Szíriai mészárlás: 32 gyermeket megöltek

2012.05.26. 21:17 Módosítva: 2012.05.27. 11:10
Lemészároltak 90 embert, köztük 32 gyermeket a szíriai Húla városban - közölte szombaton az ENSZ-megfigyelők csoportjának vezetője. Az elkövetők kiléte kérdéses, de az eset nemzetközi felháborodást váltott ki. A Szabad Szíriai Hadsereg nyilatkozata szerint akár az ENSZ által sürgetett tűzszünet is veszélybe kerülhet.

A példátlan mészárlásról Robert Mood tábornok, a Szíriába küldött ENSZ megfigyelők vezetője számolt be, majd elítélte és szörnyűséges tragédiának minősítette a Homsz közelében fekvő városban történt támadást, ugyanakkor nem nevezte meg, hogy kit vádol annak elkövetésével. A szír kormány szerint az elkövetők „fegyveres terrorista bandák” voltak. William Hague brit külügyminiszter az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli összehívását kezdeményezte, és „erős nemzetközi választ” szeretne adni a történtekre – írja a BBC.

Mood tábornok szerint a támadást egy lakónegyed ellen intézték, amit kézi- és nehézfegyverekkel, tüzérségi lövedékekkel és tankokkal is tűz alatt tartottak. A körülmények azonban még mindig tisztázatlanok. Ban Ki Mun, a világszervezet főtitkára és Kofi Annan volt ENSZ-főtitkár, különmegbízott szombaton élesen elítélte a mészárlást, amelyet a nemzetközi jog felháborító és rettenetes megsértésének nevezett. Laurent Fabius, francia külügyminiszter szerint sürgősen össze kell hívni egy párizsi találkozót a nyugati hatalmaknak és az arab nemzeteknek, ám Kína és Oroszország részvételére nem tart igényt, hiszen ezek az országok korábban is elutasították az esetleges Szíria-ellenes szankciók bevezetését. Hillary Clinton, amerikai külügyminiszter megdöbbentőnek nevezte a mészárlást, különösen annak fényében, hogy Bassár el-Aszad elnök szerint az országban „az év végéig véget kell érnie a félelemnek és a gyilkosságoknak”. Az ENSZ külpolitikai vezetője, Catherine Ashton szintén elítélte az incidenst. A mészárlás után összegyűjtött holttestekről az Al Jazeera angol nyelvű kiadása tett közzé felvételeket.

A szíriai kormány vasárnap egy sajtótájékoztatón kijelentette, bizottságot hoznak létre az eset kivizsgálására, amely három napon belül választ fog adni a kérdésekre. Az ország külügyminisztere úgy nyilatkozott, „Szíria nem tűri a rá zúduló hazugság-cunamit, a kormány pedig kategorikusan tagadja, hogy köze lenne a mészárláshoz”.

A lázadás kezdete óta először, pénteken a szíriai hadsereg páncélosai bevonultak Aleppóba, az ország második legnagyobb városába is, ahol az utóbbi hetekben példátlan méretű tüntetések voltak Bassár el-Aszad rendszere ellen. Tették ezt annak ellenére, hogy áprilisban Damaszkusz ígéretet tett, hogy egy hat pontból álló tervet fognak végrehajtani, melyben benne foglaltatik a tűzszünet és a nehézfegyverek kivonása a városi területekről. A páncélosok Kalasze és Busztán-el-Kaszr negyedekben cirkáltak, ahol ezrek vettek részt egy pénteken lelőtt fiatal férfi temetésén – közölte az OSDH.

A Szabad Szíriai Hadsereg (FSA) úgy nyilatkozott, már nem érzik magukat elkötelezettnek a tűzszünet ügyében, hacsak a Biztonsági Tanács nem tudja biztosítani a civilek védelmét. "Éljen Szíria! Le Aszaddal!" – skandálták a halottakért tartott gyászszertartáson részt vevő tüntetők. A város utcáin több tízezren követelték a rendszer bukását. A lázadás kezdete, 2011 márciusa óta ez volt a legnagyobb szabású tüntetés Aleppóban, ahol fokozatosan alakult ki a tiltakozó mozgalom, amelynek magja a város egyetemének diákmozgalma volt.