Megelőző csapások a Putyin-ellenes tüntetés előtt
További Külföld cikkek
- Harminckét ember meghalt egy buszbalesetben Brazíliában
- Legalább 13 ember meghalt Nigériában, amikor tömegverekedés alakult ki a karácsonyi adományok elosztása miatt
- Terror Magdeburgban: egy kilencéves gyerek is a támadás áldozata
- Hatvan év után végleg kivonul az egyik legnagyobb európai ország Csádból
- Fidesz−KDNP EP-delegációja: A fizikai bántalmazás nem fér be a véleménynyilvánítás szabadságának keretei közé
Vlagyimir Markin, a Szövetségi Nyomozó Bizottság szóvivője elmondta, hogy a nyomozók tucatnyi helyszínre vonultak ki. Többek közt Alekszej Navalnij korrupciós ügyek leleplezésével foglalkozó bloggernek, Ilja Jasinnak, a Szolidaritás mozgalom vezetőjének és Szergej Udalcovnak, a radikális Baloldali Front elnökének lakását kutatták át annak a vizsgálatnak a keretében, amelyet a Putyin elnöki beiktatásának előestéjén tartott, tömeges zavargásokba torkolló tüntetés ügyében folytatnak.
A május 6-án mintegy 20 ezer résztvevővel megtartott "Milliók menete" végén az orosz fővárosban közel 450 embert állítottak elő, miután a békésnek indult Bolotnaja téri tiltakozás a tüntetők és a rendfenntartók összecsapásával végződött. Az incidens után nem sokkal az akció főszervezőit, Udalcovot és Navalnijt 15 napi elzárásra ítélték egy másik tiltakozás kapcsán.
Putyin elnök alig egy hónap elteltével, pénteken már alá is írta a megszigorított gyülekezési törvényt, amely drasztikusan felemelte a tömegrendezvényeken elkövetett szabálysértések büntetési tételeit, így azok már a keddi Oroszország napi megmozdulások résztvevőire is kiszabhatóak lesznek. A módosítás miatt az Európai Unió aggodalmát fejezte ki.
A rendőrség közben hétfőig a május 6-i tüntetés 12 résztvevőjét vette őrizetbe, zavargásokban való részvétel és hatóság elleni erőszak címén. Az ellenzék azt állítja, hogy az összecsapást rendőrségi provokátorok kezdeményezték.
Az Eho Moszkvi rádió beszámolója szerint házkutatást tartottak Kszenyija Szobcsak népszerű orosz televíziós személyiség lakásában is, aki a tömeges csalások miatt vitatott decemberi parlamenti választások után csatlakozott az ellenzék mozgalmához. A rendőrök kivonultak Borisz Nyemcov – Borisz Jelcin egykori elnök volt miniszterelnök-helyettese – lakásához is.
A kiszemelt helyszíneken fegyveres kommandósok ütöttek rajta a reggeli órákban. Navalnij ügyvédje, Olga Mihajlova az Eho Moszkvi rádiónak elmondta, hogy mintegy 15 rendőr nyomult be reggel az ellenzéki aktivista moszkvai lakásába, bemutatva a házkutatási parancsot. "Először azonban megpróbálták beszakítani a bejárati ajtót" – mondta. Maga Navalnij, aki Twitteren tudósított a házkutatásról, arról számolt be, hogy a kommandósok gyakorlatilag körbevágták lakásának ajtaját. Feltörték a népszerű blogger egy irodáját is, ahol éppen senki sem tartózkodott.
Navalnij ügyvédjét egyébként az Eho Moszkvi szerint órákon át nem engedték be védence lakásába, s így jártak el Szergej Udalcov ügyvédjével is.
Udalcov elmondta, hogy keddre kihallgatásra idézték be, ahol egy órával a "Milliók menete" újabb megmozdulásának kezdete előtt kell megjelennie. "Meg akarják akadályozni a részvételemet" – mondta az Interfax hírügynökségnek. A Szövetségi Nyomozó Bizottság szóvivője utóbb megerősítette, hogy a házkutatások által érintett összes ellenzéki vezetőt beidézték keddre. A szervezők azt ígérik, hogy ennek ellenére megtartják tervezett tüntetésüket.
Más ellenzéki személyiségek úgy értékelték, a házkutatások arról tanúskodnak, hogy Putyin letett a demokráciáról. "Putyin már a demokrácia látszatára sem ügyel" – mondta Szergej Mitrohin, a liberális Jabloko párt vezetője az Eho Moszkvinak.
Lev Ponomarjov emberi jogi aktivista szerint az orosz biztonsági szervek a születőben lévő ellenzéki mozgalom megfélemlítésével próbálkoznak a keddi több tízezres tüntetés előtt, amely kínos helyzetbe hozhatja Putyint alig egy hónappal harmadik államfői mandátumának megkezdése után.