További Külföld cikkek
- Orbán Viktor Indiából küldött üzenetet
- A dél-koreai elnök elfogadja az alkotmánybíróság ítéletét, akárhogyan döntenek is
- Annyi hó esett, hogy le kellett zárni a kifutópályákat a manchesteri repülőtéren
- A világ negyedik legnépesebb állama klubtagságot kapott Kína és Oroszország mellett
- Hónapokra az űrben rekedtek, mégsem érzik magukat elveszettnek a NASA asztronautái
Szíriai konfliktusban érintett városok nagyobb térképen való megjelenítése
Harcok
- Aleppóban, Szíria egyik legnagyobb városában szombatra virradóra a felkelők támadást indítottak a televízió épületének elfoglalására, de a hadsereg a légierő támogatásával visszaszorította őket. Heves harcok bontakoztak ki Aleppó két, a felkelők által ellenőrzött negyedében, Szalaheddinben és Szeif al-Daulában is.
- Damaszkuszban második napja tartottak a harcok pénteken, az ellenzéki aktivisták szerint a kormányerők tankokat és páncélosokat vetettek be a Tadamon városrész, a felkelők utolsó fővárosi erősségének visszaszerzéséhez. Harcok folynak a szíriai főváros keleti, Dzsobar negyedében is. A tadamúni harcok hírét megerősítve a szíriai hírügynökség azt írta, hogy a hadsereg „sok terroristát megölt és elfogott, és számos fegyvert lefoglalt".
- Ugyancsak a londoni székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központjának (OSDH) OSDH szerint az északnyugat-szíriai Latakiában 13, a kelet-szíriai Deir-ez-Zórban és Damaszkusz tartományban pedig hat-hat ember veszítette életét a harcokban. Pénteken több mint százan estek áldozatul az országban dúló erőszaknak, és ezzel a 2011 március eleje óta tartó felkelés halálos áldozatainak száma meghaladta a 20 ezret.
- Az ARD televízió és a Süddeutsche Zeitung című lap beszámolója szerint kormányhoz hű milíciák Damaszkusztól délnyugatra legkevesebb 64 személyt gyilkoltak meg. A halottak között sok a polgári áldozat. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központjának (OSDH) közleménye szerint a vérengzésre az elmúlt két napban került sor. A londoni székhelyű szervezet arról tájékoztatott, hogy a biztonsági erők fiatal férfiakat fogtak el, megkínozták, majd megölték őket.
Támadás civilek ellen
- Az OSDH arról is hírt adott, hogy egy fegyveres ellenzéki csoport, amely július közepén saját házából elrabolta Mohamed al-Szaíd ismert szíriai televíziós műsorvezetőt, végzett a fogollyal. A csoport szerint a műsorvezető a rezsimet támogatta, ezért példát statuáltak vele.
- Damaszkuszban ismeretlen fegyveresek elraboltak 48 iráni zarándokot, akik busszal a repülőtérre tartottak – közölte Irán damaszkuszi konzulja.
Reakciók a világból
- Élesen bírálta Oroszország az ENSZ Közgyűlésének Szíriát elítélő és az országban politikai átmenetet sürgető határozatát. Nem sokkal a péntek esti szavazást követően Oroszország ENSZ-nagyövete nyilatkozatában azt hangoztatta, hogy a határozat a fegyveres ellenzék nyílt támogatását jelenti.
- A 193 tagállam közül 133 szavazott a Szaúd-Arábia és más arab országok által előterjesztett, nemzetközi jogilag nem kötelező érvényű indítvány mellett, amely „mély aggodalommal" szól az erőszak fokozódásáról Szíriában. A javaslatot 12 ország ellenezte, 31 pedig tartózkodott a voksoláskor.
- A pénteken jóváhagyott közgyűlési határozat enyhébb megfogalmazású volt, mint eredeti változata. Bírálta ugyanakkor az ENSZ Biztonsági Tanácsát, amiért nem volt képes a közel-keleti országgal szembeni egységes fellépésre. Mindezt egyébként többszöri vétójával Oroszország és Kína akadályozta meg. A határozat bírálta a szíriai hadsereget a nehézfegyverek, köztük tankok és helikopterek szaporodó használatáért, és azért, mert nem vonja vissza csapatait és nehézfegyvereit. Követelte, hogy zárolják a damaszkuszi rendszer vegyi és biológiai fegyvereit.
- Katar, az Arab Liga soros elnöke módosítani akar a távozó Kofi Annan nemzetközi Szíria-közvetítő utódjának mandátumán – közölte szombaton az ország kormányfője. Katar Szaúd-Arábiával együtt a szíriai felkelőket pénzzel és fegyverrel támogatja. A genfi Szíria-konferencián június végén Oroszország visszautasította azt a nyugati javaslatot, amely gyakorlatilag száműzte volna Aszadot, kizárva őt a politikai átmenet folyamatából. Az ENSZ és az Arab Liga közös megbízottjaként Annan hatpontos béketervet dolgozott ki, amely előirányozta azt is, hogy a városokból és egyéb lakott területekről kivonják a nehézfegyvereket. „A hatpontos terv a múlté. Miután abból semmi sem valósult meg, alapvetően módosítani kell” – mondta a katari kormányfő.