Nincs lehetőség további ír lépésekre a leányfalui gázoló ügyében
További Külföld cikkek
- Az FBI több részletet is elárult a New Orleans-i gázolóval kapcsolatban
- Továbbra sem javul a hóhelyzet Nagy-Britanniában
- Fizetésemelésekre és gazdasági reformra készül Szíria
- Tizennégy ember halt meg vasárnap Gázában az izraeli légicsapások miatt
- Kínai állampolgárokat tartóztattak le aranyrudakkal a Kongói Demokratikus Köztársaságban
Alan Shatter ír igazságügy-miniszter szerint az ír törvények nem tesznek lehetővé további lépéseket a leányfalui gázoló, Francis Ciarán Tobin ügyében. Tobin, aki az Irish Life biztosítótársaság képviseletében három évig dolgozott Magyarországon, 2000. április 9-én, Leányfalun ütött el egy ötéves és egy kétéves kisgyermeket, akik a helyszínen meghaltak.
A baleset okozóját – aki abban az évben, kiküldetése lejártával elhagyta Magyarországot – később háromévi szabadságvesztésre ítélték. Az ítéletet másodfokon megerősítették, azzal a kiegészítéssel, hogy Tobin legkorábban 18 hónap letöltése után bocsátható szabadlábra. A magyar hatóságok kérték Tobin átadását Írországtól, de az ír Legfelsőbb Bíróság többévi eljárás után, június végén jogerős végzésével ezt elutasította.
Shatter az ír parlament szenátusában elmondott, az európai letartóztatási parancs intézményével és az ír kiadatási törvényekkel kapcsolatos előterjesztésében röviden kitért a Tobin-ügyre is. A szakminiszter felidézte, hogy az elmúlt napokban magyar kollégája, Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter levelet küldött neki, amelyben kifejezte aggályait az üggyel kapcsolatban.
Shatter azt mondta, hogy a Tobin-ügyben további kapcsolatfelvételek is várhatók, de ő személyesen nem tenne jó szolgálatot a gyermekek oly sokat szenvedett családjának, ha azt a reményt keltené, hogy a család kívánságai teljesülhetnének (a gázoló elleni további eljárással kapcsolatban). „Nagy sajnálatomra nincs olyan további olyan helyénvaló lépés, amelyet az ír törvények alapján még meg lehetne tenni" a Tobin-ügyben – fogalmazott parlamenti előterjesztésében az ír igazságügy-miniszter.
Az ügy kétszer került az ír bíróságok elé, Tobin átadását ugyanis 2007-ben a dublini felsőbíróság egyszer már elvetette, és azt a döntést egy évre rá az ír Legfelsőbb Bíróság megerősítette. Az akkori per első fokon eljáró bírája annak idején elfogadta azt az érvelést, hogy Tobin kiküldetése lejártával nem „elmenekült" Magyarországról a rá kirótt büntetés megkezdése elől. Az indoklás úgy hangzott, hogy a menekülés akkor valósulhat meg, ha már megszületett az ítélet, Tobin azonban még a magyarországi bírósági eljárás kezdete előtt távozott.
Az európai elfogatóparancs írországi érvényesítéséhez az akkori ír törvények alapján annak bebizonyítására volt szükség az eljáró ír bíróság előtt, hogy a körözött személy elmenekült az elfogatóparancsot kiadó országból az ott letöltendő büntetés elől. Ezt a cikkelyt – nem kis részben éppen a Tobin-ügy hatására – később törölték a jogszabályból, és az átadási ügyben 2009-ben Tobin ideiglenes őrizetbe vételével újabb bírósági eljárás kezdődött, de ez június végén az ír Legfelsőbb Bíróság újabb, immár jogerős elutasító döntésével ért véget.
Parlamenti felszólalásában az ír igazságügy-miniszter kitért erre a törvénymódosításra is, hangsúlyozva, a módosítás után lehetőségük nyílt a magyar hatóságoknak újabb európai elfogatóparancs kiadására Tobin ellen. Shatter felidézte azt is, hogy a dublini felsőbíróság a második eljárásban el is rendelte Tobin átadását Magyarországnak. A végzést azonban a Legfelsőbb Bíróság előtt megfellebbezték, és a legfőbb ír bírói fórum meg is változtatta a felsőbírósági döntést, egyebek mellett azzal az indoklással, hogy a módosított törvények visszamenőleges alkalmazását korlátozó 2005-ös ír törvény alapján az európai elfogatóparanccsal kapcsolatos ír törvénymódosítás Tobin ügyére nem vonatkozik.
Shatter közölte: mindezek alapján nincs lehetősége olyan további lépésekre, amelyekkel elérhető lenne „az érintett személy" átadása Magyarországnak.
A napokban – a legfelsőbb bírósági végzés kihirdetése után – Dublinban járt a leányfalun tizenkét éve elütött gyermekek édesapja, Zoltai Bence, aki a bíróság épülete előtt sajtónyilatkozatban ítélte el az ír igazságszolgáltatás eljárását Tobin átadási ügyében. Jogi képviselőjével minden szükséges lépést megtesznek. „Ha ez Strasbourgot vagy Luxembourgot jelenti, akkor oda fogunk fordulni" – tette hozzá, az Emberi Jogok Európai Bíróságára, illetve az Európai Unió Bíróságára utalva.