További Külföld cikkek
- Szijjártó Péter: Újranyitjuk Magyarország damaszkuszi nagykövetségét
- Zelenszkij: Lukasenka bocsánatot kért, Trumppal megszülethet a megállapodás
- Új vírusjárvány jöhet Kínából, még vakcina sincs ellene
- Reuters: bármelyik pillanatban lemondhat a kanadai miniszterelnök
- Meghalt The Vivienne, a világhírű drag queen
Robert Mood tábornok, a misszió (UNSMIS) vezetője a legutóbbi tíz nap harcainak hevességére és az ezek miatti veszélyre hivatkozva függesztette fel az ENSZ-misszió tevékenységét. Mint közleményében írta, a felekkel, vagyis a szíriai kormányerőkkel és a felkelőkkel korlátozott lesz a kapcsolatuk tevékenységük szünetelése idején. Modd szerint a felek nem békés, hanem katonai megoldást akarnak, és ennek következtében megnőtt a veszteségek száma. Ártatlan civilek halnak meg nap mint nap, és fennáll annak veszélye, hogy megfigyelők is életüket vesztik munkájuk közben.
A damaszkuszi külügyminisztérium erre reagálva közölte a SANA hírügynökség útján: megérti a döntést, de hozzátették, hogy a fegyveres terrorista csoportok azóta sokszorozták meg támadásaikat, hogy áprilisban életbe lépett az ENSZ és az Arab Liga közös szíriai béketerve. A minisztérium állítása a fegyveres csoportok ezt nem tartják tiszteletben, ellentétben a kormánnyal, és sok esetben az ENSZ-megfigyelőket veszik célba. A minisztérium megismételte azt a vádat, miszerint arab és nyugati országok még mindig nyújtanak műszaki és anyagi segítséget a lázadóknak.
A legjelentősebb ellenzéki szervezet, a Szíriai Nemzeti Tanács (SZNT) figyelmeztetett szombaton, hogy egy újabb tömegmészárlás készül, ezúttal Homszban, mert szerintük 30 ezer kormánykatona és milicista ostromolja a közép-szíriai várost. A szervezet azzal a kéréssel fordult a Szíria barátai nevű csoportba tartozó országokhoz, hogy állítsák meg az újabb tömegmészárlást, az ENSZ Biztonsági Tanácsát pedig arra kérte, hogy védje meg Homszt és Szíria célba vett, más térségeit. Az SZNT figyelmeztette az ENSZ-t és a BT tagországait arra, hogy milyen nagy veszélye van a hallgatásnak és a kényszerintézkedések hiányának, miközben népirtást és emberiesség elleni bűncselekményeket követnek el a szíriai hatalom erői.
Burhán Galjún, az SZNT Isztambulban tevékenykedő politikai bizottságának elnöke Moods vezérőrnagy bejelentése után azzal a kéréssel fordult az ENSZ-hez, hogy vessen be fegyveres békefenntartókat Szíriában. "Mára egyértelművé vált, hogy fegyvertelen megfigyelőkre nem lehet számítani, egy nagyobb létszámú, kéksisakosból álló missziót kell küldeni Szíriába, amely meg tudja magát védeni ennek a hatalomnak az erőszakcselekményeitől" - jelentette ki Galjún újságírók előtt.
Az ENSZ-megfigyelők tevékenységének felfüggesztése "annak a jele, hogy a nemzetközi közösség és az Annan-misszió egyértelműen elítéli a szíriai rezsim agresszív és erőszakos politikáját" - jelentette ki Galjún, hozzátéve, hogy az ő szemében az Annan-terv nem halt meg, de most már az ENSZ-nek az erővel való fenyegetést kell alkalmaznia Damaszkusszal szemben. Galjún az ENSZ Alapokmányának hetedik cikkére utalt, ami lehetővé teszi erő alkalmazását a béke érdekében.
Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (SOHR) jogvédő szervezet felszólította Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárt, hogy azonnal avatkozzon be Homsz szüntelen lövetésének leállítása és az ott körbezárt több mint ezer család kimenekítése érdekében. A szervezet szerint közleményük kiadásáig aznap már legalább öt lakos halt meg Homszban. Ezenkívül úgy értesült a SODH, hogy szombaton Damaszkuszban is meghalt legalább 22 civil, legtöbbjük abban a tüzérségi támadásban, amelyet a kormányhadsereg a keleti peremkerületek ellen intézett.