Moszkva hajókat küld a szíriai Tartúszba

2012.08.03. 15:42 Módosítva: 2012.08.03. 17:05
Az oroszok több forrás szerint hajókat küldenek Szíriába, Tartúsz kikötőjéhez. Aleppóban, Hamában és Damaszkuszban is folytatódtak a harcok pénteken.

Szíriai konfliktusban érintett városok nagyobb térképen való megjelenítése

Harcok

  • A hadsereg pénteken is a felkelők állásait ágyúzta Szíria kereskedelmi központjában, Aleppóban. A felkelők Szabad Szíriai Hadserege azt állította, hogy két hétig tartó harcok után pénteken a város felét ellenőrzésük alatt tartották. Az állításokat ugyanakkor nem lehet leellenőrizni.
  • Damaszkuszból és Hamából is harcokról számoltak be. Aktivisták szerint 170-en haltak meg csütörtökön országszerte a harcokban.
  • Szíria második legfontosabb városa, Aleppó körül tovább fokozódtak az erőszakos cselekmények, és a kormányerők jelentős erősítést vontak össze a döntő csata megindításához. A felkelők azt állítják, hogy a város felét tartják ellenőrzésük alatt. Egy belbiztonsági forrás szerint a hadsereg "figyeli és próbára teszi a terroristák védelmét... mielőtt egy sebészi pontosságú hadművelettel megsemmisítené őket".

Reakciók a világból

  • Moszkva három partraszállító hajót küld haditengerészekkel a fedélzetén a szíriai Tartúsz kikötőjébe, közölték pénteken orosz hírügynökségek egy orosz vezérkari forrásra hivatkozva. Egy-egy hajón 120 haditengerész tartózkodik. A hajók már kijutottak a Földközi-tengerre és a hét végén befutnak Tartúszba.
  • Elemzők szerint Oroszországnak egy kisebb ellátó és javító bázisa van Tartúszban, kevesebb mint százfős személyzettel. Szíria Moszkva legszilárdabb szövetségese a Közel-Keleten. Damaszkusz sok fegyvert vásárol Oroszországtól. Tartúsz az egyetlen, állandó meleg vízű kikötője Moszkvának az egykori Szovjetunió területén kívül. Az orosz védelmi minisztérium elzárkózott az értesülés kommentálásától. A forrás szerint a hajók az oroszországi Novorosszijszk kikötőjébe térnek majd be, miután néhány napot Tartúszban töltöttek.
  • Az ENSZ közgyűlése pénteken szavazhat arról a határozatról, amellyel a Biztonsági Tanácsot ítélnék el, amiért nem sikerült véget vetnie az erőszaknak. Kína és Oroszország megakadályozták az újabb szankciók bevezetését.