További Külföld cikkek
- Megszólalt a német hírszerzés vezetője: Putyin támadásra készül a Nyugat ellen, a NATO kudarcát akarja
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A libanoni tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: Bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
A felkelők és a kormányerők közötti szerdai megállapodás ellenére a szír hadsereg kedden is folytatta Homsz bombázását. A megállapodás értelmében a szemben álló felek kedden két órára beszüntették volna a harcokat, hogy a Nemzetközi Vöröskereszt emberei kimenekíthessék a civileket Homsz belvárosából, de a segélyszervezet szóvivője szerint a heves összecsapások miatt munkatársaik kénytelenek voltak visszafordulni
Az emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja szerint a nap folyamán legalább harmincegy ember halt meg Szíriában, közülük legalább tíz Homszban.
Dezertált az ezredes
A jordániai információs miniszter és a szír állami televízió is megerősítette, hogy a nap folyamán a szír hadsereg egyik pilótája, Hassan Hamada ezredes dezertált a szír hadseregből. A 44 éves pilóta MiG-21-esével a jordán határ közelében gyakorlatozott, amikor megszakadt vele a rádiós kapcsolat, majd hamarosan kényszerleszállást hajtott végre a szír határtól néhány kilométerre fekvő King Hussein katonai támaszponton.
Hamada és másodpilótája a leszállás után azonnal politikai menedékjogot kértek, a jordán információs miniszter szerint a pilótát jelenleg kihallgatják, akinek dezertálása „kényes helyzetet” teremthet a két ország között. Ellenzéki források szerint Hamada családját még a disszidálás előtt Törökországba menekítette.
364 gép még megmaradt
A Reuters az esettel kapcsolatban megjegyzi: a magas rangú pilóta dezertálása új lendületet adhat az utóbbi időkben egyre hevesebb támadásoknak kitett lázadóknak.
A felkelés tizenöt hónapja alatt több ezren dezertáltak a szír hadseregből, a legfontosabb ilyen eset Riad al-Asaad ezredes tavaly júliusi dezertálása volt, aki később komoly szerepet vállalt a lázadókat összefogó Szabad Szíriai Hadsereg megszervezésében is. A Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézete szerint a szír légierőnek 365 bevethető repülője és nagyjából negyvenezer katonája van.
Közben Oroszország elismerte, hogy a múlt héten visszafordított teherhajó harci helikoptereket is szállított volna Szíriának. Az Aled nevű orosz teherhajót kedden fordították vissza Skócia partjainál, miután a Standard Club brit biztosítótársaság visszavonta a hajó biztosítását. Az orosz külügyminisztérium szerint a helikoptereken kívül a hajón légvédelmi rendszerek is voltak, amik viszont nem vethetők be békés tüntetők ellen.
A CIA is támogatja a felkelőket
A New York Times ma megjelent cikke szerint a szír lázadókat az amerikai titkosszolgálat is segíti. A lap szerint a CIA közreműködik abban, hogy a Törökországból, Katarból és Szaúd-Arábiából érkező fegyverek – többek között géppuskák, rakétavetők, lőszer és tankelhárító fegyverek – eljussanak a lázadókhoz. A fegyvereket a török határon juttatják be az országba, a CIA közreműködésére pedig azért van szükség, mert az amerikaiak csak így tudják ellenőrizni, hogy a fegyverek biztosan nem az al-Kaida tagjaihoz kerülnek végül.