 2,5 tonnás, helikopterek szállítására is alkalmas halászati őrhajója megérkezett a Huangjan-szigethez. Hivatalos közlés szerint Peking a kínai halászok "zaklatásának" megelőzésére, azok védelmére küldte hajóját a térségbe.