További Külföld cikkek
- Rekordmennyiségű kokaint foglaltak le a kolumbiai hatóságok
- Börtöntáborba küldték azokat az észak-koreai szökevényeket, akik kapcsolatba kerültek a kereszténységgel
- Szijjártó Péter: Végre egy jó hírt is kapott a globális békepárti többség
- Romániát és Bulgáriát már csak egy hajszál választja el a schengeni övezettől
- Ukrajnában Nobel-békedíjra jelölték Donald Trumpot
A bumm.sk a tvnoviny.sk-ra hivatkozva azt írta, hogy a tűzoltókat valamivel hajnali 5 óra előtt riasztották. A hibát valószínűleg emberi mulasztás okozta. A River I. motoros hajóból való üzemanyag-szivattyúzás során egy dolgozónak két szelepet kellett volna megnyitnia, ám csak egyet nyitott meg. „Az előzetes információk szerint megsérült az áttöltésre szolgáló cső, az anyag pedig az úgynevezett átrakodó medencébe került” – közölte a szóvivő.
A szlovák környezetvédelmi felügyelet reggel óta foglalkozik az esettel, és még ma tájékoztattak az intézkedésekről.
Az országos vízi közlekedési felügyelet azonnal megtiltotta a kikötőből való ki- és behajózást. Az intézkedés visszavonásig érvényes, tájékoztatott Jana Vadkertyová, a felügyelet szóvivője.
A gázolaj a Kis-Dunába és a Dunába is kiszivárgott. A tűzoltók a pozsonyi kikötőben, Tőkésszigetnél, és Gutornál is dolgoznak, megpróbálják semlegesíteni az anyagot. A rendőrség eljárást indított, a szennyező 1-5 éves börtönbüntetésre számíthat.
Az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság felvette a kapcsolatot szlovák féllel. Tájékoztatásuk szerint a szennyezést a kikötő területén belül megfelelő módon tudják kezelni, így csak igen kis mennyiség jutott a Dunába. A Dunacsúnyi tározó területén szennyezésre utaló nyomok nem találhatók.
Mint azt Janák Emil, a vízügyi gazgatóság igazgatója az Indexnek elmondta, a pozsonyi kikötőben történt olajszennyezésnek Magyarországon semmilyen nyoma sincs. Mint hozzátette, a szlovák kollégák az olaj többségét a helyszínen, úgynevezett merülőfalas olajleszedéssel meg tudták fogni.
A magyar vízügyi igazgatóságnak nem kellett eddig beavatkoznia. Jelenleg műszaki felderítés folyik, hogy van-e esélye annak, hogy a szennyezés eljuthat-e a közös Duna szakaszra, de készen állnak arra, hogy egy esetleges beavatkozásnál megfelelő módon eljárjanak, tette hozzá.
Hajdu Márton tűzoltó főhadnagy tájékoztatása szerint a kialakult helyzetről és a mentesítés folyamatáról rendszeres tájékoztatást adnak a szlovák hatóságok, a balesetben érintett üzem és a szállítmányozó.
Kevesebb olaj folyt a Dunába, mint hitték
Szerencsére nem folyt annyi olaj a Kis-Dunába, mint ahogy az elsőre tűnt – közölte Peter Žiga környezetvédelmi miniszter a mai, folyóparton tartott sajtótájékoztatóján, írja az ujszo.com. „Folyamatosan figyeljük a folyó vízminőségét, és egyelőre nem észleltünk számottevő olajszennyeződést” – mondta a tárcavezető.
A miniszter elmondta: időben sikerült a merülőfalakat beilleszteni, így ezek a kikötőmedencében tartották a gázolajat, ami 18 percen át ömlött a folyóba, így tehát kb. 13 600 liter folyt ki.
A környezetvédelmi felügyelet szerint a mentési munkálatok három-négy napig fognak tartani.
A miniszter szerint ellenőrzésük alatt tartják a helyzetet. Az okozott környezeti kár felmérésének eredménye két-három napon belül válhat ismertté. A bírság nagysága akár a 168 ezer eurót is elérheti.