További Külföld cikkek
-
Németországban tűntek fel Vlagyimir Putyin motorosai, ezúttal lóháton
- Őrizetbe vettek egy bírónőt Wisconsinban, elmulasztott egy migránst letartóztatni
- Giorgia Melonival tárgyalt Orbán Viktor Rómában
- Tarjányi Péter: Zelenszkij a rossz és a még rosszabb közül választhat jelenleg
- Szurkolói kártyája utalhat Ferenc pápa halálának dátumára az argentin hívek szerint
Az egyiptomi elnökjelöltek végleges listáján tizenhárman szerepelnek , miután tíz jelentkezőt, köztük a végső győzelemre esélyeseket is, kizártak onnan.
A névsorba az utolsó pillanatban visszakerült Ahmed Safik, aki a tavaly februárban a hatalmától megfosztott Hoszni Mubarak elnök végnapjaiban került a kairói kormány élére. Őt egy nemrégiben elfogadott törvény alapján először törölték, de a fellebbezése után, 24 órán belül mégis engedélyt kapott az indulásra.
Volt miniszter és iszlamista a legesélyesebbek között
A legesélyesebbek közé számít Amr Músza volt külügyminiszter, az Arab Liga korábbi főtitkára, Mohamed Morszi, akit a Muzulmán Testvériség indított és Abdel-Moneim Abul Futúh modern iszlamista politikus, aki korábban szintén ennek a mozgalomnak volt a vezető kádere.
A választási kampány hivatalosan április 30-án kezdődik. A szavazás május 23-24-én lesz. Ha az indulók közül senki sem kap 50 százaléknál több voksot, június 16-17-én második fordulót tartanak, amelyben már csak a két legjobb eredményt elérő jelölt vesz részt. A győztest június 21-én hirdetik ki.
Hétezernél több jelölt
Választásra készül Szíria is. Összesen 7195 jelölt, közöttük 710 nő indul a szíriai parlament 250 képviselői helyéért a május 7-i választásokon - jelentette a SANA hivatalos szíriai hírügynökség.
A SANA szerint több mint 14 millió szavazásra jogosultat várnak az urnákhoz, miközben a nemzetközi közösség és az ellenzék bohózatnak nevezte a parlamenti választást.
A főváros főbb utcáin és terein megjelentek a jelöltek plakátjai és képmásai. "Állást minden fiatalnak!" "Szavazzatok a jövőre!" – áll a transzparenseken.
Szabad és átláthatü
A választásokat eredetileg 2011 szeptemberében tartották volna, de a tiltakozó mozgalom közepette a Bassár el-Aszad elnök által bejelentett reformfolyamat miatt elhalasztották.
Damaszkusz megígérte, hogy a Bassár el-Aszad hatalomra kerülése óta (2000) megtartandó harmadik parlamenti választás "szabad és átlátható" lesz. Közben azonban a kormány ellen lázadók legyilkolása folytatódik.
A legutóbbi parlamenti választáson 2007-ben a kormányon lévő Baasz párt vezette pártszövetség, a Haladó Nemzeti Front nyerte meg - meglepetés nélkül - a 250 képviselői hely többségét.
Februárban a hatóságok népszavazást írtak ki az új alkotmányról, amelyet a szavazók 89,4 százaléka támogatott. Az új alaptörvény megszüntette a fél évszázada hatalmon lévő Baasz párt vezető szerepét.