Kaliforniába vezetnek a Mohamed-film szálai

2012.09.13. 19:39 Módosítva: 2012.09.13. 19:41
Folyik a nyomozás a két nappal ezelőtt tüntetéseket kiváltó, Mohamed valódi élete film elkészítésén háttérben munkálkodók kiléte után. A film előzeteseként a Youtube-ra feltöltött videót egy magát Sam Bacile-ként regisztráló felhasználó rakta fel két hónapja, azonban egyre kétségesebb, hogy ez a valódi neve. Rendőrök jártak egy kaliforniai férfi otthonában, aki az AP szerint részt vett a film elkészítésében.

Rendőrök kerestek fel kaliforniai otthonában egy Nakoula Basseley Nakoula nevű, egyiptomi származású kopt keresztény férfit, akiről az AP szerint úgy sejtik, ő lehetett a Mohamed valódi élete című, tüntetéseket kiváltó film rejtélyes rendezője.

A férfi a hírügynökség szerint azt állította, hogy a filmet készítő cégnél dolgozik, de tagadta, hogy valójában ő lenne Sam Bacile, a mű írója és rendezője. Bacile alkotása váltotta ki azt az erőszakhullámot, aminek az Egyesült Államok líbiai nagykövete is áldozatául esett.

Nakoula házának egy bejárati ajtaja állítólag hasonlít egy olyan ajtóra, ami látható is a filmben. A kaliforniai Cerritos város seriffi hivatala ugyanakkor nem erősítette meg a BBC-nek az értesüléseket.

Az AP-nek Nakuola annyit mondott, hogy ismeri Sam Bacile-t, aki munkájával a muszlimok kopt keresztényekkel való bánásmódja ellen akart tiltakozni. A riporterrel való találkozásakor még a jogosítványát is megmutatta, hogy igazolja, nem ő Bacile, de középső nevét – Bassekey – kitakarta hüvelykujjával.

Egyes szövetségi bíróságok adatai szerint Nakoulának ráadásul több alteregója is van, például Nicola Bacily és Erwin Salameh.  Az adatok megvizsgálása során más összefüggéseket is találtak, ami arra utalt, hogy a két férfi ugyanaz a személy lehet.

A The Atlantic-nak Steve Klein, a film egyik állítólagos producere a film alkotóiról annyit mondott, mind „aktív amerikai polgárok. Szíriából, Törökországból, Pakisztánból és Egyiptomból jöttek. Vannak köztük koptok, de a többség neoprotestáns." Úgy vélte, hogy a Sam Bacile álnév lehet, de nem sokat tud az ezen a néven bemutatkozó emberről, akivel csak egy órát beszélt.

A floridai koránégető lelkészt, Terry Jonest is megtalálták az ügyben. Őt Bacile pár hete kereste meg, hogy segítsen a film promózásában. Azonban személyesen nem találkoztak. Jones azt is elmondta, hogy a férfi igazi neve nem Sam Bacile, emellett megemlítette, hogy szerdán beszéltek utoljára, és a filmest is megijesztették a reakciók. A lelkész még imádkozott is érte.

A videó elkészítésében játszott szerepéről csak óvatosan beszélő, magát a logisztikai háttér megszervezésével megbízott embernek nevező Nakoula még 2010-ben elismerte egy tárgyaláson, hogy a szövetségi bank kárára csalt. Kárpótlásul 790 ezer dollár megfizetésére kötelezték. 21 hónapot ülnie is kellett szövetségi börtönökben, illetve 5 évre eltiltották a számítógép- és az internethasználattól. Ez alól csak a tartótisztje adhat neki felmentést. (Az ítéletet itt olvashatja.)

Jennifer Leigh Williams helyettes-ügyész azt mondta, hogy Nakoula korábban hamis papírokkal, lopott személyiségekkel és társadalombiztosítási számokkal csalt ki pénzt különöző bankszámlákról. Módszere az volt, hogy különböző hamis papírokkal igényelt bankszámlákról fedezetlen csekkeket álított ki, és egyik fedezetlen csekkel próbálta a másikra írt összeget fedezni mielőtt kiderült volna.

Miután a film a hét folyamán szélesebb ismertségre is szert tett, több amerikai nagykövetséget is támadás ért. A Bengáziban található líbiai követséget ért támadás során több amerikai állampolgár, így a nagykövet, Christopher Stevens is életét vesztette. Közben a Youtube-ot üzemeltető Google több muszlim országban is elérhetetlenné tette a videót. Afganisztánban egyenesen a Youtube-ot tették elérhetetlenné.

A filmben szereplő, helyenként átszinkronizált hangú színészek is peticóban tiltakozó közleményt adtak ki. Barack Obama amerikai elnök országa kirendeltségeinek megerősítését rendelte el, míg republikánus kihívója, Mitt Romney a kormányzat enyhe reakcióját kritizálta.