Magyarországról a sörhas jutott eszébe
További Külföld cikkek
- Börtönbüntetésre ítéltek egy gyilkosságra felbérelt svéd tinédzsert Dániában
- Halálos fenyegetést kapott a Paraméter szerkesztősége
- Nyilvánosan megöléssel fenyegette az alelnök a Fülöp-szigeteki elnököt, most mindent tagad
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
II. Erzsébet férjének, Fülöp hercegnek már a fiatalkora is kalandosan indult, gyümölcsösládából improvizált mózeskosárban menekítették ki Korfu szigetéről 1922-ben egyévesen, miután nagybátyját, I. Konsztantinosz királyt lemondásra kényszerítették, apját, András dán és görög herceget pedig kiutasították Görögországból.
Ortodox kereszténynek keresztelték, ám 1946-ben felvette az anglikán vallást, és lemondott görög és dán hercegi címeiről, amikor feleségül kérte Erzsébet hercegnőt, a későbbi II. Erzsébet királynőt. II. Erzsébet 13 éves volt, amikor először találkoztak, hétéves ismeretség után házasodtak össze. Négy gyerekük született: Károly walesi herceg, Anna brit királyi hercegnő, András yorki herceg és Eduárd wessexi gróf.
Az egyébként lelkes fogathajtó, a profi fogathajtás szabályainak kidolgozásában is közreműködő Fülöp herceget a nyilvános szereplésein tett meghökkentő, általa viccesnek szánt megjegyzéseiért vádolták már rasszizmussal és szexizmussal is az évek során.
A „fülöpizmusok" közül 1966-ban közfelháborodást okozott az a kijelentése, hogy a brit nők nem tudnak főzni. „Ha túl sokáig itt maradnak, maguknak is vágott szeme lesz“ – viccelt 1986-ban, amikor a kínai Xian egyetemén tanuló brit diákokkal beszélgetett.
Edinburghban 1999-ben egy gyárlátogatáson úgy vélte, egy biztosítékdoboz úgy fest, „mintha egy indiai szerelte volna be“. Skóciában már korábban is magára haragította a helybélieket, amikor 1995-ben azt kérdezte egy autóvezetést oktatótól: „Hogyan tudja rábírni az őslakosokat arra, hogy legalább addig ne igyanak, amíg átmennek a vizsgán?“
Magyarországról is az ivás jutott eszébe. 1993-ban Budapesten egy brit turistának azt mondta: „Maga biztosan nem régóta van itt, mivel nincsen sörhasa.“
A legmagasabb szintekig felérő elszólásai miatt többen viccesen a „diplomácia hercegének" is nevezték. 1997-ben tévedésből Reichskanzlernek szólította Helmut Kohl német kancellárt – ezt a
címet utoljára Hitler viselte. 2003-ban a nigériai elnöknek, aki nemzeti viseletben fogadta: „Úgy látom, maga már hálóruhában van!“
A gyémántévforduló évében, tavaly decemberi szívkoszorúér műtétje után sem fogyott ki megjegyzéseiből a június közepén 91. éves herceg. Idén májusban a Kent megyei Bromley-be tett látogatása során megakadt a szeme egy szőke tanácsi alkalmazotton, aki a királynőt és a herceget fogadók sorában állt, és elöl végig cipzáros, tűzpiros ruhát viselt.
„Engem letartóztatnának, ha kicipzároznám azt a ruhát!“ – mondta a nő mellett álló rendőrnek, aki csöndben kuncogott a megjegyzésen. Később Fülöp herceg rátett egy lapáttal, amikor a hideg szél ellen fóliatakaróba burkolózó, kerekesszékes idős hölgytől azt kérdezte: „Be is fogják magát dugni a sütőbe?“