A szíriai tüzérség ismét Törökországot lövi
További Külföld cikkek
A szíriai tüzérség vasárnap ismét átlőtt Törökország területére, és a török tüzérség válaszul több lövést is leadott a szíriai területre. Károkról, áldozatokról nem érkezett hír.
Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök pénteken arra figyelmeztette Damaszkuszt, hogy Törökország nem fog visszarettenni megtorló intézkedésektől, ha provokáció éri. Kijelentette, hogy nem akarnak háborút, de figyelmeztette szomszédját: ne tegye próbára Ankara elszántságát. Ahmet Davutoglu török külügyminiszter szombaton azt mondta, hogy török részről erőteljes választ adnak minden török területet érő szíriai lövésre.
Az elmúlt napokban többször is a középpontba került Szíria és Törökország feszült viszonya. A konfliktus elsődleges forrása az, hogy a szíriai felkelőket bombázó kormányerők több esetben is törökországi területekre lőttek át. Szerdán három aknagránát csapódott be a szíriai határnál fekvő, Akcakale nevű faluban egy nő és öt gyerek halálát okozva, amire válaszul a török hadsereg szíriai célpontokat támadott meg. Törökország szerdán napközben az ENSZ főtitkárához fordult a határ menti incidens miatt. A szervezet Törökország mellé állt, Ban Ki Mun főtitkár pedig figyelmeztette a feleket, hogy előzzék meg a feszültség kiéleződését.
Törökország kész a háborúra
Csütörtökön a helyzetet súlyosbította, hogy a török parlament elfogadott egy olyan törvényt, amely felhatalmazná a fegyveres erőket, hogy Törökország határain kívül, ha kell, akár szíriai területen is katonai műveletet hajtsanak végre. Ugyanakkor a török kormány kijelentette, hogy Ankara nem akar hadat üzenni Damaszkusznak, a parlamenti vita és a törvény megszavazása elsősorban figyelmeztetés volt.
A frissen elfogadott törvény szerint a török kormánynak lehetősége van, hogy csapatokat küldjön Szíriába, vagy légicsapásokat rendeljen el, és így torolja meg az országot ért támadást. A parlament a kormányra hagyná, hogy meghatározzák a beavatkozás mértékét, idejét és időtartamát is. A törvény egy évig lesz hatályban, utána meg kellene újítani.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa egy csütörtöki nyilatkozatban egyértelműen Szíriát tette felelőssé a történtekért, ugyanakkor visszafogottságra szólították fel a támadás óta folyamatos megtorló akciókat végrehajtó Törökországot. A két ország között egyébként már nyáron is ugyanilyen kritikussá vált a helyzet egy török katonai repülőgép lelövése miatt.