Egyre több amerikai követséget támadnak meg
További Külföld cikkek
- Donald Trumpban látja a jövőt Orbán Viktor szövetségese, akit az évtized végéig eltiltottak a választásoktól
- Vlagyimir Putyin Merkelnek: Angela, kérlek bocsáss meg nekem!
- Minden eddiginél elkeserítőbb véleményt fogalmazott meg a volt ukrán külügyminiszter a háborúról
- Volodimir Zelenszkij hajlandó területekről lemondani, és befejezni a háborút, ha Ukrajnát felveszik a NATO-ba
- A szíriai lázadók betörtek Aleppóba, sokan meghaltak
Szeptember 11-én szélsőséges iszlámisták rohanták le az Egyesült Államok kairói nagykövetségét, majd az éjjel páncéltörő fegyverekkel támadták meg bengázi konzulátusát. A líbiai támadásban négy amerikai, köztük Christopher Stevens nagykövet is életét vesztette. A szélsőségesek egy ismeretlen, feltehetően álnév mögé rejtőző rendező bárgyú és ostobán provokatív Mohamed valódi élete című filmjére hivatkozva támadták meg a követségeket. A nyugtalanság azóta a szélesebb Közel-Keletre is átterjedt.
Támadások, tiltakozások, nagykövetségek
- Kairóban csütörtökön is folytatódtak az összecsapások az amerikai nagykövetség épületénél. A biztonsági erők most megakadályozták, hogy a tüntetők behatoljanak az épületbe. Figyelmeztető lövéseket adtak le, hat rendőr és tucatnyi tüntető sérült meg.
- Délutánra sikerült egy biztonsági zónát kialakítani az épület körül, de száz méterrel távolabb még mindig folynak az összecsapások. Az egészségügyi minisztérium tájékoztatása szerint 224-en sebesültek meg.
- Pakisztánban péntekre tömegdemonstrációkat szerveznek Pesavárban és Lahorban a film ellen tiltakozva. Több egyiptomi iszlamista csoport is óriástüntetésre szólított fel a pénteki ima után. A Muzulmán Testvériség és szalafista pártok mellett futballszurkolók is csatlakoztak a felhíváshoz.
- Musztafa Abushagur líbiai miniszterelnök azt mondta az AFP-nek, hogy nagy előrelépést értek el a bengázi nagykövetség elleni támadás miatt indult vizsgálatban. „Vannak neveink és fényképeink. Több embert letartóztattak, és továbbiak várhatók" – mondta.
18
Galéria: Tiltakozások, támadások az USA külképviseleteinélFotó: Amr Abdallah Dalsh / Reuters
- Tüntetés volt az Egyesült Államok tuniszi nagykövetségénél is.
- A jemeni Szaánában a tüntetők lerohanták a követséget, többen a biztonsági kordonon is átjutottak. A jemeni hatóságok közlése szerint a biztonsági szolgálat „gyorsan helyreállította a rendet, szerencsére személyi sérülés nem történt". Egy szóvivő szerint rendbontók keveredtek a tüntetők közé.
- A Gázai övezetben, Gázavárosban palesztin tiltakozók amerikai zászlókat égettek.
- Az iraki Kutban amerikai és izraeli zászlókat is égettek a szélsőséges siíta hitszónok, Moktada asz-Szádr hívei.
- Az Egyesült Államok berlini nagykövetségénél egy alkalmazott rosszul lett, és két másik is azt állította, hogy nem érzi jól magát. Egy szóvivő ugyanakkor tagadta, hogy egy veszélyes csomagnak köze lett volna az esethez.
Diplomáciai fejlemények
- A líbiai kormány független igazságügyi bizottságot állított fel a bengázi konzulátus elleni támadás kivizsgálására.
- Azt az amerikai értesülést is vizsgálják, hogy bár a támadást látszólag a Mohamed valódi élete című film miatti felháborodás váltotta ki, valójában az al-Kaida vagy szövetségesei előre eltervezett akciójáról van szó.
18
Galéria: Tiltakozások, támadások az USA külképviseleteinélFotó: Esam Al-Fetori / Reuters
- „Egyiptom nem a szövetségesünk, de nem is az ellenségünk" – jelentette ki szerda esti (magyar idő szerint csütörtök hajnali) tévéinterjújában Barack Obama. Az elnök nyilatkozata szokatlanul kemény, Egyiptom az arab tavasz előtt az Egyesült Államok legstabilabb közel-keleti szövetségesének számított.
- Obama azt ígérte, hogy bíróság elé állítják a bengázi nagykövet gyilkosait. Ugyanakkor a történtek nem rontják majd állítása szerint az Egyesült Államok és Líbia kapcsolatait.
- Pakisztánban az alsóház elfogadott egy határozatot, amelyben elítélik a video sugárzását az Egyesült Államokban.
- A Hezbollah az al-Manar tévéjének honlapján elítélte a filmet, amely szerinte megmutatja „a cionista-amerikai koalíció valódi álláspontját az iszlámról és a muszlimokról."
- Hillary Clinton amerikai külügyminiszter elítélendőnek és undorítónak nevezte a filmet, ugyanakkor szerinte ez sem igazolhatja, hogy erőszakkal reagálnak.
Reakciók
- Rendőrök kerestek fel kaliforniai otthonában egy Nakoula Basseley Nakoula nevű kopt keresztény, egyiptomi származású férfit, akiről az AP szerint úgy sejtik, ő lehetett a Mohamed valódi élete című, tüntetéseket kiváltó film rendezője.
- A bengázi nagykövetség elleni támadás fegyveres milíciák szervezett akciója volt, állítja Wanis al-Sharef, Kelet-Líbia helyettes belügyminisztere az AP-nek. Szerinte a támadást a 2001. szeptember 11-i terrortámadások évfordulójára akarták időzíteni, a film miatt tüntető civileket pedig csak felhasználták az akciójukhoz.
- Szerdán Bengáziban szimpátiatüntetés is volt az Egyesült Államok mellett. A demonstrálók házilag eszkábált transzparenseken kértek bocsánatot a történtekért. „Christopher Stevens minden líbiai barátja volt" – állt az egyik tüntető tábláján.
- Kétségek merültek fel a zavargások indokaként felhozott Mohamed valódi élete című film rendezőjének kilétével kapcsolatban. Szerdán még úgy tudtuk, hogy egy Sam Bacile nevű amerikai-izraeli kettős állampolgár a rendező. De Sam Bacile szinte biztosan nem izraeli, valószínűleg nem zsidó és talán nem Sam Bacile.