Ellentmondásos hírek jönnek Aleppóról

2012.07.31. 00:34 Módosítva: 2012.07.31. 09:44
Harcok dúltak hétfőn is Szíria második legnagyobb városában, Aleppóban, miközben újabb magas rangú szíriai diplomata fordított hátat a kormánynak. Ellentmondásos hírek érkeztek arról, ki ellenőrzi a lázadók által korábban elfoglalt városrészt, Szaláheddínt.


Szíriai konfliktusban érintett városok nagyobb térképen való megjelenítése

Harcok

  • A kormányerők állításuk szerint visszafoglalták Aleppó felkelők kezére került negyedét, Szaláheddínt. A Szabad Szír Hadsereg szerint továbbra is ők ellenőrzik a városrészt, a kormányerők tankjai a szomszéd negyedben elakadtak.
  • Kedd reggel már a hadbíróság és a légi felderítés központjában dúltak a harcok. A felkelők a kormányzó Baász Pért irodáját is megtámadták.
  • A hadsereg az éjjel a város déli részét bombázták, reggel pedig a felkelők fellegvárát, a Szaláheddín negyedet lőtték helikopterekről.
  • A lázadók kilenc napja vonták ellenőrzés alá Aleppó egyes részeit. A hadsereg komoly erőket vont össze a majdnem 3 milliós város körül, és szombaton nagyszabású offenzívát indított, hogy kifüstölje a lázadókat.
  • Az AFP francia hírügynökség helyszíni jelentése szerint hétfőn tízórás harc árán a lázadók elfoglaltak egy ellenőrzőpontot Aleppó és a török határ között. Az őrposzt - amely öt kilométerre van Aleppótól - stratégiai jelentőségű, mert közvetlen összeköttetést teremt a török határ és Aleppó között.
  • A szíriai állami hírügynökség szerint fegyveresek próbáltak beszivárogni Szíriába vasárnap éjjel és hétfő hajnalban Jordániából és Libanonból, de a szíriai határőrség megakadályozta ezt.
  • A hétvégén támadás érte az ENSZ fegyvertelen megfigyelőit is. Ban Kimun, az ENSZ főtitkára szerint csak járműveik páncélzatának köszönhetik életüket.

Hírek a rezsimről

  • Lemondott posztjáról Háled al-Ajúbi, a londoni szír nagykövetség ügyvivője, mert nem akar tovább képviselni egy olyan rendszert, amely ennyire erőszakos és elnyomó saját népével szemben.

Reakciók a világból

  • A "szíriai átmenet meggyorsítására irányuló erőfeszítések koordinálásáról" egyeztetet telefonon Barack Obama amerikai elnök Recep Tayyip Erdogan török kormányfővel. Átmenet alatt Bassár el-Aszad távozását értik.
  • Az amerikai védelmi miniszter, a közel-keleti körútra indult Leon Panetta biztos Aszad bukásában. A CNN-nek nyilatkozva már az Aszad utáni korszakról beszélt, amikor is fontos lesz a stabilitás megőrzése, ehhez pedig a most lakónegyedeket bombázó hadsereg egyben tartására van szerinte szükség.
  • Az ENSZ főtitkára, Ban Kimun pedig a vérontás haladéktalan beszüntetésére szólított. Ban vallási indíttatású polgárháborútól tart. Szíriában az elit az alavita vallási kisebbséghez tartozik, a felkelők többsége pedig szunnita.