Szociáldemokrata győzelem várható az észak-rajna-vesztfáliai választáson
További Külföld cikkek
- Az amerikai nagykövet lehetséges utódja: Szégyen, amit Pressman tett
- Csaknem ezer halálbüntetést hajtottak végre Iránban egy év alatt
- Orbán Viktor osztrák szövetségese megerősítette, kivel tervez koalícióra lépni
- Donald Trump bejelentette, hogy igényt tart Grönlandra
- Radikális váltás Németországban: a bűnözőket és terroristákat a lehető leggyorsabban kitoloncolják
Az ARD országos közszolgálati televízió prognózisa szerint az SPD a szavazatok 38,8 százalékát szerezte meg, ami 92 képviselői helyet jelent a 221 tagú tartományi gyűlésben (Landtag). A Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) 25,9 százalékkal - történetének legrosszabb eredményével - a második, frakciója ennek alapján 62 fős lehet. A Zöldek 12,1 százalékkal a harmadik helyre futottak be és 29 képviselői helyet szereztek meg az előrejelzés szerint. A liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) 8,4 százalékot szerzett és 20 fős frakciót alakíthat. A Német Kalózpárt 7,6 százalékot szerezhetett, frakciója 18 fős lehet. A reformkommunista Baloldal várhatóan kiszorul a tartományi gyűlésből, a szavazatok 2,5 százalékát szerezte meg. A bejutási küszöb 5 százalék.
A legnépesebb német tartományt az előrejelzés alapján továbbra is az SPD és a Zöldek koalíciója irányítja majd. A két párt 2010 óta kisebbségben kormányzott, ezentúl várhatóan együtt összesen 121 képviselőjük lesz a Landtagban, ahol 111 szavazat szükséges a többséghez.
Norbert Röttgen, a CDU listavezetője röviddel az urnazárás után közölte: pártja és személyesen ő is "egyértelmű, jelentős, keserű és fájdalmas vereséget szenvedett", amiért vállalja a felelősséget és távozik a párt tartományi szervezetének éléről. Röttgen az országos politikában is tevékenykedik, a Merkel-kormány környezetvédelmi minisztere.
Sigmar Gabriel, az SPD elnöke az eredményeket kommentálva megjegyezte: az észak-rajna-vesztfáliai sorban a 11. tartományi választás, ahol az országot közösen kormányzó konzervatívok és liberálisok nem tudnak koalíciót alkotni. Az SPD listavezetőjére, Hannelore Kraftra utalva hozzátette: a legnépesebb tartomány miniszterelnöke egy "ennyire meggyőző eredménnyel természetesen azok közé tartozik, akik szóba jöhetnek" a kancellárjelölt kiválasztása során. Kraft az ARD közszolgálati televíziónak nyilatkozva kizárta, hogy a 2013-ban soron következő országos parlamenti választáson szerepet vállal, mint mondta, feladatai a düsseldorfi Landtaghoz kötik.
Az FDP sorban a második tartományi választáson lépi át az 5 százalékos küszöböt meggyőző eredménnyel. Előzőleg a párt népszerűsége több mint másfél éven át folyamatosan csökkent és a párt hat tartományi gyűlésből kiszorult. Christian Lindner listavezető szerint a vasárnapi eredmények azt mutatják, hogy meghozza a sikert, ha a párt kitart a nagy elődök, mint például Hans-Dietrich Genscher és Otto Graf Lambsdorff által képviselt értékek mellett.
A kalózok sorban a negyedik tartományi választáson lépték át az 5 százalékot, az észak-rajnai-vesztfáliai választáson elért eredménnyel megszilárdították helyüket az országos tényezőnek számító politikai erők között.
Az Észak-Rajna-Vesztfália tartományi választást szokás "mini országos" választásként is felfogni, mert az ország nyugati részén, a Rajna és a Weser folyók vidékén elhelyezkedő tartományban végbemenő politikai fejlemények gyakran döntő módon befolyásolják és előre megmutatják, hogy mi történik egy ütemmel később országos szinten. A kilencvenes években például először ebben a tartományban léptek koalícióra a szociáldemokraták és a Zöldek, akik 1998-ban átvették az ország irányítását, 2005-ben pedig, amikor a CDU 39 éve először legyőzte az SPD-t a tartományban, Gerhard Schröder akkori kancellár (SPD) úgy döntött, hogy előre hozott országos parlamenti választások kiírását kezdeményezi.