További Külföld cikkek
- Itt a válasz Donald Trumpnak: az Európai Unió, ha kell, megvédi Grönlandot Amerikától
- Belső vizsgálat zajlik a brit rendőrségen a szexuális ragadozó milliárdos ügyében
- A ChatGPT-től kérdezte meg a Las Vegas-i robbantó, hogyan kell bombát csinálni
- Horvátország eddigi legdrágább autópályája épül Dubrovnik felé
- Egyre több a halálos áldozat Tibetben, a hatóságok versenyt futnak az idővel
A 16 napja tartó ostrom legsúlyosabb bombázása volt vasárnapra virradóra Aleppóban. A felkelők jól tartják magukat, de a szír kormány szerint még csak ízelítőt kaptak, a főfogás még hátra van. Damaszkuszban már nincsenek harcok, a rezsim győzelemről, a felkelők visszavonulásról beszélnek.
Szíriai konfliktusban érintett városok nagyobb térképen való megjelenítése
Harcok
- Nem szünnek az összecsapások Aleppóban, az ország második legnagyobb városában. A lázadó Szabad Szír Hadsereg (FSA) egyik parancsnoka szerint nagy offenzívára készülnek.
- A hadsereg tüzérséggel bombázta magukat beásó felkelők állásait és több városnegyedet. A bombázásban helikoptereket és repülőket is bevetettek. Az FSA szerint most érte a legsúlyosabb csapás a Szalaheddin negyedet a harcok július 20. kezdete óta.
- Damaszkuszban viszont véget értek a harcok. A rezsim hadserege szerint kiszorították a felkelőket, akik viszont taktikai visszavonulásként értékelik a történteket. Egy bejrúti szóvivőjük szerint frontális támadás helyett gerillaakciókra készülnek a fővárosban.
Hírek a rezsimről
- A szír kormány egyik, neve elhallgatását kérő képviselője szerint ami Aleppóban van, az még nem háború. "Még nem kezdődött meg a harc Aleppóért, amit most látnak, az csak az előétel. A főfogás még hátra van" - fenyegetőzött.
- Súlyos propagandavereség a rezsimnek, hogy az ország egyetlen asztronautája is dezertált a hadseregből. Muhammed Ahmed Farisz tábornok, aki az ostromlott Aleppóban született, 1987-ben egy szovjet űrhajóval járt a Mir űrállomáson. A Szovejtunió Hőse és a Lenin-rend birtokosa Törökországba szökött.
Reakciók a világból
- A rezsim legfontosabb támogatója, Irán "fegyveres banditákat" gyanúsíti 48 iráni zarándok elrablásával. A zarándokokat a damaszkuszi Szajida Zajnab sírnál rabolták el.
- Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) jelentése szerint július volt a 17 hónapja tartó szíriai felkelés legvéresebb hónapja. 4239-en haltak meg, köztük 3001 civil. Életét vesztette 1133 kormánykatona és 105, a rezsim hadseregét otthagyó dezertőr is. Eddig összesen 21 053-an vesztették életüket a harcokban.
- Hillary Clinton a jövő heti törökországi látogatásán Szíriáról is tárgyalni fog vendéglátóival.